Een nieuwe stijl van confereren Verslag van de VAN-studiedagen 1986 Onder redactie van Paul Brood Met de vele westenwinden die over Nederland plegen te waaien is van over de oceaan ook een nieuwe stijl van confereren meegekomen. Deze American sty le inspireerde het bestuur van de van tot een nieuwe opzet van de studiedagen. De opzet sloeg aan in Nederland, getuige het grote aantal deelnemers (230) en het overheersend positieve oordeel achteraf. Deze hield in een conferentie van ideeën en ontwikkelingen in bijeenkomsten van, meestal, 15 tot 25 personen. De bijeenkomsten vielen in twee types uiteen: inleidingen, waarin een spreker een overzicht van de ontwikkeling van en de stand van zaken rond een onderwerp weergaf 'ronde tafels', waarin twee sprekers opponeerden over een onderwerp en de toe hoorders de gelegenheid kregen hun opvattingen naar voren te brengen. Zo werden in 61 sessies de deelnemers blootgesteld aan 91 inleiders. Daarnaast was er een computercursus en een huisbioscoop waar videofilms van buiten landse archiefdiensten werden getoond. De studiedagen van de van hadden plaats op 12 tot en met 14 november 1986 in het gebouwencomplex van Algemeen Rijksarchief, Koninklijke Bibliotheek en Rijksarchiefschool in Den Haag. De voorbereiding was in handen van een commissie, bestaande uit Joan van Albada, Gonnie Kooien, Joyce Pennings, Gert-Jan Röhner, Herman Ronner, Henny van Schie, Peter Sigmond en Nico Stolk. Gasten waren er van de zusterverenigingen uit de ons omringende landen Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Engeland en België en van de aanver wante verenigingen uit eigen land (zoals sod, nvb, ngv). Het is onmogelijk van alles wat er tijdens de studiedagen gebeurd en gezegd is verslag te doen. Op basis van de teksten van de inleiders en de samenvattin gen van de 'ronde tafels' is een impressie ontstaan rond enkele thema's. Aan de verslagleggers tijdens de studiedagen is daarom dank verschuldigd. Verschil lende inleidingen zullen afzonderlijk gepubliceerd worden in het Nederlands Archievenblad. 1

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 1