bestrijken een groot deel van de markt. Veel van deze instellingen hebben zich gespecialiseerd en opereren naar onze opvatting als documentatiecentrum voor een of meer onderwerpen. Universiteiten spelen hierbij een belangrijke rol. Veel universitaire instituten beheren belangrijke onderzoekscollecties. In Europese ogen is bij acquisitie het respect des fonds wel erg vaak het kind van de reke ning. Zo ziet men er geen been in van een archief de correspondentie naar ar chief a, de technische tekeningen naar instituut b, de foto's naar museum c, de videobanden naar documentatiecentrum d en de gedrukte publicaties naar bibliotheek e te brengen. Het restant waarvoor niemand belangstelling heeft blijft achter. Wanneer dan bovendien nog bedacht wordt dat deze instellingen over het gehele continent verspreid liggen, wordt duidelijk dat er grote behoefte bestaat aan een landelijk geautomatiseerd archievenoverzicht. Voor het tot stand brengen van een dergelijk overzicht is het marc-amc format ontwikkeld. Ter illustratie van de ook op archiefgebied onbegrensde mogelijkheden volgt hieronder een oproep uit het augustus-nummer van het mededelingenblad van de Society:1 Wanted The City of Los Angeles is in the process of seeking a repository for its poli ce department files relating to the assassination of Senator Robert F. Kenne dy. The files, comprising approximately 35 cubic feet, consist of about 50,000 pages, over 2,000 photographs, about 200 tape recordings, over 100 pieces of evidence and several films, video, and audio tapes. Repositories must be fi nancially capable of redacting and processing the files, expected to cost about 100,000, over a two-year period. Representatives of interested repositories should contact Ms. Diana S. Nixon, Director, National Archives-Los Angeles Branch, P. O. Box, 6719, Laguna Niguel, CA 92677. Chicago Chicago, tot stad verheven in 1837, is naar inwonertal de tweede stad van de Verenigde Staten. In dat jaar waren de oorspronkelijke bewoners al verdreven naar gebieden ten westen van de Mississippi River. De naam is van Indiaanse oorsprong en betekent 'gebied dat stinkt'. Eertijds zou de wilde ui er welig hebben getierd. Telt de stad zelf circa 3.000.000 inwoners, 'groot' Chicago heeft er bijna 8.000.000. De stad is gebouwd op de zuidwestelijke oever van Lake Michigan. Het nieuwe centrum, een schitterend samenspel van wolkenkrabbers (waar onder de oudste en de hoogste in de Verenigde Staten), Chicago River, parken en wegen, contrasteert sterk met sommige van de vervallen en gedeeltelijk af gebroken oudere wijken (het Chicago van Al Capone). De oudst bewaarde bebouwing, die in 1871 de desastreuze stadsbrand heeft doorstaan, dateert uit hetmidden van de negentiende eeuw. Het historisch en 328 vooral het architectuurhistorisch bewustzijn zijn de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. Publiek en particulier initiatief spannen zich gezamenlijk in zo veel mogelijk van het bewaard geblevene te behouden. Het is een bijzondere belevenis wolkenkrabbers in de steigers te zien staan: ook zij worden gerestau reerd. Het historisch bewustzijn is niet op alle punten even sterk: maar weinig in woners weten dat het Haymarket incident op 1 mei 1886 en niet een of andere gebeurtenis in (Oost-)Europa tot de 1 mei-viering heeft geleid. Chicago telt een groot aantal musea; helaas waren ook hier een aantal afde lingen wegens verbouwing en modernisering gesloten. Er zijn drie universiteiten. Tijdens het congres vond ook het, rechtstreeks op radio en televisie uitge zonden, Jazz-festival plaats. Op een podium in het Grant Park trad een groot aantal ensembles op. In een van deze ensembles traden met groot succes Mis- ha Mengelberg en Han Bennink op. Het congres Amerikaanse archiefcongressen hebben een tweeledig doel: kennisoverdracht, opleiding van jonge vakgenoten en kennisuitwisseling, vergelijking van erva ringen door ervaren vakgenoten. Bedacht moet worden dat vele Amerikaanse collega's weinig verschil zien tussen archivarissen, bibliothecarissen, documen talisten en records managers (modern-archief-beheerders). Van belang is te vens dat de meesten van hen, naast een eventuele universitaire opleiding, meestal hooguit een bibliotheekopleiding hebben genoten. Er zijn maar weinig echte archiefopleidingen. De top van de Society en veel directeuren van archiefbeherende instellingen doen er alles aan zowel nieuwe als ervaren collega's in staat te stellen tijdens de jaarlijkse nationale congressen zoveel mogelijk kennis op te doen. Aan elk congres gaan dan ook workshops voorafBovendien worden er steeds 'leerza me' excursies gehouden. De workshops waren gewijd aan: beheer van fotocollecties principes van archiefbeheer public relations beheer van computer-archieven planning werken met het marc-amc format De excursies hadden tot onderwerp: automatisering beheer van bedrijfsarchieven architectuur- en kunstgeschiedenis (gebouwen van onder andere Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe en Helmuth Jahn; muurschilderingen en beeld houwwerken (buiten!) van onder andere Calder, Chagall, Miro, Picasso, Henry Moore en Dubuffet) de Chicago Public Library, gevolgd door een ontvangst restauratieateliers 329

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 36