De derde aflevering bevat onder meer het volgende. In 1981 werd er in het Noor se district Nordland een project gestart met als doel het behoud van historisch- documentair materiaal in Nordland, van het begin af aan in goede samenwer king met het rijksarchief in Trondheim. Al in 1984 was het resultaat de oprich ting van het Nordlands archief in Bodó, dat onder supervisie van bestaande instellingen aanvankelijk alleen particuliere archieven, maar dankzij de bemoei enissen van het staatsarchief ook plaatselijke overheidsarchieven ging behe ren, compleet met een bewaarplaats van circa 550 m2. Sinds maart 1985 functioneert in Helsingfors, Finland, in samenwerking met het sinds 1938 bestaande sportmuseum een sportarchief, dat zich belast heeft met het beheer van archieven van sportorganisaties. Het rijksarchief in Vadstena (Zweden) heeft als nieuwe huisvesting gekregen het grotendeels zeventiende eeuwse slot Vadstena. Enkele tekeningen en foto's zijn opgenomen. Vervol gens een samenvatting van wat er op automatiseringsgebied in Noorwegen plaatsvindt. Per 1 januari 1985 is er een aparte afdeling bij het rijksarchief opgericht met drie formatieplaatsen. Het rijksarchief in Oslo heeft een grote computer aangeschaft van het merk Norsk Data met aansluitingen naar de an dere instellingen in het rijksarchiefgebouw. Men wil er alle automatiseringstoe passingen op uitvoeren: tekstverwerking, gegevensregistratie, produktie van catalogi en indices, gereedmaken van publikaties en het bewerken van elektro nische bestanden van elders afkomstig. De interne capaciteit van de computer is 2,5 Mb en het externe geheugen 450 Mb. Het rijksarchief zelf heeft zeven terminals en de andere instellingen samen acht. De rijksarchieven (aangeduid als staatsarchieven) in de buitengebieden beschikten al over faciliteiten. Men is bezig met een registratie van op elektronische wijze vastgelegde archiefbestan den. Men beschikt verder al over belastingkohieren over 1967, 1970, 1975 en 1980 voor het hele land (39 banden) en kan ook de centrale bevolkingsboek houding van de gemeentelijke databases krijgen en gegevens van het centraal bureau voor de statistiek. Een geautomatiseerd inventarisatiesysteem is in fe bruari 1985 in gebruik genomen bij het rijksarchief Oslo; er zijn nu 1.500 pa gina's in verwerkt, die voor een deel van het al bestaande tekstverwerkings systeem afkomstig zijn. In de loop van 1985 wordt ook een zoeksysteem hierbij ingevoerd. Verder een mededeling over de opleiding van het archiefpersoneel (een of twee per instelling). De vierde aflevering opent met een artikel over samenwerking tussen het Noorse Riksarkiv en Tanzania in het kader van ontwikkelingshulp. R. O. Masdalen schetst de problemen in dit ontwikkelingsland, met zijn gebrek aan de meest elementaire hulpmiddelen als mappen en dozen en dreigende noodzaak tot kost bare restauratie- en microfilmprojecten als gevolg van inadequate berging. In 1986 blijkt het Noors archiefwezen voor 26% meer op de begroting voor te komen dan in 1985 (namelijk 46,65 miljoen Noorse Kronen, dit is ongeveer 17 miljoen gulden); deze stijging komt grotendeels voor rekening van de nieuw bouw voor het Statsarkiv te Tromsó, maar afgezien daarvan was er nog een netto toename van 5,8%. Verder een artikel over de overbrenging van geautomatiseerde persoonsre gisters en de overeenkomst ter zake met het Datatilsyn, de toezichthouder op bestanden met persoonsgegevens. Deze is slechts van toepassing op de rijksor- 164 ganen, daar voor de lagere organen geen algemene overbrengingsverplichting geldt. Als belangrijkste voordeel wordt beschouwd dat een regelmatige over brenging van elektronische bestanden nu verzekerd is. Het Datatilsyn kan be perkende voorwaarden stellen en onder andere ook eisen dat bepaalde gege vens worden uitgewist. Verder heeft het archiefwezen van het Datatilsyn ook de vergunning gekregen het materiaal te gebruiken. Het instituut heeft bemid deling toegezegd voor het verwerven van vergunningsplichtige bestanden van lagere overheden. In Finland heeft een werkgroep in opdracht van de afdeling organisatie van het ministerie van Financiën een rapport over de automatisering van de registra tuur uitgebracht. Verder een artikel over het computergebruik door het stads archiefvan Helsingfors. De archiefdienst neemt ook banden van de administra tie over, voor zover die voor permanente bewaring in aanmerking komen. Er is verder een geautomatiseerd bewakingssysteem in gebruik over de 120 ver schillende gebruikte geautomatiseerde systemen bij de ambtelijke diensten van de stad. De Zweedse bijdragen betreffen studiebijeenkomsten over bedrijfsarchie ven, stadsgeschiedenis en gemeente-archieven. A.J.M. den Teuling 165

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 35