wederzijdse openstelling van archieven voor historisch onderzoek. De angst leek te bestaan dat de acls eventuele beperkingen voor de openstelling van archieven in de Sowjet-Unie voor Amerikaanse onderzoekers zou willen beant woorden met soortgelijke maatregelen voor Russische onderzoekers. Alle aan wezigen waren het er over eens dat dergelijke drukmiddelen voor de Ameri kaanse archivarissen onaanvaardbaar zullen zijn: openbaar is openbaar, voor iedereen. Een relaas over een studiereis naar Cuba deed blijken dat gevluchte Batista- aanhangers een ander zicht hebben op de geschiedenis en de structuur van het Cubaanse archiefwezen dan de verslaggeefster weergaf. Voor de toehoorders was het wel erg moeilijk het waar en niet waar te waarderen. Duidelijk werd wel dat het Cubaanse archiefwezen veel te bieden heeft en voor een Neder landse Spaans sprekende archivaris zonder meer de moeite van een bezoek waard is. Aan de studiereis naar China hadden 37 Amerikaanse collega's deelgeno men. Aan elf steden en vier universiteiten werd een bezoek gebracht. Hoofd onderwerpen van gesprek waren: terminologie, selectie en vernietiging en ar chivarissen verenigingen Tijdens de vergadering werden de aanwezigen, en daarmee lezers van ver slagen van deze bijeenkomst, opgewekt korte artikelen in te zenden ter plaat sing in een nieuw opgezette rubriek 'International Scene' in The American Ar chivist. De commissie zal er bij het bestuur van de Society op aandringen dat het congres in 1992 in Montreal zal worden gehouden, en wel in aansluiting op het daar te houden Internationaal Archiefcongres. Uitvoerig werd stilgestaan bij de suggestie in vaktijdschriften steeds op te nemen een samenvatting van de gepubliceerde artikelen in tenminste één en bij voorkeur twee van de vijf iCA-voertalen. Daarmee zou het mogelijk wor den te komen tot de publicatie van een 'Journal of Summaries', dat bijvoor beeld als aflevering 4 van Janus aan tenminste de redacteuren van alle vaktijd schriften en aan alle archiefscholen zou kunnen worden toegestuurd. Voorwaarde voor het welslagen van een dergelijk project is dat de belangrijkste Noordamerikaanse vakbladen meedoen. De aanwezigen toonden zich bereid waar mogelijk de benodigde druk uit te oefenen. Opleiding International perspective on archival education Deze sessie werd voorgezeten door Terry Eastwood, verbonden aan de Uni versity of British Columbia (Canada). Als sprekers traden op Alan Ives, ar chivaris van het Riverina-Murray Institute of Higher Education in Wagga Wag- ga (Australië), David Gracy n, hoogleraar aan de University of Texas, en Peter Sigmond namens de Rijks Archiefschool. Ives zette zijn plannen uiteen om in Australië te komen tot een vierjarige archiefopleiding. Zijn programma (vooral wat betreft de duur) wordt sterk beïnvloed door de plaatselijke omstandigheden. Interessant was te zien dat ook hij (net als wij) het vak van archivaris als een praktische bezigheid beschouwt en dat hij daarom in zijn programma in een afwisseling van theorie en prak tijk voorziet. Vanwege de afstanden zal een deel van de cursus in schriftelijke vorm worden gegoten. Ook Gracy moest zich in zijn betoog beperken tot het uiteenzetten van plan nen, zij het dat die dit jaar in praktijk werden gebracht. Echte archiefoplei- dingen bestaan er in de USA niet. De meeste opleidingen zijn bibliotheekoplei dingen met een soort specialisatie archief. Gracy's opleiding wordt de eerste. Een hot issue is certification. Tot nu toe kan iedereen zich archivaris noe men. Men wil het vak echter meer een eigen gezicht geven en opleiding en cer tification spelen daarin een belangrijke rol. Een probleem vormt ook het ont breken van een terminologie en standaardisatie in beschrijving van archieven. Dit doet zich extra gevoelen nu automatisering zulks als voorwaarden stelt. Eastwood kon verslag doen van een werkelijk bestaand programma, speci aal voor archivarissen, zoals hij dat heeft aan de universiteit van British Co lumbia. Hij levert een tiental kandidaten per jaar af, net als in Nederland. Tot verbazing van sommige Amerikaanse toehoorders vertelde hij dat zijn afgestu deerden in Canada goed in de markt lagen en dat hij zelfs opgebeld werd door instellingen met de vraag of hij mensen kon leveren. Sigmond, die de Neder landse situatie uiteenzette, kon hem daarin bijvallen. Eens te meer bleek dat Nederland zich wat betreft archiefzorg en -opleiding in de voorhoede bevindt. Met name op het gebied van standaardisatie en geza menlijke aanpak bekijkt men onze situatie met afgunst. Uiteraard speelt de geringe omvang van ons land daarbij een rol maar evenzeer onze pragmati sche aanpak en realistische benadering. Een gevaar van al ons gedefinieer is wel dat definities per definitie discussies doden, en daarmee ontwikkelingen in de weg kunnen staan. Inhoudelijke ontwikkelingen Archival Description: Perspectives and Projections Na een inleiding over de geschiedenis van het beschrijven door Lydia Luca, Minnesota Historical Society, ging Katherine D. Morton, Yale University Li brary, in op de noodzaak te komen tot uniformering van archiefbeschrijvingen. Begin '80 werden de Amerikaanse archivarissen geconfronteerd met de mo gelijkheden van automatisering en op vele plaatsen is men met toepassingen begonnen. Daarbij ging men aanvankelijk vooral van de (eigen) praktijk uit en voorop stond verbetering van de toegankelijkheid van de collecties op al lerlei niveaus: in één archief, binnen één archiefbewaarplaats, lokaal, regio naal, nationaal. Vaak ook betrof het instellingen die naast archieven ook voor werpen, boeken of andersoortige collecties bevatten. Steeds meer begint men nu ook de theorie bij de ontwikkeling van systemen te betrekken en steeds meer ook krijgt men oog voor geïntegreerde geautomatiseerde information managemen t-systemen David Bearman, tot voor kort werkzaam bij de Smithsonian Institution in Washington, keek in de toekomst. Hij voorziet dat computervermogens en ar- 332 333

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 38