Behalve het inbewaringnemen van archieven van het eigen bestuur wordt er naar gestreefd archieven van privaatrechtelijke aard op te nemen. Het is daar bij een gewoon verschijnsel dat archieven of gedeelten ervan worden gekocht. Verkoop door particuliere eigenaren van archiefstukken is in Engeland niet ongewoon. Huisarchieven die in ouderdom terug kunnen gaan tot de dertiende eeuw worden op veilingen te koop aangeboden. De markt is willig, voornamelijk veroorzaakt door de vraag uit de Verenigde Staten. Veel archiefdiensten hel pen nolens volens dit kwaad in stand te houden. Het komt voor dat eigenaren hun archief in bruikleen afstaan om het, nadat het is geïnventariseerd, na ver loop van een aantal jaren weer terug te vragen en het vervolgens te verkopen. In dit verband is het bestaan van de British Record Association het vermel den waard. De vereniging is opgericht in 1932 en stelt zich onder meer ten doel archiefbescheiden van allerlei aard en herkomst veilig te stellen. De vereniging poogt te bemiddelen tussen archiefeigenaren en archiefdiensten. De vereniging neemt daartoe een archief in bewaring, op voorwaarde dat het bij een archief dienst komt te berusten. Na het geheel te hebben beschreven wordt de eige naar geadviseerd welke archiefdienst het meest voor bewaring in aanmerking komt. De vereniging heeft een eigen kantoor met bewaarplaats (ook hier: sub standaard) in Londen. Heel opmerkelijk in het Engelse bestel is het feit dat de vereniging een belangrijke subsidie ontvangt uit de schatkist, een erkenning van het belang van het werk van de vereniging. Inventarisatie en automatisering Het gebruik van een computer bij het vervaardigen van indices en inventaris sen moet nog beginnen. In heel Engeland wordt bij twee counties en drie uni versiteiten een computer gebruikt om te indiceren. Wij meenden een beducht heid te proeven om het aloude handwerk deels te vervangen door moderne hulpmiddelen. De door de archiefdiensten vervaardigde inventarissen vertonen grote ver schillen met de Nederlandse inventaris. Bij de losse beschrijvingen komen we lang niet altijd de bekende vijf elementen tegen in dezelfde volgorde als in Ne derland. Heel vaak wordt aan de beschrijving van een bundel, deel of los stuk een bloemlezing van de voornaamste inhoud ervan toegevoegd. De grondslag voor de indeling van een archief vormen allerlei series bescheiden, gevormd naar soort of inhoud, zonder acht te slaan op het organisch geheel van het ar chief als zodanig. De inventaris van de Brighton Aquarium Company is bij voorbeeld als volgt ingedeeld: notulen, rapporten, agenda's, algemene boek houding, ontvangsten, lonen, registers, aandeelhouders, uitgaande brieven, overeenkomsten, kranteknipsels, overzicht van tentoonstellingen, diversen. Elke inventaris die wij onder ogen kregen kende een niet onbelangrijke rubriek va rious. Niet geheel conform onze opvattingen dus. Onze zegslieden verklaarden dat elke archiefdienst zo zijn eigen stijl en op vattingen van inventariseren kent. Hier wreekt zich het feit dat tijdens de oplei ding niet zoveel aandacht aan ordenen en beschrijvingen wordt besteed als in Nederland. Welke kritiek men er ook op kan hebben, een feit is dat het inven tariseren snel verloopt en dat de aldus ontstane produkten als gebruikersvrien- delijk worden ervaren. De Society of Archivists poogt meer lijn te brengen in de wijze van inventariseren en heeft eerder dit jaar een Manual of archival de- scription van de hand van Michael Cook gepubliceerd. Vrienden van het archief Veel archiefdiensten hebben een geïnstitutionaliseerde vriendenkring die ac tief steun verleent in de vorm van donaties, het doen van aankopen, het verle nen van assistentie bij inventariseren tot zelfs het permanent detacheren van een betaalde medewerker toe. 1*4 Conclusie Het Engelse archieflandschap verschilt aanmerkelijk van het Nederlandse dat een algemeen geldende archiefwet kent, die bescherming biedt aan archiefbe scheiden en archivaris. Men acht het in Engeland niet gepast dat de centrale regering inspectiebevoegdheden ten aanzien van de archiefbescheiden van de counties bezit of dat de counties over dezelfde bevoegdheden beschikken ten aanzien van de archieven van aan hen ondergeschikte organen. Ons bezoek is van te korte duur geweest om de effecten van de verschillen in bestuurlijke cultuur volledig naar waarde te kunnen schatten. Zoveel is ze ker dat de omstandigheden - ook de financiële - waaronder onze Engelse col lega's moeten werken niet gemakkelijk zijn, afhankelijk als zij zijn van de ad ministratie die zij dienen. 2 Een kennismaking, door Marcia Zaaijer Tijdens mijn opleiding tot middelbaar archiefambtenaar heb ik mij afgevraagd, hoe men in Groot-Brittannië, het land dat mij boeit door zijn natuur, historie en literatuur, omgaat met archiefmateriaal. Een schriftelijke introductie van drs. J. P. Sigmond, directeur van de Rijksarchiefschool, leverde mij een uit nodiging op van Miss Annette M. Kennett, city-archivist of de City of Chester (N.W. England) om een week als vrijwilliger bij haar op het gemeente-archief te komen werken. Ik heb afgelopen juli gaarne van deze uitnodiging gebruik gemaakt. Zoals de heer van der Vlis al opgemerkt heeft is het meest opvallende ver schil met de Nederlandse situatie, dat men in Groot-Brittannië geen archief wet heeft, al zijn er wel allerlei losse bepalingen betreffende archiefbeheer. De belangrijkste overeenkomst is dat men ook daar mensen en geld te kort heeft om alle idealen te bereiken. Vooral de behuizing van het gemeente-archief van Chester laat de schrijnende toestand zien. Zowel de kantoren als de studiezaal en depots zijn in de kelders van het stadhuis gevestigd. De kantoren (twee klei ne ruimtes en een werkkamer voor de boekbinder) en de studiezaal krijgen nog licht van buiten via hoog aangebrachte ramen en de studiezaal hèeft, door het aflopen van het straatniveau buiten, een gelijkvloerse ingang voor het publiek. De depots liggen verspreid door de kelders en hebben geen klimaatbeheersing. Eén van de depots wordt gescheiden van de andere voor het archief gebruikte 322 323

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 33