mm Waarnemend voorzitter drs. J. N. T. van Albada. De informatiebalie werd bezet door Joyce Pennings en Nico Stolk Bezorgdheid om de van Waarnemend voorzitter Van Albada uitte in zijn speech tijdens het openings diner enige bezorgdheid over de vereniging. 'Wat voor soort vereniging is de van tot op heden? Een gezelligheidsvereniging, een studieclub of iets waar van je uit traditie lid bent? Accepteren we de van als een vanzelfsprekend iets, of waken we over haar, en zijn we bezorgd voor haar kwaliteit? Als we voor een commissie gevraagd worden, doen we dan mee? Of proberen we er onderuit te komen? Of als baas van een archief: proberen we onze medewer kers/medeleden aan te moedigen actief te worden binnen de van en de van ook hun beste krachten te geven? Of houden we ze tegen, met een mooi woord, 'raden we het af'? Beschouwen we onze medewerkers/medeleden eigenlijk wel werkelijk als medelid? Beschouwen de aanstaande en huidige chartermeesters de aanstaande en huidige archivisten als gelijke? Of zijn academici gelijker? Deze vragen komen voort uit bezorgdheid om de van, om uw, om mijn ver eniging, om ons zoals wij hier zitten. Want het wordt steeds moeilijker men sen te vinden die actief willen en mogen zijn. Om mensen te vinden die in hun eigen tijd iets voor de van en voor hun vak willen doen; of iets in de tijd van de baas mogen doen. Het is aan ons, aan ieder van u en aan mij, hierin veran dering te brengen Computer en microfilm De behoefte aan informatie over modern archiefbeheer was door de organisa toren bemerkt en kon door de deelnemers ruimschoots bevredigd worden. Drs. A. J. M. den Teuling (Provinciale archiefinspectie Drenthe) inventari seerde de ontwikkelingen in de automatisering bij de registratuur. Hij ontdek te drie wijzen van automatisering: ten eerste op kleinschalig niveau door per soneelsleden die werkzaam zijn bij overheidsinstellingen van betrekkelijk willekeurige afmetingen en die bovendien computerfanaten zijn. Vanuit die overheden gezien zijn de hobbyistische activiteiten goedkoop en men laat de mensen hun gang gaan. De tweede vorm, in omvang en toepassingsmogelijkheden eigenlijk de groot ste, is die waarbij in eigen beheer en in samenspraak met een software-leverancier de programmatuur wordt ontwikkeld en waarbij met de aanschaf van de ap paraten al rekening is gehouden met de programmatuur en de geheugencapa citeit die voor registratuurwerkzaamheden nodig zijn. Dit speelt zich af bij grote overheidsdiensten en onder andere ook bij rijkscomputercentra. De derde vorm is dat een afdeling post- en archiefzaken, gegeven de appa raten en specificaties van een andere, namelijk uitvoerende afdeling (meestal financiën), zijn eigen wensen mag realiseren. Ontwikkelingen zijn de automa tisering van het fichedoorschrijfsysteem en uitbreiding hiervan door vergro ting van het aantal zoekmogelijkheden en de koppeling van informatie uit aan verwante systemen. Leren automatiseren is ook zien hoe anderen werken. Vandaar dat er veel be langstelling bestond voor de inleidingen en demonstraties. Medewerkers van esiss 3

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 2