Kwaliteitseisen van papier Testmethode 1. 1.1 1.2 1.3 1.4 2. 2.1 2.2 2.3 2.4 Vezelsamenstelling en chemische kenmerken Is gemaakt van katoen of linnen pulp, 100% gebleekte houtpulp of een mengsel hiervan; het papier mag absoluut geen ongebleekte celstof of houtslijp bevatten. Bezit een pH tussen 7,5 en 9,5 gemeten met de koude extractiemethode. Bevat een alkalische reserve in de vorm van magnesium- of calciumcarbonaat van minimaal 2% berekend op het droog gewicht van het papier (berekend als calciumcarbonaat). Moet neutraal gelijmd zijn, bevat geen aluin of aluminiumsulfaat harslijming. Fysische eigenschappen Hoewel geen specifieke eisen gesteld worden aan het vierkante-metergewicht, wordt uitgegaan van een gewicht van 80 g/m2. Indien specifieke eisen gesteld worden, mag het gemiddelde van de levering niet meer dan 5% van de gestelde eis afwijken. Heeft een witheid Elrepho R 457, gemeten met xenonlicht, van niet minder dan 75%. Heeft een gemiddelde scheursterkte in beide richtingen van minimaal 60 g. Heeft een vouwweerstand (gemiddelde uit machine- en dwarsrichting) van minimaal 150. Duurzaamheid Bezit na versnelde veroudering nog minimaal 80% van het oorspronkelijke vouwgetal en scheurweerstand. TAPPI, T401-OM 82 of ASTM D 1030 TAPPI T 509 NEN 2151 ASTM D 3458/ 13,4 TAPPI T 255 ASTM D 3458 TAPPI T 410 TAPPI T 452 NEN 1843 TAPPI T 414 ISO 1974 TAPPI T 423 ISO/DIS 5626 bij een zo grote tolerantie öf in een te grote hoeveelheid, öf helemaal niet be hoeven voor te komen. Bij de totstandkoming van de kwaliteitseisen moet dan ook nadrukkelijk in de door overheidsorganen te stellen leveringscondities wor den opgenomen dat het/de desbetreffende onderdeel/onderdelen van de alge mene voorwaarden van de papierhandel niet van toepassing is/zijn. Verder moet de eis worden gesteld dat er regelmatig een door een onafhankelijke in stantie vervaardigd testrapport betreffende de samenstelling en de houdbaar heid wordt bijgeleverd. De hier geformuleerde eisen betreffen overigens slechts de houdbaarheid, niet de voor het gebruik noodzakelijke eisen als bedrukbaar- heid, maatvastheid en dergelijke. Deze zijn echter met de kwaliteitseisen niet in strijd. A. J.M. den Teuling Ontwerp voor kwaliteitseisen voor permanent houdbaar papier. Papier te gebruiken voor archiefbescheiden voldoet aan de volgende eisen, naast de voor gebruik noodzakelijke specificaties. Veroudering Temperatuur Vochtigheid Tijd I (105 2)°C 9,5g H,0/m' 72 uur ASTM 776 II (70 2)°C 75% RV" 72 uur Toelichting op de kwaliteitseisen Houdbaarheid van papier De houdbaarheid van papier wordt vooral bepaald door de samenstelling van de vezelmassa en de lijming. Tot aan het begin van de 19e eeuw werd papier gemaakt van linnen en katoenen lompen, die verma len werden. Het geproduceerde papier werd nagelijmd met een dierlijke lijm (bijvoorbeeld beenderlijn). Daar veel papiermakerijen met hard water werk ten, dat rijk aan calcium en magnesiumzouten was, werd een natuurlijk buf fermateriaal (tegen verzuring) in het papier opgenomen. De eerste stap bij de mechanisatie van de papierfabrikage was de introduc tie van een nieuwe lijming, de aluin/harslijming. Hiermee werd een potentieel zuurvormende chemische stof gentroduceerd, die zeer negatief op de houd baarheid inwerkt. In het midden van de 19e eeuw werd houtslijp als grondstof ingevoerd. Een tweede verslechtering ontstond hiermee. Indien papier houtslijp (ongezuiverd) bevat, vergeelt het snel en wordt bros. Papier uit de periode 1850 - 70 is dan ook het slechtste dat in de archieven, niet alleen in Nederland, maar over de gehele wereld aanwezig is. In latere periodes is de kwaliteit van de houtcelstof wel vooruit gegaan, maar toch blijkt dat bij de productie van hedendaags papier nog onvoldoende aan dacht besteed wordt aan de houdbaarheid. Kwaliteitseisen Op het gebied van kwaliteitscontrole en onderzoek naar de beste samenstelling van papier, is vooral in conserveringskringen al veel werk verricht. Ook instituten als het Nationaal Bureau of Standards in Washing ton, en Bundesanstalt für Materialprüfung (bam) in Berlijn, hebben onder zoek uitgevoerd. Na uitvoerige literatuurstudie en discussies met deskundigen op dit gebied bleek dat drie aspecten het belangrijkst waren: vezelsamenstelling lijming alkalische reserve Vezelsamenstelling Uit het verleden is gebleken, dat vooral de aanwezigheid van ongebleekt celstof en houtslijp een zeer nadelige invloed heeft op de houd baarheid. De keuze van het type celstof, namelijk kantoenlinters, loofhout of naaldhoutcelstof bepaalt de vereiste treksterkten en geëiste vouwgetallen. Lijming Ook naar aanleiding van het verleden en het huidige totaal verzuur de 19e-eeuwse bestand in alle bibliotheken en archieven moet geëist worden dat geen aluin/harslijming aanwezig mag zijn. Alkalische reserve Alle onderzoekers leggen de nadruk op de aanwezigheid van bijvoorbeeld calciumcarbonaat, als duurzaamheid verlengende factor. 365

Nederlandsch Archievenblad | 1988 | | pagina 39