Voorzitter drs. I. W.L.A. Caminada (rechts) overhandigt dr. F. C. J. Ketelaar de Hendrik van Wijn-penning. 1802 werd Van Wijn door het Staatsbewind aangesteld als archivaris, in welke funktie hij als een archiefinspecteur de opdracht kreeg de toestand te onder zoeken waarin zich de charters en oude geschreven stadsstukken van dit geme nebest tot 1648 bevonden. In hetzelfde jaar werd Van Wijn ook door het ge westelijk bestuur van Holland tot archivaris benoemd, waardoor hij tevens toegang kreeg tot de archieven van het gewest en het voormalige graafschap Holland. In 1806 kreeg ook Van Wijn al te maken met een ingrijpende verkor ting van de overbrengingstermijn: hem werd toen het beheer van de archieven tot 1795 opgedragen. Hij heeft zich dus ook met ultra-moderne archieven be ziggehouden. Internationaal verdiende Van Wijn ook zijn sporen door onder meer een archiefreis naar Bergen in België, vanwaar hij een grote hoeveelheid Hollandse charters meebracht. En last but not least is Van Wijn door zijn aan stelling in 1814 als eerste landsarchivaris de grondlegger geweest van het Alge meen Rijksarchief. U zult het met mij eens zijn dat tegen de achtergrond van een zo universele archiefpraktijk de toekenning van de eerste Hendrik van Wijn-pennmg aan dr. F. C. J. Ketelaar, want hij is het die wij op het oog hebben, bijna vanzelfspre kend is. Toch heb ik u gezegd dat het bestuur de penning wil toekennen aan personen die zich voor het archiefwezen of de vereniging bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, bijvoorbeeld door het volbrengen van een belangrijk pro- jekt. Daar nu moeten we enigszins afstand nemen van Hendrik van Wijn, want het Nieuw Nederlands Biografisch Woordenboek meldt aan het einde van een lovend klinkende opsomming van Van Wijn's aktiviteiten dat Van Wijn 'een onvermoeid en scherpzinnig navorscher' was 'wien het echter aan het noodige doorzettingsvermogen ontbrak om een groot werk van beteekenis tot stand te brengen'. Ik beschouw het maar als een kleine regiefout, want het bestuur van de van wil aan de heer Ketelaar de Hendrik van Wijn-penning nu juist uitreiken voor het volbrengen van een groot en belangrijk projekt, te weten de serie Overzichten van de archieven in de verschillende provincies, tezamen met de bijkomende delen in vijftien delen te completeren. Het deel Friesland is nog wel niet uitgereikt maar nu de financiering daarvan ook rond is, is de voorbereiding toch zover dat van voltooiing van een uniek projekt kan wor den gesproken. Ik heb er thans geen behoefte aan uitgebreid in te gaan op de geschiedenis van de totstandkoming van de serie Archievenoverzichten. De gelegenheid daar toe doet zich ongetwijfeld nog een keer voor. Maar Eric, vast staat dat de serie er slechts is gekomen door jouw enorme doorzettingsvermogen en werklust, door jouw vasthoudend geloof in de zin van het projekt. Medio jaren zeventig ontving het bestuur van de van een brief van de Alge meen Rijksarchivaris waarin hij meldde dat het overzicht van de rijksarchie ven in Nederland was uitverkocht en waarin hij het bestuur vroeg of de Ver eniging zich zou willen beraden over het uitbrengen van een eventueel nieuw overzicht. Ik herinner mij goed (ik was destijds secretaris van de van) dat het initiatief enthousiast werd verwelkomd, te meer omdat tegelijkertijd regionaal al ideeën aan het rijpen waren om te komen tot regionale of provinciale over zichten. Al spoedig gingen op verschillende plaatsen ijverig werkgroepen van start, maar zoals zo vaak bleek het nodig dat één persoon de kar echt trekt. Die rol heb jij met al jouw kwaliteiten met overtuiging vervuld. Zonder jou zou de serie nimmer zijn voltooid. Vele uren in de trein zijn besteed aan druk proeven, jouw overtuigingskracht, nodig om mensen door één deur te krij gen, leidde wel eens tot slaande deuren, jouw ijver om overzichten uit te rei ken heeft een keer geleid tot aanbieding van een ander provinciaal archieven overzicht dan dat van het betrokken gewest; er zijn nog anekdotes genoeg aan de ruim tien jaar geschiedenis van de archievenoverzichten verbonden die het waard zijn nog eens geboekstaafd te worden. Voor dit ogenblik willen wij volstaan met jou, Eric Ketelaar, de erkentelijk heid van de Vereniging van Archivarissen in Nederland te betuigen voor jouw inzet en voor de voltooiing van een voor ons vak zo belangrijk projekt. 181

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 43