en ontwikkeling door die het hele denkpatroon in de samenleving drastisch veranderden'. Menig archivaris onderkent dit nog altijd veel te weinig. Hij wil de massale semi-statische rommel' eerst in zijn bewaarplaats opnemen na de opschoning en inventarisatie. Met deze afstandelijkheid maakt hij het contemporaine histo rische onderzoek nu en straks onmogelijk, waardoor behalve van een archi- vistische ramp ook van een culturele ramp gesproken kan gaan worden. Ar chiefdiensten dienen daarentegen, eventueel ten koste van het statische archief en de dienstverlening, juist gekwalificeerde mensen aan te stellen voor de ver werking van de ontzagwekkende hoeveelheid codearchief. Binnen het streekarchivariaat is zulks gedaan. De werkwijze houdt het vol gende in. In overleg met de registratuur, indien aanwezig, wordt het dynami sche archief gescheiden van de semi-statische stukken. De laatste worden in dikwijls ongeschoonde en erg omvangrijke dossiers ondergebracht in een aparte bewaarplaats. Hier begint de systematische bewerking, 'doos voor doos, plank voor plank De ballast verdwijnt meteen; de op termijn vernietigbare dossiers of dossieronderdelen worden op jaar afgesteld; de administratief of historisch onbelangrijke stukken gaan een aparte serie vormen, voorzien van een kaart systeem op code en weergegeven op een vernietigingsspecificatie, te beoorde len binnen het driehoeksoverleg; het historisch relevante bestand wordt tot slot beschreven, waarna de formele overdracht kan plaatsvinden. Op deze wijze kunnen door een goed geschoolde medewerker op verantwoorde wijze per jaar enkele honderden meters codearchief teruggebracht worden naar enkele tien tallen meters, hetgeen voor alle partijen van groot belang is. De doelstelling om aldus binnen acht jaar alle semi-statische archieven der zeventien aangesloten gemeenten tot 1980 rijp te maken voor overdracht, lijkt haalbaar. De spreker brak tenslotte een lans voor wat hij de rasod noemde, een vol ledige integratie van de Rijksarchiefschool met de soD-opleidingen. De bewer kers der semi-statische archivalia dienen namelijk geheel op de hoogte te zijn van de werking en toepassing der archiefcodesystemen. Daarbij moeten ze vol doende historisch besef hebben om verantwoord te kunnen selecteren, vernie tigen, beschrijven en ordenen. Welnu, zowel de SOD-opleidingen als de ras- opleidingen schieten gelet hierop tekort, ieder op het terrein van de ander. Een bureau semi-statisch archiefbeheer A. L. J. Verschuuren, archiefinspecteur bij de gemeentelijke archiefdienst te Breda, trad als derde spreker op. Hij had zijn lezing betiteld: De instelling van een bureau semi-statisch archiefbeheer bij de gemeentelijke archiefdienst Bre da. De spreker benadrukte, dat bij de onderscheiden Bredase diensten 3.500 tot 4.000 strekkende meters semi-statisch archief voorradig zijn, bestaande uit correspondentie, financiële en andere bescheiden. In het gunstigste geval was bij de grotere diensten een ruime bewerkingsachterstand ontstaan, terwijl het bij de kleinere diensten steeds aan elke vorm van semi-statische archivering en vernietiging had ontbroken. Voortdurende onderbezetting bij en andere pri oriteitenstelling door de registratuurafdelingen kan men als de oorzaken hier van aanduiden. 140 De medewerkers van het Bureau beheer semi-statische archieven van Breda: A. Verschuuren, P. Brekoo en J. Mathijssen. Foto: Bea Hoeks (GA Breda) Te zamen met de archiefinspecteur overzag de gemeentearchivaris de gebre ken. Hij vreesde binnen afzienbare tijd een aantal niet bewerkte archieven op zijn bordje te krijgen, mede lettend op de verwachte verkorting van de over brengingstermijn tot twintig jaren. Ging een eerste plan nog van een decentra le aanpak uit, later bleek de oprichting van een centraal bureau beheer semi- statische archieven of tussendepot mogelijk. Een toevallige omstandigheid be vorderde dit, namelijk de reorganisatie van het gemeentelijke apparaat. Het centrale bureau valt onder de formele verantwoordelijkheid van de ge meentearchivaris. 'Het heeft tot doel in één archiefruimte opslaan, beheren, bewerken, materieel verzorgen en toegankelijk maken van de semi-statische archieven (hierin ook begrepen de financiële en andere administraties) van al le gemeentelijke organen, met de bedoeling deze na de verstreken termijnen over te brengen naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats'. Deze constructie zal blijvend zijn, ook na de wegwerking van de huidige achterstand. De behandeling der in aanmerking komende semi-statische archieven zal vol gens een bepaald schema geschieden. Allereerst komen de archieven ouder dan vijftig jaren aan bod; voorts de archieven die in slechte materiële staat verke ren en die in slechte depotruimten liggen opgeslagen; daarna de archieven, waar van de diensten met ruimtenood te kampen hebben; vervolgens de archieven van opgeheven diensten; tenslotte de over te brengen archieven volgens (tien jaarlijkse) blokken. Een en ander dient in nauw overleg met de chefs interne zaken te gebeuren. De personele invulling van het centrale bureau werd mogelijk door de af slanking van de afdeling interne zaken ter gemeentesecretarie in het kader van de vermelde reorganisatie. De twee hier werkzame nazorgambtenaren zetten voortaan hun taak in het tussendepot voort, terwijl een derde medewerker over kwam voor de administratief ondersteunende activiteiten. De twee eerstgenoem- 141

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 23