afdeling interne zaken, waarvan het onderdeel registratuur een onderdeel vorm de. Meteen al beschikte dit bureau over een krappe arbeidsbezetting van 1,5 mankracht. Men wist niettemin met veel enthousiasme vanaf 1 januari 1951 een geheel nieuw dynamisch archief op te zetten, waaruit regelmatig werd ver nietigd en dat - ik mag het met enige trots zeggen - de toets der kritiek kon weerstaan'. Het afgesloten bestand 1920-1950 (sinds 1921/1922 VNG-stelsel) omvatte vierhonderd strekkende meters, afgezien van enkele honderden me ters financiële bescheiden. Dit bestand kon men hoogstens geleidelijk opscho nen, niet reviseren en inventariseren. In de jaren zestig en zeventig namen de problemen verder toe. De 'geweldig' groeiende overheidsbemoeiingen hadden een 'steeds aanwassende papierstroom' tot gevolg. Zelfs de bewerking van het dynamische archief kwam vanaf dan in de knel, terwijl van semi-statische archivering al helemaal geen sprake meer kon zijn. De achterstand breidde zich opnieuw uit. Eerst in 1978 toonde het Bossche college van burgemeester en wethouders zich niet langer doof voor de 'jarenlange pleidooien' voor een revisor, uitsluitend te belasten met de be werking van het afgesloten bestand. Deze uiterst bekwame functionaris kreeg enkele jaren later zelfs nog een halftime assistent ter routinematige ondersteu ning. De rubriek - 2.07 van de periode 1920-1980 werd volledig opgeschoond en geïnventariseerd. Helaas kwam aan deze gunstige ontwikkeling in de jaren 1982/1983 een abrupt einde. De geringe uitslagen bij de commissie functiewaardering ontna men aan de revisor en enkele andere functionarissen bij het bureau registra tuur alle carrièreperspectief, waarna dezen elders een goed heenkomen zoch ten en vonden. Bovendien begon destijds een 'groteske bezuinigingsgolf' te woeden in het gemeentelijke apparaat, als gevolg waarvan de ontstane vacatu res voorlopig niet mochten worden opgevuld. Het overgebleven personeel - kleiner in aantal, minder know-how - kon zich voortaan alleen met de lopen de zaken bezighouden. 'Zuivering, inventarisering, vergeet het maar!!' Bij de overige grote gemeentelijke diensten en bedrijven bleek de situatie dezelfde. Ook hier reusachtige achterstanden en ten hoogste een partiële be werking, bijvoorbeeld van de bulk financiële archivalia. Bij de kleinere diensten een nog erger toestand, alwaar veelal niets of heel weinig aan de oudere ar chieven is gedaan. Ter oplossing trachtte de gemeentearchivaris en de partti me archiefadviseur in 1984 alsnog een soort nazorgteam voor alle afgesloten, niet-overgebrachte dienstarchieven op te richten. Onder de verantwoordelijk heid van de eerste heeft dit team inderdaad enkele maanden gewerkt, maar ook dit project strandde wegens gebrek aan financiële middelen. Concluderend stelde de spreker, dat niet het registratuurpersoneel in 's- Hertogenbosch heeft gefaald en faalt, maar het gemeentebestuur. Het archief werk scoorde altijd laag en wordt nog beschouwd als een 'ondergeschoven stief kindje' Met alle gevolgen van dien. 'Achterstanden ontstaan, omdat er in het verleden onvoldoende aandacht kon worden geschonken aan de semi-statische archieven, eenvoudig omdat men onvoldoende mankracht had'. Massa's archieven wachten op bewerking. Foto: C. J. van Donschot (SA Nassau-Brabant) Het werk van alledag Als tweede inleider kreeg W. F. L. Reijnders, streekregistrator bij het streekar- chivariaat Nassau-Brabant, het woord. De titel van zijn lezing luidde: Het werk van alledag. Hij begon met de opmerking, dat al te gemakkelijk ten aanzien van het semi-statische archief gegeneraliseerd en gesimplificeerd wordt. De semi- statische archiefverzorging zou weinig problemen hoeven te geven, aldus de redenering, want op kortere of langere termijn komt toch een grote hoeveel heid materiaal voor vernietiging in aanmerking. De arbeid die hieraan vastzit, zo vervolgt men, behoort bovendien tot het terrein van de registratuur. Het innemen van een dergelijke houding kan, aldus de spreker, echter een 'archi- vistische ramp van enorme omvang' veroorzaken. Deze constatering werd vervolgens uitgewerkt. 'In de negen door mij be zochte gemeenten, variërend van tweeduizend tot vijftienduizend inwoners, is er niet één afdeling registratuur die ik deze taak (nazorg) zou willen toever trouwen'. Als oorzaken zijn te noemen: het totaal ontbreken van enige afde ling registratuur bij erg kleine gemeenten; de angst voor daadwerkelijke ver nietiging; de onderbezetting bij de wel aanwezige registratuurafdelingen; de vele bijkomende taken die worden opgedragen, zoals het woordelijk uitwer ken en het tijdig in honderdvoud verspreiden der raadsnotulen. De kwalitatieve en kwantitatieve tekortkomingen hebben mede tot enorme achterstanden geleid en vertalen zich ruimtelijk in volgepakte kelders met hon derden gevulde archiefdozen die daar niet thuishoren. De afgelopen 25 jaren deed zich bovendien een explosieve groei van archiefstukken voor. Archiefstuk ken met gegevens van en over een tijdvak dat cruciale betekenis heeft gehad voor de vaderlandse geschiedenis. Sinds de Tweede Wereldoorlog en vooral vanaf de jaren zestig maakte de hele maatschappij immers een 'turbulente groei 139 138 «*- O

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 22