Academische ziekenhuizen en de Archiefwet Lokt Van Herten uit tot een ambtsmisdrijf? F. C. J. Ketelaar sche gegevens in daartoe bestemde archiefbe waarplaatsen zijn ondergebracht, zie artikel 5 en 7 Archiefwet. Zie over deze problematiek onder andere j.p. wittop koning, 'Inzage in medische rapportage binnen de overheid', in Tijdschrift voor Gezondheidsrecht 1986 nr 10, 85 en met name 89 en volgende. 15 Artikel 1 lid 1 a onder 1 spreekt van ontvangen en opgemaakt enerzijds en bovendien van het naar hun aard bestemd zijn om onder een overheidsorgaan te berusten. Het opmaken en de aard zijn kennelijk twee, evenwaardige, zelfstandige eisen waaraan voldaan moet wor den. 16 Artikel 2 lid 1 en lid 5 juncto artikel 1 Wet bestrijding infectieziekten; Vergelijk bijvoor beeld Beschikking van 24 augustus 1983 no 4130 Directie Musea etc., Stcrt., 1983, catego rie Gezondheidszorg. 17 Artikel 29 leden jk en I Wet op de lijkbezor ging en.artikel 5 juncto artikel 6, Wet uitoefe ning geneeskunst. 18 ASSER-VAN DER grinten, 144 en volgende voor enkele bijzondere wetten met betrekking tot academische ziekenhuizen. 19 Zie artikel 35 lid 2 Wet wetenschappelijk on derwijs juncto de artikelen 62 bis en volgende van die wet. 20 Artikel 1 lid 2 boek 2 bw. 21 j.h.s. van herten, 'Eigendom en afgifte van medische dossiers. Zeven rechterlijke uitspra ken nader beschouwd', Medisch Contact 1983, nr. 38, 660 en volgende; p. j.m. van wersch, 'Het recht van de patiënt (en zijn rechts bijstandverlener) op inzage van de hem betref fende medische gegevens', in Tijdschrift voor Gezondheidsrecht 1984 nr. 8, 174 en volgende. Een verkorte versie van het artikel van Van Wersch is verschenen in het Advocatenblad 1985 nr. 65, 235 en volgende. 22 Dit onderwerp is in literatuur en rechtspraak niet uitgekristalliseerd, vandaar een niet limita tieve opsomming waarbij de instelling wel inza ge zou kunnen worden verleend: bij vermoeden van fouten en ongevallen, bij vermoeden van strafbare feiten, bij vermoeden van het niet na komen van jegens de patiënt aangegane ver plichtingen waarbij het ziekenhuis aangespro ken zou kunnen worden. 23 Het blote eigendomsrecht levert nog geen ver nietigingsrecht op, zie onder andere van her ten, Metamedica, 198 en volgende en de arti kelen 1733 en volgende bw (bewaargeving). 24 Bewaargeving, de artikelen 1733 en volgende bw, met name artikel 1743 bw. 25 a.minkenhof De Nederlandse Strafvordering (4e druk, Alphen aan den Rijn, 1981) 30 en volgende. Vergelijk artikel 167 lid 2 Wetboek van Strafvordering. 26 Artikel 40 Wetboek van Strafrecht. 27 Men denke aan concentratiekampsyndromen en vragen om medische informatie van Duit sers die in de laatste Wereldoorlog gewond zijn geraakt; met name komt dit laatste nog voor. als de militairen zijn verpleegd in een zieken huis dat destijds in een frontgebied lag. Zie hierover onder meer t.kappelhof en r.wolf 'Patiëntendossiers: een verwaarloosde categorie van archiefstukken', in: Nederlands Archieven blad 1985, 169-180. 28 De Gemeenteziekenhuizen vallen in die visie ook onder de vigeur van de Archiefwet, zie hierover kappelhof, 176. 29 j.h.s. van herten 'Medische dossiers in alge mene ziekenhuizen. Proeve van een reglement', in: Medisch Contact 1980 nr. 35, 221 en vol gende. Tevens gepubliceerd in Nederlandse lite ratuur over Toetsing 1980 (Uitgave Centraal Begeleidingsorgaan voor de Intercollegiale Toetsing cbo, Utrecht 1980) 40 en volgende. 30 Besluit eisen en erkenningen ziekenhuizen van 26 november 1984, Stcrt. 234, 1984. 31 Vergelijk Besluit normen en algemene voor waarden voor erkenning van regionale instellin gen voor ambulante geestelijke gezondheids zorg van 7 juni 1984, Stcrt. 137, 1984. 32 j.h.s. van herten 'Bewaartermijnen voor me dische gegevens en dossiers' in: Nederlands Ar chievenblad 90 (1986) 303-310. 150 De hiervoor opgenomen bijdrage 'De archiefwet en academische ziekenhui zen' mag niet onweersproken blijven. Immers, de stelling van Van Herten 'dat medische gegevens binnen aan rijksuniversiteiten verbonden academische zie kenhuizen nimmer onder de werking van de Archiefwet 1962 vallen' is volstrekt onjuist. De auteur is misleid door het woordje 'aard' in de definitie van ar chiefbescheiden: 'naar hun aard bestemd' om onder de overheidsorganen te berusten. Dit 'aard' is bij Van Herten gelijk aan 'aard van het vastgelegde ge geven' of 'doel'; 'De aard is hulpmiddel te zijn bij diagnostiek en therapie'. Anders dan Van Herten, die de wetsgeschiedenis meent te kunnen samen vatten, citeer ik de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de ontwerp-archiefwet liever letterlijk: Het kenmerk van archiefbescheiden in de zin van deze wet is, dat zij bescheiden zijn, welke bestemd zijn onder een overheidsorgaan te berusten, hetzij omdat het door dat orgaan ontvangen bescheiden zijn, waarvan de inhoud zich uitdrukkelijk en terecht hiertoe richt en voor zover zij niet worden terug- of doorgezonden, hetzij omdat het bescheiden zijn, welke door het orgaan zijn opgemaakt om voor zichzelf te dienen als schriftelijke neerslag van zijn handelingen.1 Duidelijker dan in deze memorie van antwoord - die om de kern van de kwestie, de bewijsfunctie, heengaat ,2 is de toelichting in de Nederlandse ar chiefterminologie: De woorden 'naar hun aard'zijn toegevoegd om buiten twij fel te stellen, dat de bestemming tot archiefbescheiden objectief moet zijn be paald en dat men dus geen stuk voor plaatsing in een archief kan bestemmen, als die bestemming niet uit de aard van het stuk zelf voortvloeit. De geaard heid, waardoor bescheiden tot archiefbescheiden worden bestemd, is hierin gelegen, dat het de originele bewijsstukken zijn van specifieke handelingen van degene, die het archief vormt: uit dien hoofde moeten zij immers bestemd wor den geacht om uitsluitend te berusten onder degene, die ze heeft ontvangen of opgemaakt? De door een ziekenhuis opgemaakte archiefbescheiden-ook de medische dossiers vormen de schriftelijke neerslag van de handelingen van het zieken huis en zijn functionarissen. Het zijn 'de originele bewijsstukken van specifie- 151

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 28