V erenigingsnieu ws Ledenvergadering Notulen van de ledenvergadering, gehouden op 11 september 1986 in het Aca demiegebouw van de Rijksuniversiteit te Groningen. 1 Opening De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom, in het bijzonder het erelid dr. W.J. Formsma. Berichten van verhindering zijn bin nengekomen van mw. A. W. M. Kooien en W. W. van Driel. Leden die voor de eerste maal een ledenvergadering bijwonen zijn ditmaal W. A. ter Horst, H. van Meer en A. J. J. van 't Riet. Agendapunt zes, een uiteenzetting over de reorganisatie van mma, moest ko men te vervallen, aangezien de besluitvorming over dit onderwerp ten depar- temente nog niet was afgerond. 2 Notulen van de ledenvergadering van 20 maart 1986 Onder de aantekening dat de naam van het erelid Van Hoboken wat 'gebro ken' in het Nederlands Archievenblad is terecht gekomen worden de notulen zonder verdere op- of aanmerkingen vastgesteld. 3 Mededelingen door de voorzitter De voorzitter kondigt aan dat de plannen voor een VAN-verenigingsbureau concrete vormen beginnen aan te nemen. De vereniging drijft op leden, die in bestuur en commissies actief zijn. Dit vrijwilligerswerk is in de afgelopen ja ren vaak een zware taak gebleken. Reeds verscheidene malen is dan ook gespro ken over mogelijkheden voor professionele ondersteuning. Een eerste begin hier van vormde het uitbesteden van bepaalde werkzaamheden op ad-hoc-basis. In contacten met het ministerie van wvc is vervolgens de wens geuit voor een meer permanente voorziening in de vorm van een verenigingsbureau met vaste me dewerkers, zoals bijvoorbeeld ook de Nederlandse Museumvereniging dat heeft. De validiteit van de argumenten van de vereniging werd door het ministerie on derschreven. Onlangs heeft men een subsidie van 40.000,verleend voor een bescheiden aanzet tot een bureau, terwijl een vervolggesprek is toegezegd over de uitbouw hiervan en het toevoegen van een beleidsmedewerker voor de ver eniging. Op het eerste gezicht is dit laatste niet voor de hand liggend. Het aanstellen van een beleidsmedewerker moet echter gezien worden in het kader van de re organisatie van de afdeling mma. Het stroomlijnen ten departemente zal mo gelijk leiden tot een situatie waarbij de directeur van de Rijksarchiefdienst te vens fungeert als sectordirecteur archieven op het departement. Hiermee zou het systeem van checks and balances in de archiefwereld in gevaar kunnen ko men. In gesprekken met de algemene rijksarchivaris en de plaatsvervangend directeur-generaal culturele zaken is aan de orde geweest in hoeverre de van, als buitenpartijdige groepering die alle geledingen van het archiefwezen om vat, in dezen een rol zou kunnen spelen. Daarbij valt te verwachten dat de reeds bestaande behoefte aan beleidsondersteuning verder zal toenemen. Drs. E. van Laar vraagt naar aanleiding van deze mededeling naar het ka rakter van de toekomstige beleidsadvisering voor de van. Is deze voor de van 'waardenvrij' of valt er meer invloed van wvc te verwachten op het beleid van de vereniging? In dat laatste geval zou hij een tegenstander zijn van het aan trekken van een beleidsmedewerker. Caminada antwoordt dat het subsidie van wvc zou kunnen leiden tot afhankelijkheid, maar dat dit gevaar wordt on derkend. De vereniging zal zeker bepaalde waarden hooghouden. Dr. F. C. J. Ketelaar voegt hieraan toe dat gekeken kan worden naar de Ne derlandse Museumvereniging, die ondanks een aantal door wvc betaalde me dewerkers bij tijden zeer duidelijk stelling neemt tegen beleidsvoornemens van de minister. Caminada rondt zijn mededeling af met de belofte op de volgen de ledenvergadering meer nieuws te hebben, onder andere over de huisvesting, waarover momenteel met de nmv wordt onderhandeld. Vervolgens geeft de vice-voorzitter nadere informatie over de studiedagen van november 1986. 4 Wijziging van de begroting 1986 Deze wijziging, gepubliceerd in Nieuws van Archieven, bladzijde 166, wordt zonder commentaar goedgekeurd. 5 Vaststelling van de begroting 1987 Ter toelichting wordt gemeld dat bij het opstellen van de begroting (zie Nieuws van Archieven bladzijde 167) is uitgegaan van de stand van zaken van juni 1986. Op dat moment was nog niet bekend dat er subsidie voor een bu reau zou komen. Een gewijzigde begroting zal op de volgende ledenvergade ring worden ingediend. Drs. A. J. M. den Teuling vraagt wat er voor de leden van de van staat te genover de uitgaven voor Janus. Van Albada licht toe dat de bedoeling van de spa is dat de nationale bladen de artikelen daaruit overnemen. Drs. E. van Laar informeert hoe het komt dat er voor de spa voor het jaar 1985 wel en voor 1986 en 1987 geen uitgaven zijn voorzien. Van Albada legt uit dat dat te maken heeft met een verandering van de wijze waarop wvc voor deze activiteit subsidie toekent: deze wordt nu vooraf, werd in het verleden achteraf betaald. De begroting wordt vervolgens goedgekeurd. 341 340

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 42