tificiaI intelligence voorlopig nog geen oplossing zullen bieden voor onbeperkt toegankelijk maken van archieven en dat derhalve de archivaris zich bezig zal moeten (blijven) houden met het zoeken naar nieuwe manieren om zijn archie ven te beheersen en te ontsluiten. De archivaris moet zich afvragen welke mid delen hem ter beschikking staan, welke technieken hij moet beheersen en wel ke mogelijkheden de nieuwe technieken hem geven. Hij verwacht daarbij veel heil van het gestructureerd vastleggen van beheersgegevens ten behoeve van de onderzoeker. The Process of Creation: Toward an Understanding of Decision-Making as It affects the Nature of the Record Als archivarissen zich bezig houden met selektie ten behoeve van vernieti ging is een van de criteria altijd dat men in ieder geval de documenten betref fende de besluitvorming wil bewaren. Maar waar geschiedt besluitvorming? Is dat altijd in de top, bij de Raad van Bestuur? Margaret Hedstrom, New York State Archives, onderzocht de veranderin gen in managementstijlen in bedrijven in de twintigste eeuw. De bureaucrati sering van bedrijven leidde in veel gevallen tot decentralisatie van de besluit vorming. De subtop neemt de besluiten, de top fiatteert slechts. Ook de 'cultuur' van de organisatie beïnvloedt de besluitvorming en Hedstrom bepleitte bestu dering van organisatie en 'bedrijfscultuur' wanneer beslissingen over acquisi tie genomen moeten worden. Hugh A. Taylor, consulting archivist, vroeg zich af in hoeverre de compu ter ons zal beïnvloeden ten aanzien van onze huidige opvattingen over ar chiefstukken. Act waar het wetgeving betreft en deed waar het eigendom be treft herinneren ons er nog steeds aan dat handelingen en ceremonies met getuigen voorafgingen aan geschreven stukken als het voornaamste instrument om de rechtskracht uit te oefenen. Sedertdien heeft het papier die macht over genomen maar staan wij nu weer voor een tijdperk waarin het gezag van het geschreven document weer afneemt en vervangen gaat worden via automati sering door een nieuwe vorm, een vorm waarin stukken met groot gemak ge wist of gewijzigd kunnen worden. Het vak van archivaris is ontstaan met het geschreven document, in hoeverre zal de archivaris zich moeten aanpassen nu het geschreven document weer in waarde afneemt en we in zekere zin terugke ren naar de prehistorie? Archives as Healers: Recovery of Heritage Achter deze intrigerende titel ging een van de interessantste bijeenkomsten van het congres schuil. In drie inleidingen werden de problemen behandeld waarmee archiefdiensten te maken hebben: in voormalige Engelse koloniën in Afrika, door Elizabeth Pessek, Survey Ar chivist bij de Harvard University; in in ontwikkeling achtergebleven gebieden in welvarende landen (Appalachia in de U.S.A., waar de 'Hill Billies' wonen), door Ellen Garrison, directeur van de Archives of Appalachia van de East Tennessee State University; in recentelijk tot ontwikkeling gebrachte gebieden met een aanzienlijke autoch- tone bevolking (Northwestern Territories in Canada), door David Rudkin, Ter ritorial Archivist aldaar. Opvallend was de grote mate van overeenstemming in de ontwikkelingen. Bij alle drie is er sprake van een eerste periode waarin allochtonen een overheer sende rol spelen en waarin meestal weinig belangstelling bestaat voor de aan getroffen cultuur. In een volgende periode van opkomend nationalisme, van streven naar ontvoogding, ontdekken de autochtonen als het ware de waarde en de specifieke kenmerken van hun eigen cultuur. Het overgeblevene wordt gedocumenteerd, verzameld en geconserveerd. In onbruik geraakte of verban nen gebruiken en technieken worden in ere hersteld. Dergelijke 'archieven' die nen daarmee in eerste instantie om verloren zelfrespect te herwinnen. Uit de inleidingen kan de les worden getrokken dat wij archivarissen behulp zaam kunnen zijn bij het op gang brengen van processen waarin minderheden en achterstandsgroepen hun eigen verleden gaan documenteren en conserve ren. Onze inbreng zou kunnen bestaan uit het aanreiken van de daarvoor ver eiste deskundigheid. Hierbij is het niet relevant of het gaat om Ghanezen, Moun tain people, Inuit, Nederlandse Marokkanen of vrouwen. Commercial Software Packages Een korte workshop was gewijd aan de bruikbaarheid van standaard pro grammatuur in archieven. Voorwaarde voor het gebruik van verschillende pak ketten binnen één dienst is dat zij op enigerlei wijze integreerbaar zijn. Helaas werd vooral duidelijk dat het bij dit onderwerp van essentieel belang is dat de inleider een voor de toehoorder begrijpelijke taal spreekt. De inleider hield een vurig pleidooi voor het invoeren van het marc-amc format en nog te komen aanvullingen teneinde via de introductie van deze 'stan daardtaal' latere koppelingen van geografisch verspreide systemen mogelijk te maken. Verder waarschuwde hij voor het gebruik van nu beschikbare niet integreerbare programmatuur. Uit zijn betoog werd duidelijk dat iedere archieven-beherende instelling een keus zal moeten maken tussen het ontwikkelen van de ideale eigen program matuur en het aanhaken bij elders ontwikkelde programmatuur die vaak maar voor een (meestal belangrijk) gedeelte aan de eigen wensen beantwoordt. De keus van de inleider was duidelijk. De tweede mogelijkheid verdient verre de voorkeur, niet alleen om financiële redenen, maar vooral omdat daarmee ook het belang van de onderzoeker wordt gediend. Vertaald naar Nederland zou dit betekenen dat wij voor de keus staan of te kiezen voor een gezamenlijk Nederlands systeem of ons aan te sluiten bij bijvoorbeeld het marc-amc format en te kiezen voor de op basis daarvan ont wikkelde programmatuur. In de wandelgangen bleek dat de Public Archives van Canada gekozen hebben voor de laatste mogelijkheid en dat het Public Record Office van het Verenigd Koninkrijk begonnen is met een onderzoek naar de toepasbaarheid van het marc-amc format en de beschikbare program matuur. 335 334

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 39