de Newberry Library (een wetenschappelijke bibliotheek) beheer van fotocollecties beheer van religieuse archieven cabaret gastronomie baseball. De door de Society ingestelde secties en commissies, die elk tijdens het congres bijeenkwamen, kunnen in twee groepen worden verdeeld. Zo zijn er secties en commissies voor een bepaald onderwerp en secties en commissies voor be langenbehartiging: acquisitie beeld- en geluidarchieven restauratie en conservering van papier inventarisatie oral history dienstverlening bedrijfsarchieven universiteitsarchieven overheidsarchieven kerkelijke archieven handschriftenafdelingen (van hierboven niet genoemde instellingen) internationale zaken opleiding doelstellingen en prioriteiten prijzen regionale activiteiten de positie van vrouwen in het vak. Daarnaast worden er bijeenkomsten gehouden door Round Tables, groepen die te klein zijn om als Sectie te worden erkend. Ook zijn er bijeenkomsten op initiatief van zogenaamde Task Forces (onder andere machine readable ar chives en copyright) en van personen die aandacht voor een bepaald onder werp vragen, soms ter voorbereiding van een formele aanvraag voor de instel ling van een nieuwe Round Table of een nieuwe sectie. Bovendien houden functionarissen van de society zitting ter beantwoording van vragen. Tijdens het congres vindt ook de jaarlijkse ledenvergadering plaats (onder andere bestuursoverdracht). Een voor Nederland ongekend fenomeen was dat achter de bestuurstafel vier vrouwen en geen mannen zaten. Ook zijn er bij eenkomsten waarin prijzen worden uitgereikt wegens in het afgelopen jaar ge leverde prestaties (bijvoorbeeld de beste inventaris, het beste artikel in de The American Archivist, het beste handboek), waarin de rekening en de begroting worden behandeld, waarin de redacteur van de The American Archivist het redactiebeleid toelicht etc. Een bijzondere belevenis was het 50th Anniversary Banquet waaraan circa 800 personen deelnamen. Vertegenwoordigers van vier generaties leden voer den het woord: de oprichters, de pas gepensioneerden, de huidige voorzitter en een jong lid. 330 De bekende recepties ontbraken ook in dit feestjaar niet. Het volgende con gres zal van 2-6 september 1987 te New York worden gehouden. Het lijkt ons zondermeer gewenst dat ook dan twee Nederlanders aanwezig zullen zijn. Een 'dakpansgewijze' afvaardiging, zoals dit keer, lijkt gewenst, het rendement is dan het hoogst. De bijeenkomsten Het is uitgesloten bij een dergelijk congres alle bijeenkomsten bij te wonen. Teveel lezingen zijn interessant en teveel interessante lezingen vallen samen, Sprekers zijn bovendien genoodzaakt aan hun eigen sessie deel te nemen en van sprekers uit het buitenland wordt verwacht - zij ontvangen daartoe speci ale uitnodigingen - dat zij bij bepaalde zittingen als een soort 'eregast' aanwe zig zijn. Gemakshalve hebben wij de bijeenkomsten waarvan wij hieronder verslag doen, in vier groepen ingedeeld: buitenlandse betrekkingen opleiding inhoudelijke ontwikkelingen moderne media. Het aantal bijgewoonde bijeenkomsten was aanzienlijk groter, maar het on derwerp van een sommige bijeenkomsten leent zich minder voor bespreking in het nab. Hoe interessant bijvoorbeeld indicerings- of conserverings- en restauratieprojecten of de lotgevallen van een Amerikaanse collega aan de Stage Technique te Parijs, of als bibliothecaris in Nieuw-Zeeland, ook zijn. Aan een enkel onderdeel zal in het nab afzonderlijk aandacht worden geschonken. Buitenlandse betrekkingen International Archival Affairs Committee De agenda van de bijeenkomst - die geleid werd door de voorzitter van de commissie, Maygene Daniels, archivaris van de National Gallery te Washington-telde ondermeer de punten: de Internationale Archiefraad en andere internationale activiteiten, de rol van de Society of American Archivists. De activiteiten van de Internationale Archiefraad, waaronder die van de Sectie van Archivarissenverenigingen (spa), zijn in Nederland zo bekend dat het niet nodig is de verslagen en discussies hier weer te geven. Wel kan worden ver meld dat in de vergadering veel belangstelling bleek te bestaan voor een ver sterking van de deelname van de Society aan de activiteiten van de Raad en haar secties en commissies. Interessant waren de mededelingen over een gezamenlijk initiatief van de American Council of Learned Societies (acls, een lidmaatschapsaanvraag van de Society was eertijds geweigerd, de Society zou geen wetenschappelijk ka rakter hebben!) en de Archiefraad van de Sowjet-Unie om te komen tot een 331

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 37