B. J. Van der Saag van het gemeentearchief in Gouda liet voorbeelden zien van toepassingen van het text oriented database-programma askSam, waar mee gegevens zonder gelijke structuur kunnen worden vastgelegd en dat te vens een buitengewoon krachtig zoekprogramma is. Behalve voor inventari satie kan het programma ook worden gebruikt voor de opbouw van (toegangen op) archievenoverzicht, bibliotheek (onder andere het bijhouden van aan winstenlijsten), fotocatalogus, kartografisch materiaal, 'varia'- en andere col lecties. A. Vos (stadsarchief Den Bosch) demonstreerde hoe met het programma Free- base de criminele procesdossiers van de Bossche schepenbank toegankelijk wor den gemaakt (het Dataschurk-project). Per dossier kan de inventarisator op een beeldscherm (te vergelijken met een formulier) 36 vaste en een paar vrije velden invullen. Een aantal hiervan wordt in een index opgenomen, zodanig dat er ook lijsten gemaakt kunnen worden voor gebruikers die bijvoorbeeld willen weten in welke leeftijdscategorie het meest gebedeld wordt. Vos maakte van de gelegenheid gebruik om een voor archivarissen existentieel probleem aan te stippen. De charme van een decade zoekwerk in vonnisboeken en dos siers om een aardig boek over bendeactiviteiten in de Meierij te kunnen schrij ven is met Dataschurk verleden tijd geworden, zo stelde hij zonder al te veel spijt vast. J. C. van der Ploeg van het gemeentearchief van Groningen liet enkele toe passingen zien van Dataflex, een database-management systeem voor eenvou dige kaartenbakken en complexe informatiesystemen. Met het Archief Beheer Systeem abs kunnen gegevens die voorheen in verschillende registers werden bijgehouden (aanwinst- en verliesregisters, een standcatalogus van archieven, een systematisch overzicht van aanwezige archieven, een depotlijst enzovoort) in een keer worden opgeslagen. Van der Ploeg legde er bij zijn demonstratie de nadruk op, dat het gebruik van een systeem als abs op zich geen goed ar chiefbeheer garandeert: het opzetten van een goede organisatie is een eerste vereiste. Sinds de invoering van abs is in Groningen dan ook een Handleiding Archiefbeheer van kracht, waarin dit organisatorische aspect wordt beschreven. Een tweede toepassing van Dataflex is het systeem krant ontwikkeld. krant is een eenvoudig systeem, waarmee periodiek een beperkt aantal tref woorden op relevante artikelen in twee regionale kranten wordt vastgelegd, artikelen dus waarvan vermoed kan worden dat ze in de toekomst voor de lo kale geschiedschrijving van belang zijn. Na afloop van een jaar invoeren wordt een afdruk op volgorde van trefwoorden gemaakt. Daarnaast zijn selecties op basis van trefwoord mogelijk. De trefwoordtoekenning wordt door middel van een periodieke uitdraai van de toegekende trefwoorden gecontroleerd. K. F. van Dijk van het Rotterdamse gemeentearchief tenslotte demonstreerde het proefproject notariële database. Bedoeling van dit project is ervaring op te doen met het geautomatiseerd verwerken van een negentiental gegevens per notariële akte, gegevens die tot dusver met de hand in een uit vele onderdelen bestaand fichebestand werden ondergebracht. Dit doel blijkt realiseerbaar, mits namen worden gestandaardiseerd (bij geautomatiseerd alfabetiseren kunnen verbanden tussen de namen verloren gaan als de oorspronkelijke spelling ge handhaafd blijft) en een database met ruime mogelijkheden wordt gebruikt. 26 5 Conclusie Het totale aantal inschrijvers, de verdeling van hun voorkeuren voor de ver schillende sessies en de actieve deelname aan de discussies doen vermoeden, dat de meeste deelnemers aan deze studiedag wel aan hun trekken zijn geko men. Het aantal inschrijvers was veel groter dan de beschikbare capaciteit, zodat de studiedag op 17 maart 1988 in een aangepaste vorm werd herhaald. Van alle hoofdgroepen trok die over conservering en restauratie zoals verwacht de minste deelnemers. Is materiële zorg inderdaad het stiefkind van de archivaris? Een van de hoofdpersonen in het archiefwezen van de jaren '80, want zo mogen we de 'nieuwe' onderzoeker toch wel noemen, bleef ook nu enigszins in nevelen gehuld. Omdat niettemin in zijn bestaan aanleiding wordt gevon den om de traditionele methoden van beschikbaarstelling en ontsluiting ter dis cussie te stellen, lijkt een serieus publieksonderzoek voor het archiefwezen geen overbodige luxe. Het meest klemmende probleem dat onbeantwoord bleef, raakt het bestaans recht zelf van archivarissen. Of zij binnenkort antwoord zullen krijgen op de vraag: 'waartoe zijn wij op aard?' (Caminada), valt te betwijfelen. Maar hij zal ongetwijfeld opnieuw worden gesteld. Noot Met dank aan: G. J. A. M. Bolten- J. A. M. Y. Bos-Rops-G. de Bruin-W.W. van Driel- H. J. Eijssens-C. J. M. Eymael-P. J. Hors man-J. C. M. Pennings- H. A. J. van Schie- P. W. van Wissing. 27

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 14