Het beheer van semi-statische archieven Verslag van een studiedag P. M. Toebak 8 BANK- EN VERZEKERINGSWEZEN, ZAKELIJKE DIENSTVERLENING 81 Bankwezen 82 Verzekeringswezen 83 Exploitatie van en handel in onroerende goederen e.d. 84 Zakelijke dienstverlening 85 Verhuur van machines e.a. roerende goederen 9 O VERIGE DIENSTVERLENING 90 Openbaar bestuur, defensie en wettelijke sociale verzekering 91 Religieuze organisaties e.d. 92 Onderwijs 93 Gezondheids- en veterinaire diensten 94 Maatschappelijke dienstverlening 95 Sociaal-culturele en culturele instellingen 96 Sport en recreatie 97 Bedrijfs- en werknemersorganisaties, researchinstellingen, overige so ciale organisaties 98 Overige dienstverlenende bedrijven 99 Particuliere huishoudens met personeel in loondienst Uit: Centraal Bureau voor de Statistiek, Standaardbedrijfsindeling (s.b.i. 1974) dl 2, systematische bedrijfsindeling (Voorburg z.j.) 6-7. Summary Acquisition of business archives Acquisition of business archives includes a choice from an overwhelming mass of archives. This article, a compilation of a report of the State Archives in the Netherlands, describes in chapter one several aspects of importance for acquisition of business archives: contents, plan of acquisition, selection, re gistration. In chapter two the authors analyse the totality of business archives in the custody of the Dutch record offices. They ascertain many lacks and sug gest a policy of deliberation between all institutions interested in business ar chives. 136 Op 17 maart 1987 organiseerde de Landelijke Kring van Gemeente- en Streek archivarissen zijn vierde studiedag. Ditmaal stond het beheer der semi-statische archieven centraal. Op de volgende vragen werd getracht een antwoord te ge ven. Welke problemen komen voor? Hoe zijn deze ontstaan? Wat voor oplos singen zijn denkbaar of reeds in de praktijk gebracht? Liggen nieuwe toekomsti ge ontwikkelingen in het verschiet? De heren R. C. M. Jacobs, drs. P. M. Toebak en J. H. S. M. Veen hadden de bijeenkomst inhoudelijk voorbereid, terwijl drs. A. J. H. Rozemond het huishoudelijke gedeelte voor zijn rekening had ge nomen. Drs. F. C. Berkenvelder zat het gespreksforum voor en leidde de dis cussies met de zaal. De forumleden, de heren E. J. Eeftink, S. A. Goedbloed, W. F. L. Reijnders, drs. P. M. Toebak en A. L. J. Verschuuren, hielden ieder een inleiding. Bovendien hadden ze voor stellingen gezorgd. De heren R. C. M. Jacobs en B. M. Weetink tenslotte traden als verslagleggers op. Hoe zijn de problemen ontstaan? Nadat de voorzitter van de kring, drs. P. C. B. Maarschalkerweerd, de aanwe zige leden en speciale genodigden had verwelkomd, opende drs. F. C. Berken velder de studiedag door het woord te geven aan de eerste inleider, S. A. Goed bloed. De laatste vertegenwoordigde als oud-hoofd bureau registratuur ter secretarie in 's-Hertogenbosch de Stichting Overheidsdocumentatie, ofschoon hij thans als parttime adviseur aan het stadsarchief aldaar verbonden is. De titel van zijn lezing luidde: Hoe zijn de problemen ontstaan? Hij noemde als fundamentele oorzaak van het probleem, dat de gemeente lijke en intergemeentelijke besturen in het verleden niet bereid bleken om vol doende financiële middelen beschikbaar te stellen voor deskundig en vakbe kwaam personeel, terwijl deze onwil nog altijd bestaat. Op basis van zijn jarenlange ervaring te 's-Hertogenbosch bouwde hij deze stelling uit, waarbij hij benadrukte dat de ontwikkelingen hier 'tekenend' zijn voor vele, zo niet alle gemeentelijke en intergemeentelijke administraties. Zijn talrijke contac ten met vakgenoten hadden hem hierin overtuigd. In 1950 kreeg de gemeentesecretarie te 's-Hertogenbosch een zelfstandige 137

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 21