5 Excursies De ontvangsten waren allerhartelijkst. De minister van Cultuur en Wetenschap ontving de deelnemers in de officiële salons van de Finse regering, in een van de uit de Russische periode stammende regeringsgebouwen. De volgende dag evenaarde de burgemeester van Helsinki hem op zijn minst, in het op een aan trekkelijke manier modern uitgebreid stadhuis. Dat alcoholische versnaperin gen in Finland vrijwel onbetaalbaar zijn, was bij de ontvangsten niet te merken. Een van de gewoonten bij archiefcongressen is dat excursies steeds gaan naar archieven en oude gebouwen. Zo werd een bezoek gebracht aan een gigantisch nog (weer) Middeleeuws kasteel in Hameenlina, dat terecht tot voor kort als gevangenis diende. Na restauratie biedt het ruimte voor tentoonstellingen en ontvangsten. In het restaurant bood het gemeentebestuur van Hameenlina ons de lunch aan. Voor andere onderwerpen, in dit geval het glasmuseum in Riihi- maki (aan te raden aan iedereen die als toerist naar Finland gaat), resteert er dan te weinig tijd. Gebouwen in Finland hebben gelukkig wel het voordeel dat er meestal echte architecten aan hebben gewerkt. Ook aan archiefbewaarplaatsen. De bezich tiging van een geslaagde combinatie van oud èn nieuw in een fraai ontworpen en ingericht nationaal archief in Helsinki was daardoor erg de moeite waard. Het bezoek aan het provinciaal archief in Hameenlinen, een verbouwde fa briek, was vooral curieus. Indrukwekkend waren de doelmatigheid en de hartelijkheid waarmee de Finse collega's, sommigen waren zelfs uit andere archieven gerecruteerd, ons ont vingen en omringden. Geen vraag was teveel, geen probleem onoplosbaar. Mochten wij er in slagen in 1991, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, de Ronde Tafel naar Ne derland te halen dan zal het niet meevallen Helsinki te evenaren. J. N. T. van Albada Bijlage 1 Recommandations The 24th International Conference of the Round Table on Archives considering that archives as the heritage of each nation should be preserved and processed at all levels of government according to the same principles and methods, so as to ensure their rea dy availability for research; calls the attention of the authorities concerned to the necessity of harmonizing at every level of government, irrespective of the structure of the state, the legislation and regula tions relating to records and archives; recommends that, in order to guarantee a coherent national archival system, the central archival authority be vested with the responsability for developing both a national archival policy and standards for its implementation, institutional co-ordinating machinery be established, professional associations of archivists contribute to the development and the implemen tation of the national archival policy; considering that a standardized archival training is essential not only to co-ordinate the activities of archives, but also to assist the mobility of archivists and secure the recogni tion of the profession as a whole, recommends that, with a view to guaranteeing the effective preservation of the archival heritage, as well as the processing of records ac cording to accepted professional principles and practices, the membership of the Inter national Council on Archives strive to establish a nationally recognized qualification, based upon academic training adequate for the performance of archival functions; recommends that the technical requirements imposed by the preservation of non- conventional e.g. machine-readable and audiovisual records, be met without detriment to the interests of research; recording its appreciation of the continuing efforts of UNESCO in conjunction with ICA to establish and develop archival networks as pilot projects in a number of countries, it wishes to register its conviction that such policies are of benefit to the international archival profession. The 24th International Conference of the Round Table on Archives, expresses its deep obligation to the Government of Finland, the City of Helsinki and the Director and staff of the National Archives of Finland for their generous hospitality and their effective ness in organizing the Conference, which created a congenial and rewarding atmosphe re for its work. Noten 1 The Society of American Archivists, SAA NewsletterChicago August 1986, issn 0091-5971. 2 Zie'berichten uit het buitenland', in nab 90 (1986) 53-65. 3 Verkrijgbaar a ff 100 bij de citra, 6 rue des Francs-Bourgeois, F 75141 Paris Cédex: xxie citra (Kuala Lumpur): micrografie; xxne citra (Bratislava): de archivaris en de in flatie van de moderne archieven; xxme citra: toegankelijkheid en privacy. Rassegna degli Archivi di Stato 1985 De laatste bespreking van de Rassegna degli Archivi di Stato van mijn hand is van 1973 en betrof de drie afleveringen van de 32e jaargang (1972).1 Thans pak ik de draad weer op met de bespreking van de nummers 1 en 2 (januari- augustus, 411 bladzijden) van de 45e jaargang 1985. Het betreft een thema nummer over de relatie archieven en onderwijs, uitgegeven onder verantwoor delijkheid van het redactielid Lucio Lume, onderdirecteur van het Centraal Bureau voor archieven (Ufficio Centrale per i beni archivistici). Uit een in dit nummer opgenomen overzicht van de organisatie van de staats archieven in Italië, blijkt dat dit Centraal Bureau is verdeeld in vijf secties: algemene zaken, archiefdocumentatie, niet-staatsarchieven, archieftechnolo gie en studies en publikaties. Aan dit bureau zijn drie algemene archiefinspec teurs verbonden en één algemene inspecteur voor de administratie. Een nationale raad voor de cultuurgoederen en aanverwante zaken heeft een speciale commissie voor de sector archiefzaken. Er is een publikatiecommissie en een Centrum voor fotografie, bindwerk en restauratie. Dit is een bedrieg lijke naam, want er wordt zeer veel gedaan aan beeld en geluid en automatise ring. Vele databanken op archiefgebied zijn hier ondergebracht. De verdere organisatie bestaat uit een centraal staatsarchief, een archiefinspec- 54 55

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 28