Berichten uit het buitenland Italiaanse publikaties De meeste artikelen in het derde en laatste nummer (september-december) van de 45ste jaargang (1985) van de Rassegna degli Archivi di Stato zijn histori sche verhandelingen over typisch Italiaanse onderwerpen. Een uitzondering hier op vormt de uiteen .etting (p. 442-456) van Francisco Ebner over de werking van het Italiaanse n jtariaat sedert 1875 en de regeling van de archivering daar van. De restauratie komt in twee artikelen aan bod. Eén gaat over een papier restauratiemachine van Spaanse makelij. Een oordeel over de machine wordt niet gegeven, wel een uitvoerige technische uiteenzetting (p. 606-611). Het an dere met kleurenfoto's geïllustreerde artikel gaat over zegelrestauratie (p. 612- 614). Beide artikelen zijn van de hand van medewerkers van het Centrum voor fotografie, bindwerk en restauratie. Bij de boekbesprekingen komen enkele wer ken aan de orde die van belang zijn voor de geschiedenis der Joden in Europa. Eurigio Tonetti publiceerde de inventaris van het archief van de Joodse gemeen schap in Venetië (Venetië 1984, 98 bladzijden) en Pier Cesare Ioly Zorattini be schreef het leven van een zestiende-eeuwse marraan uit San Vito die in Saloni- ki tot het Joodse geloof terugkeerde (Florence, Olschki 1984, 261 bladzijden.) De Rassegna is maar één van de reeksen publikaties die door de Staatsarchie ven in Italië worden verzorgd. Daarnaast bestaan sinds 1983 de Strumenti, het vervolg van de Pubblicazioni degli Archivi di Stato, de Fontihet vervolg op de Fonti e Sussidi, de Saggi en de nieuwe reeks Sussidi. In Strumenti verschijnen de inventarissen, de regestenuitgaven en soms de catalogi van archieftentoonstellingen. In 1985 bijvoorbeeld werd als nummer ci in deze reeks een aantal inventarissen uitgegeven over het stedelijke be lastingstelsel in Italië over de jaren 1384-1533. Van de Fonti is op dit moment niets bij de redacteur van het nab binnengekomen, zodat ik hiervan geen voor beeld kan geven. Deze reeks is waarschijnlijk gereserveerd voor de bronnen- publikaties, zoals ook het geval was met de oude reeks Fonti e Sussidi. De Saggi zijn verhandelingen over verschillende thema's. Nummer 3 (1985, 847 bladzijden) is een bloemlezing verzorgd door Romualdo Giuffrido van de archivistische artikelen van de laatste dertig jaar uit de Rassegna en de voorlo per daarvan de Notizie degli Archivi di Stato. Nummer 4 (1986, 523 bladzij den) bevat de verslagen van een internationaal congres te Milaan uit 1983 over het gezin en het dagelijks leven in Europa van de 15de tot de \lde eeuw. Dit is een wat wijdse titel, want de meeste artikelen hebben betrekking op Italië. Nummer 5 (1986, 362 bladzijden) is het verslag van een congres in Turijn, in juni 1985 georganiseerd door het Staatsarchief aldaar met als onderwerp 'In formatica en archieven'. Het was een breed opgezet congres met vele sprekers 258 van buiten het archiefwezen. Er waren ook enige bijdragen van deskundigen van buiten Italië: uit Luik, Marseille en Parijs en van de president van de au tomatiseringscommissie van de Internationale Archiefraad, Wolf Buchmann uit Koblenz. De behandelde onderwerpen waren: ervaringen met automatise ring en perspectieven hiervan bij de archieven (p. 17-162); automatiseringspro jecten op het gebied van het bibliotheekwezen (p. 163-177); het historisch on derzoek en de hulpmiddelen van de informatica (p. 178-192); de verandering in de overheidsadministratie en de betekenis daarvan (p. 193-248); techniek en methode bij automatiseringsprojecten (p. 249-324). Het eerste deel van de reeks Sussidi, letterlijk hulpmiddelen, is een biblio grafie (1953-1978) van het Centrale Staatsarchief in Rome (Roma 1986, 457 bladzijden). Naast bovengenoemde reeksen geven de Staatsarchieven ook nog losse pu blikaties uit. Eén daarvan is een archiefgids die alle Staatsarchieven bevat in alfabetische volgorde. Tot nu toe bestaan er drie delen: I (Roma 1981, 1040 bladzijden) a-e, ii (Roma 1983, 1088 bladzijden), f-m, iii (Roma 1986, 1301 bladzijden) n-r. Ook buiten Italië wordt aandacht besteed aan Italiaans archiefbeheer. Zo staat in The American Archivist (Volume 49 nummer 4, fall 1986 p. 459-462) een interessant artikel 'Records Management in Italy', geschreven door de Ita liaanse professor Luciana Duranti. Zij behandelt hierin het ontstaan en het beheer van de 19de en 20.sïe-eeuwse Italiaanse overheidsarchieven. Een soort bronnenpublikatie betreffende de relaties tussen Toscane en de Nederlanden vindt men in het boek van Henk Th. Van Veen en Andrew P. McCormick getiteld: An Introduction to the Sources and an Inventory of Four Florentine Libraries, Firenze (Centro Di), 1985,182 bladzijden. Het eerste gedeelte van het boek (p11-83) beschrij ft de relaties tussen Toscane en de Ne derlanden in de \lde en 18de eeuw. De studie is gebaseerd op tot nu toe onge publiceerde bronnen, voornamelijk uit het Staatsarchief van Florence en de Nationale bibliotheek aldaar. Het tweede gedeelte (p. 85-163) bestaat uit de inventarisatie van bronnen betreffende België en de Nederlanden, ongeacht onderwerp of periode, die zich bevinden in de volgende vier bibliotheken in Florence: Laurenziana, Marucelliana, Moreniana en Riccardiana. Het boek wordt besloten met een uitvoerige bibliografie en een index op namen. Van Nederlandse zijde is aan dit project meegewerkt door de Universiteitsbiblio theken te Amsterdam en Leiden, het Algemeen Rijksarchief en het Gemeen tearchief van Amsterdam. W. Chr. Pieterse 259

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 31