6 Rondvraag Dr. A. J. Kölker informeert naar het vervolg op de nota archiefbeleid van de minister. Caminada antwoordt dat er een concept-tekst voor een archief wet gereed schijnt te zijn, maar dat de van hierover nog geen nadere medede lingen heeft ontvangen. Vervolgens wordt de vergadering gesloten, onder dankzegging aan de orga nisatoren van het middagprogramma en met een woord van erkentelijkheid voor de bv Erven van der Kamp te Groningen, die voor haar oudste particu liere cliënt, de van, een facsimile-uitgave heeft verzorgd van paragraaf 1 van de Handleiding van Muller, Feith en Fruin met een toelichting door dr. F. C. J. Ketelaar. De presentielijst werd getekend door 66 personen. In memoriam Mevrouw dr. M. E van Opstall 1934-1986 Dr. M. E. van Opstall tijdens een receptie, die de minister van wvc, mr. drs. L. C. Brinkman, op 13 december 1984 aanbood aan een Japanse handelsdelegatie Op 26 februari 1986 overleed op 51-jarige leeftijd het hoofd externe dienstver lening van de Eerste Afdeling van het Algemeen Rijksarchief, dr. Margaretha Elisabeth van Opstall. Historici, wier onderzoek gericht is op Azië, en in het bijzonder op Japan, zullen de gedegen kennis die zij op dit terrein bezat en haar onvermoeibare ijver missen. Margot werd op 2 april 1934 in Leiden geboren als dochter van de rijksnij- verheidsconsulent dr. Hendrik Johannes van Opstall en Constance Joanna Baert. Na de lagere school doorliep zij het gymnasium-A aan het Haagse Van Maerlant-lyceum. Ze behaalde het einddiploma in 1953 en ging vervolgens in haar geboortestad geschiedenis studeren. Haar belangstelling voor landen buiten Europa concentreerde zich in die tijd op China, zoals blijkt uit scripties over onder andere de Chinese expansie naar Centraal-Azië in de Hoge Han-tijd (200 voor tot 200 na Christus). Na haar doctoraalexamen (1960) koos ze aanvankelijk voor het onderwijs: kinderen boeiden haar. Ze gaf les aan de Koninklijke h.b.s. in Apeldoorn 1961 -1963) en aan de Lorentzschoolgemeenschap in Arnhem 1961 -1971Van oktober 1965 tot oktober 1967 combineerde zij haar leraarsbaan met een as sistentschap bij prof. dr. W. Ph. Coolhaas, hoogleraar in de geschiedenis van de overzeese betrekkingen aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Margot hechtte grote waarde aan menselijke contacten in een kleine gemeen schap. De schaalvergroting die zich binnen het onderwijs aftekende wekte meer en meer haar weerzin. In 1971 solliciteerde zij naar een functie op het Alge meen Rijksarchief. Ze kreeg een stageplaats op de Eerste Afdeling, waar ze met ingang van 1 november 1973 als chartermeester in vaste dienst kwam. Tij dens de opleiding tot hoger archiefambtenaar voltooide zij haar proefschrift De reis van de vloot van Pieter Willemsz. Verhoeff naar Azië, 1607-1612, waar op ze 6 oktober 1972 in Leiden bij prof. dr. S. L. van der Wal en mevrouw prof. dr. M. A. P. Meilink-Roelofsz promoveerde. In de tijd, waarin Margot bij de rijksarchiefdienst kwam, was de kloof tus- 342 343

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 43