Kerkelijke archieven De Church of England heeft in 1978 een besluit genomen waarbij bepaald wordt dat in elk diocees een archiefbewaarplaats moet worden ingericht. Alle beschei den ouder dan 100 jaar moeten daarnaar worden overgebracht. In veel geval len is het County Record Office als bewaarplaats van het diocees aangewezen. Overige archiefbewaarplaatsen Tenzij archiefbescheiden vallen onder de Public Records Act staat het ieder vrij de taak op zich te nemen archieven te beheren. Als gevolg daarvan kennen veel (nationale) musea, wetenschappelijke bibliotheken en universiteiten een afdeling waar archieven en collecties van allerlei herkomst worden bewaard. 1 2 Opleiding Archivaris Behalve voor het pro dat zijn eigen huisopleiding kent berust de opleiding tot archivaris bij een viertal universiteiten. Het is een éénjarige dagopleiding met als toelatingseis tenminste het bezit van een bachelors' degree, wat te vergelij ken is met ons kandidaatsexamen oude stijl. In overleg tussen de universitei ten en de Society of Archivists wordt jaarlijks het maximum aantal toe te laten studenten vastgesteld, dat doorgaans omstreeks 40 bedraagt. Het aantal gega digden is ongeveer tienmaal zo groot. De opleidingsprogramma's besteden veel aandacht aan paleografie, records management, institutionele geschiedenis en methodiek van het bronnenonderzoek. Aan ordenen en beschrijven wordt niet al te veel aandacht besteed, praktijkstages zijn van korte duur. Bij het examen behoeft niet een inventaris als proeve van bekwaamheid te worden overgelegd. De Society of Archivists kent daarnaast ook nog een schriftelijke cursus voor zittende archivarissen. Bij een succesvol afgelegd examen wordt het diploma archive administration toegekend. Restaurator Er bestaan twee mogelijkheden om een opleiding tot restaurator te volgen, te weten een volledige dagopleiding bij twee instituten en een in-service training onder auspiciën van de Society of Archivists. Hierbij is de leerling werkzaam bij een archiefdienst en krijgt in regionaal verband nader praktisch en theore tisch onderricht. De duur van deze opleiding is twee jaar en wordt afgesloten met een examen dat wordt afgenomen door een commissie bestaande uit restau ratoren en archivarissen. 1 3 Zorg en beheer; enige indrukken Huisvesting De door ons bezochte archiefbeherende instellingen zijn heel verschillend ge huisvest, variërend van de onvermijdelijke voormalige kerk tot kelders en zol ders die onbruikbaar geacht worden voor enig andere functie. Geen van de bewaarplaatsen voldoet aan de in Nederland gestelde eisen. Een inspecteur kan zijn hart ophalen bij het zien van alle waterleidingen en elektrische installaties in de depots. Geen enkele deur voldoet aan de hier geldende eis van zes uur brandwerendheid. Sterker nog: een deur met een brandwerendheid van 30 mi nuten is niet ongewoon. Frappant was de bewaarplaats van het Royal Green wich Observatory: een diepe kelder, zonder verhoogde drempel, geen ventila tie en afgesloten door een soort tochtdeur. Het is des te opmerkelijker omdat deze uiterst waardevolle archieven vallen onder de Public Records Act. Een ander hoogtepunt in negatieve zin was de bewaarplaats van het Win chester College, een privaatrechtelijke instelling waar een omvangrijk archief van de dertiende eeuw tot heden in allerlei kisten, hokken en vertrekken in matige wanorde ligt opgeslagen. Aanmerkelijk beter was de tot archiefbewaarplaats verbouwde kerk van het Hampshire Record Office te Winchester. De huisvesting en presentatie van de archiefdienst van Portsmouth gaat de Nederlandse stan daard benaderen. De bewaarplaats van East-Sussex te Lewes waar onze gast heren werkzaam zijn bestaat uit een enigszins aangepaste achttiende eeuwse moutschuur, op zich genomen misschien nog niet onaardig maar met een to taal onvoldoende capaciteit. Niet minder dan drie kelders en krochten verspreid over de stad zijn dientengevolge als hulpdepot in gebruik. Materiële verzorging Veel archiefdiensten hebben een restauratie-atelier waar vakwerk geleverd wordt. De achterstanden zijn groot (waar niet?) en ook daar wordt het pro bleem verergerd door slijtage van de stukken veroorzaakt door frequente raad pleging. Substituutverfilming vindt plaats, maar het tempo waarin dit geschiedt verschilt per archiefdienst en is sterk afhankelijk van de beschikbare finan ciën. Menige Engelse archiefdienst kan een voorbeeld nemen aan Portsmouth. Acquisitie Zoals reeds gezegd zijn de plaatselijke besturen niet verplicht hun archiefbe scheiden over te brengen naar een archiefbewaarplaats, waardoor al gauw de situatie ontstaat dat afdelingen die op grote schaal routine-stukken vormen hun afscheidingsproducten wel doorsluizen naar de archiefdienst, terwijl be leidsafdelingen (bijna) niets overdragen. Eén archivaris vertelde ons ronduit dat afdelingschefs eerst in hun eigen archief gaan huishouden alvorens het over te dragen aan de archiefdienst. Van het inbewaringnemen van magnetisch opgeslagen informatie is ons niets gebleken. Desgevraagd werd steevast een bedenkelijk gezicht gezet en klonk de verzuchting: het bestaat, maar ik weet niet wat ik er mee aanmoet. 321 320

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 32