kelbach plaatsen de analytische boeken (onder andere rekening-courant- of debiteuren- en crediteurenboeken) voor de chronologische boeken.15 Van Zee land plaatst bovendien gedetailleerde chronologische boeken als inkoop- en verkoopboeken voor de algemenere kas-, bank- en giroboeken. Merkelbach herhaalt helaas een trieste fout, door de inkoop-, magazijn- en voorraadboe- ken (984-997 en 1043-1083) evenals de verkoopfacturenboeken (1291-1299) en de verkoopboeken (1301-1309) bij de bedrijfsvoering in plaats van de boek houding in te delen. Een nadere verklaring van de betekenis van de memoria len ontbreekt in elke inventaris. Memorialen kunnen van alles zijn, zoals een hulp- of kladjournaal, een diverse postenboek, een kassiersboek o.d. en dat geldt ook in mindere mate voor de onkostenboeken (Van Zeeland en Merkel bach). Houten verdient tenslotte een compliment voor zijn duidelijke beschrij ving van de subgrootboeken. Direct aansluitend bij de boekhouding kan ik stellen dat doel en bestem ming van de stukken beslist niet altijd herkend zijn. Kwitanties (en dat zijn de akten van patent bij Merkelbach ook), rekeningen en facturen komen in verschillende rubrieken voor, maar niet als boekingsstukken bij de boekhou ding (Houten bijvoorbeeld 433, 434, 436, 437, 449; Merkelbach bijvoorbeeld 1, 580 en 581). Twijfel over de plaatsing van de loonadministratie in een ru briek 'Personeel' bij Van Zeeland en Merkelbach is ook op zijn plaats, vooral gezien het voorkomen van 'Boekhoudkaarten lonen' (Van Zeeland 633-635) en 'Journaalposten lonen' (Merkelbach 745-751). Evenmin worden inhoud en onderwerp, c.q. bedrijfskundige betekenis van de stukken altijd volledig her kend. Een aandelenemissie (Houten 137) ter gelegenheid van de oprichting van de naamloze vennootschap betreft geen belegging in effecten, maar de bedrijfs vorm. Bedrijfsschade- en werkgevers-risicoverzekeringen zijn geen verzekerin gen op eigendommen of onroerende goederen (Van Zeeland en Merkelbach), maar verzekeringen tegen ver liesrisico's. De toelating van J. J. Beijnes als krediet-trekkend lid van de Crediet-Vereeniging te Amsterdam (Houten 17) is niet hetzelfde als een lidmaatschap van de Industriële Club; zeker niet als in nummer 142 sprake is van kredietverhoging en weigering van verlopen ac cepten door die Crediet-Vereeniging, het gaat hier om doodgewone bankza ken. Verlening van het predicaat 'Koninklijke' en 'Hofleverancier' (Houten 4) heeft alles met verkoopbevordering te maken en niets met de organisatie. Een bezoek van de pauselijke nuntius (Houten 419) is prima voor de public relations en goodwill, maar een indeling bij fabricage en verkoop gaat mij toch te ver. De levering van stroom (Merkelbach 606) betreft de voorziening in hulpstoffen en niet de aanschaf en het onderhoud van installaties. Van Zee land heeft met die herkenning veel minder moeite en dat is ongetwijfeld ook te danken aan de adviezen van de door hem geraadpleegde oud-werknemers. Voor alle inventarissen geldt, dat de stukken over de bedrijfsvoering (uit oefening van de bedrijfsfuncties) het meest consequent geordend zijn (behal ve de inkoop-, verkoop- en voorraadboeken bij Merkelbach). Houten heeft met zijn ordeningssysteem de minste problemen, afgezien van een subrubriek b 7 'Likwidatie bedrijf' dat in de rubriek a 'Organisatie' thuis hoort, de paragraaf E3a 'Uitgifte en bezit eigen aandelen' (idem als b 7) en de te ver naar achteren geplaatste rubriek H 'Jubilea bedrijf'. De verkeerde ordening van de jaarverslagen (stukken van algemene aard) bij de boekhouding 264 noemde ik ook reeds. Bij Van Zeeland koester ik twijfel over het archief van de commissarissen en de rubriek 'Directie' in het bedrijfsarchief. Stukken be treffende directietaken als aandeelhoudersregistratie (la), inschrijving in het Handelsregister (3, 5 en 6), wijzigingen van de statuten zijn alle in het archief van de commissarissen ondergebracht terwijl de door de directie aan commis sarissen en aandeelhouders uitgebrachte jaarverslagen (136-171) (terecht) bij de 'Directie' worden ingedeeld, maar in deze filosofie in het archief van com missarissen hadden thuisgehoord. Merkelbach had mijns inziens zijn rubriek 'Organisatie' beter kunnen laten vervallen en evenals Houten een afdeling stuk ken van algemene aard kunnen opnemen, met daarin onder andere de cor respondentie (4-403 en 413-517). Zowel Van Zeeland als Merkelbach hebben problemen met hun subrubriek 'Correspondentie'. In een dergelijke rubriek horen alle briefwisselingen (praktisch onmogelijk) of briefwisselingen van al gemene aard en algemene series briefwisselingen voor te komen, maar geen stukken over bijzondere onderwerpen (Van Zeeland 518 en 519; Merkelbach 404-412). Slotopmerkingen De uitkomst van het voorgaande is in mijn (subjectieve) ogen illustratief; in die zin dat niet van een 'nieuwe lichting' gesproken kan worden. De drie beoordeelde inventarissen volgen over het algemeen de vertrouwde, door Den Teuling reeds in 1984 geanalyseerde wegen. Op bepaalde onderdelen is er ech ter wel sprake van een nieuw bewustzijn, dat deels tot goede verbeteringen heeft geleid. Voor een conclusie dat beschikbare literatuur en enige lesuren aan de Rijks Archiefschool onvoldoende zijn, is te weinig vergelijkingsmateriaal voorhan den, maar het is opmerkelijk dat Houten, die niet over literatuur beschikte en zelfs de Rijks Archiefschool niet heeft gevolgd, een betere inventaris (in mijn ogen) weet te produceren. Eén voorlopige conclusie mag mijns inziens wel getrokken worden: de inventarisatie van bedrijfsarchieven wordt nog on voldoende serieus beoefend. De meeste inventarisatoren en hun mentoren be schikken niet over een bedrijfsmatige achtergrond, noch over boekhoudkun dige kennis en evenmin over inzicht in de vragen die aan bedrijfsarchieven gesteld worden. Wat het laatste betreft, geef ik enkele citaten uit de inleiding van Twee kassiers te Rotterdam:15 'In het kader van de bedrijfsgeschiedenis sen zullen wij ons eerst bezighouden met de produktiefactor ondernemer scapaciteit Na bespreking van de produktiefactoren ondernemerscapaciteit (management) en arbeid zal aandacht worden geschonken aan de bedrijfsvoe ring Welke functies oefende een kassiershuis uit?' Het komt mij wenselijk voor dat de Rijks Archiefschool een specialisatie cursus bedrijfsarchieven zou starten, zodat bij iedere grotere archiefdienst min of meer continu een medewerker daarmee vertrouwd is. H. B. N. B. Adam 265

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 34