Berichten uit het buitenland Society of american archivists 1936-1986 ten met de archiefwereld. Er is geen opleiding in Groot-Brittannië te vergelij ken met de Nederlandse scholing voor middelbaar archiefambtenaar. In Chester is ook de Record Office van de county Cheshire gevestigd. Een county is als bestuursniveau te vergelijken met een provincie in Nederland en mijn indruk is dat een County Record Office ook vergelijkbaar is met een Ne derlands rijksarchief in de provincie. Alleen gaan in Groot-Brittannië de semi- statische archieven eerder naar de County Record Offices. De Cheshire Coun ty Record Office heeft behalve de gebruikelijke archieven, die wij in Neder land in een rijksarchief in de provincie zouden aantreffen, ook het merendeel van de archieven van het bisdom Chester van de Anglicaanse kerk. De Cheshi re County Record Office is sinds kort gevestigd in een goed gerestaureerd pak huis en heeft wat behuizing betreft niet te klagen. Niet zo bezoekers-vriendelijk vind ik de regeling, dat voor ieder bezoek aan de ruime studiezaal van de Cheshire County Record Office tevoren een afspraak gemaakt moet worden. Bij de County Record Office van de county Clwyd is men wat dat betreft soepeler, maar de bezoeker kan daar weer met het pro bleem te maken krijgen van de behuizing op drie verschillende plaatsen. De semi-statische archieven van de county Clwyd (Wales) worden bewaard in de Shire-hall (een soort provinciehuis) in Mold. In Hawarden heeft men het groot ste deel van de oudere archieven (onder andere dat van minister Gladstone) onder gebracht in een oude, maar goed onderhouden rectory (pastorie). Daar zijn goede depots, maar aangezien die vol zijn, omdat Clwyd uit twee voor malige shires is samengesteld, is er nog een derde vestiging in een oude gevan genis in Ruthin, een schattig plaatsje naar men zegt, maar als men geen eigen vervoer heeft en geen tijd om te lopen, nauwelijks bereikbaar. Beide County Record Offices hebben een goed geoutilleerd restauratie-atelier. Bij de County Clwyd Record Office heeft men ook een computer, waarmee men volop aan het experimenteren is. Er zijn voorlopig geen plannen voor een inventarisatie-programma; men gebruikt hem uitsluitend voor het maken van indices en alle mogelijke nadere toegangen. Een bezoek aan Britse archieven is heel leerzaam en ik ben ook erg onder de indruk van de ongelofelijke gastvrijheid die mij bij Miss Kennett en haar medewerkers en vrienden is ten deel gevallen. Noot 1 Archivum xvii (1967), 173-208, en xxvm (1982), 387-407. Summary A visit to British Record Offices Two Dutch archivists visited several record offices and other archival institu tions in England. They compare the English situation with the Dutch one. In spite of the absence of a general law on archive-administration and a different way of training candidates, archivists in Britain on the whole seem to have the same ideals and to face the same problems as their colleagues in the Netherlands. 326 Inleiding De vijftigjarige Society had voor haar tiende lustrum het toepasselijke thema gekozen: saa at 50: Past Accomplishments, Future Challenges. In 16 van de 108 sessies werden onderwerpen behandeld die met dit thema in verband ston den. Daarnaast waren er nog 44 'ronde tafels' van secties en commissies. Aan het congres, gehouden op 26-30 augustus 1986 in het 46 verdiepingen tellende Downtown Marriott Hotel in Chicago, namen ongeveer 1100 perso nen deel, een 300-tal van hen trad bij een of meer sessies als inleider op. Het aantal mannen en vrouwen hield elkaar, naar schatting, in evenwicht. Vooraf- gaande aan het congres werden zes meerdaagse workshops gehouden. Daar naast bestond er de mogelijkheid tijdens het congres uit negen excursies te kiezen. Ter gelegenheid van het tiende lustrum had de saa een aantal zustervereni gingen uitgenodigd een vertegenwoordiger te sturen, zij het nagenoeg geheel voor eigen rekening. Een enkele vereniging maakte van deze uitnodiging ge bruik, namelijk de Society of (British) Archivists, de Society of Canadian Ar chivists en de van. De vertegenwoordiging van de van was mogelijk doordat de vice-voorzitter, drs. J. N. T. van Albada, al in een eerder stadium was uit genodigd tijdens het congres een tweetal inleidingen te houden. Het ministerie van wvc had zich toen al bereid verklaard de reis- en verblijfkosten in belang rijke mate te subsidiëren. Aan het congres werd tevens deelgenomen door de directeur van de Rijks Archiefschool, drs. J. P. Sigmond, die eveneens was uit genodigd voor het houden van een inleiding. Indien de aanwezige Canadezen, naar Amerikaans gebruik, niet onder de buitenlanders worden gerekend, bleef hun aantal beperkt tot zes. Vier van hen, een Australiër, een Fransman en de twee Nederlanders, traden als spreker op. De vijfde, een Italiaanse collega, kon aanwezig zijn doordat zij met een twee jarige studieopdracht in Noord-Amerika verblijft; de zesde, een bedrijfsarchi- varis uit Zuid-Afrika, was op onduidelijke titel aanwezig. Voor een goed begrip van de Amerikaanse verhoudingen is het goed te we ten dat het overheidsarchiefwezen pas laat gestalte gekregen heeft. Vrij veel overheidsarchieven zijn bovendien uitgegroeide 'registratuurafdelingen'. De archiefzorg is sterk beïnvloed door de historical societies die in de negentiende eeuw als eerste instellingen archieven en collecties betreffende streek of staat begonnen te verzamelen. Hun (financiële) positie is vaak heel sterk. Particuliere en semi-particuliere instellingen (ook bibliotheken en musea) 327

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 35