mmmm Drs. C. M. P. Buijs. Archiefbeleid - ik kom daar direct op terug haar discussienota aan het de partement kon aanbieden, werd besloten de technische herziening aan te hou den tot een inmiddels zeker geworden principiële wijziging en derhalve beide wetgevingsactiviteiten te integreren tot één. Het was tijdens een kennismakingsgesprek met de toenmalige minister van crm, de heer Van Doorn, dat de Archiefraad de idee lanceerde van een be leidsnota op het terrein van het archiefwezen. Het waren de jaren, dat op nog al wat beleidsterreinen van het ministerie beleidsnota's waren verschenen of in voorbereiding waren. Ook voor het archiefwezen leek de tijd aangebroken om de zaken inhoudelijk en bestuurlijk eens op een rijtje te zetten. Voorts wa ren het de jaren, dat vrijwel iedereen zich bezig hield met de soms warrige dis cussies over een mogelijke reorganisatie van het binnenlandse bestuur en de centralisatie van rijkstaken. Deze discussies lieten ook het archiefwezen niet onberoerd en hebben soms diepe voren getrokken in de discussies, die hebben geleid tot de discussienota archiefbeleid. Minister van Doorn zag wel iets in het voorstel van de Archiefraad, hetgeen leidde tot een breed samengestelde Commissie Nota Archiefbeleid. Om een lang verhaal kort te maken: haar uiteindelijke discussienota leidde tot een concept-nota archiefbeleid, die aan een ruime mogelijkheid tot inspraak werd onderworpen. De Nota archiefbeleid, welke daarop mede aan de hand van de uitgebrachte commentaren tot stand kwam, kon in het voorjaar 1985 aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Op 10 februari 1986 besprak de Vaste Commissie voor Welzijn en Cultuur deze nota met minister Brinkman. Het was verheugend te constateren, dat deze commissie grosso modo met de nota kon instemmen. Enkele kritische kanttekeningen werden neergelegd in een aantal moties, die nadien door de plenaire Kamer werden overgenomen. Van direct belang voor het archiefbeleid is de motie waarin de minister wordt uitgenodigd aan te geven hoe hij denkt een betere samenhang te kunnen be werkstelligen tussen het archiefbeleid van departementen en hoe hij zich voor stelt de financiering van zijn beleidsvoornemens te realiseren. De werkgroep, welke thans is belast met de herziening van wet en besluit, werkt tevens aan een beleidsnotitie over beide aspecten van deze motie. Een tweede motie, wel ke werd aangenomen, nodigt de regering uit te bevorderen, dat bij archieven en musea de werkzame wsw-ers ook in de toekomst zonder betaling te werk kunnen worden gesteld. Het overleg gaande tussen wvc, Sociale Zaken en Fi nanciën heeft tot dusverre helaas niet tot het voor wvc gewenste resultaat ge leid. Het feit, dat de Kamer de nota voor kennisgeving aannam - dit is parlementair taalgebruik, dat betekent, dat zij, met inbegrip van de aangenomen moties, daarmee kan instemmen zette het licht op groen voor de instelling van een werkgroep, die zich zou zetten aan het lang verbeide karwei van een principië le herziening van wet en besluit. Van enkele kanten zijn kritische noties ge maakt over de samenstelling van de Werkgroep Archiefwet, zijnde een depar tementale werkgroep, versterkt met enkele externe leden op grond van persoonlijke deskundigheid. Evenwel, de filosofie achter de samenstelling is niet - ik wil dit met de grootst mogelijke nadruk beklemtonen - om belang wekkende organisaties en instellingen buiten de deur te houden, maar om op basis van de inbreng van terzake deskundigen binnen een zo kort mogelijk tijds bestek te komen tot een herzieningsvoorstel. Dit kon temeer, omdat de grens van werkzaamheden van deze commissie is getrokken door de Nota archiefbe leid, tezamen met het reeds voorliggende voorstel tot technische herziening van de wet, waarover ik zoëven sprak. Deze stukken vormen een zodanig ijzeren kader voor haar werkzaamheden, dat gesteld kan worden, dat een ieder die deze openbare voorstukken kent, het voorstel van de commissie als niet al te spectaculair zal beschouwen: dat voorstel zal immers hoofdzakelijk bestaan uit een juridische vertaling van afgesproken èn reeds openbare beleidsvoorne mens. Met een bestuursdelegatie van uw vereniging heeft de heer Jessurun nog on langs gesproken over de betrokkenheid van de van bij het huidige wetge vingsproces. Die betrokkenheid heeft hij gaarne willen erkennen. Inmiddels heeft een informeel overleg met het bestuur van de van over de concept archiefwet plaatsgevonden. Uiteraard zal uw vereniging alle gelegenheid wor den geboden om commentaar te leveren op het uiteindelijke voorstel. Namens de heer Jessurun wil ik dan ook gaarne nog eens herhalen - hij sprak dit reeds uit jegens uw bestuur dat uw advisering zwaar zal wegen. Waar het ministerie op korte termijn voor staat, is, na interne overeenstem ming bereikt te hebben over het voorstel van de werkgroep - ik voorzie daar bij geen al te grote problemen - het voorgeschreven interdepartementale voor overleg met in ieder geval Binnenlandse Zaken, Justitie en Financiën. Mede omdat geldt, dat wetsontwerpen, alvorens aan belanghebbenden om commen taar te worden voorgelegd, daartoe het fiat moeten hebben van de Minister raad, dient het concept-voorstel van wet ook nog te worden voorgelegd aan de Interdepartementale commissie voor het welzijnsbeleid en de Welzijnsraad, respectievelijk het ambtelijke en politieke voorportaal van de Ministerraad. Er wordt naar gestreefd deze overlegrondes in het aanstaande najaar afgerond 171

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 38