Het archiefwezen in Engeland pakket zouden behoren of, in een bespreking waarin hij als gesprekspartner moet optreden, zouden zijn voorgesteld. De heer den Teuling zal zeker op de hoogte zijn van het feit dat de eisen voor archiefbewaarplaatsen meer omvat ten dan een beschikbaar zijn van bergruimte. Daargelaten dat het onjuist is om een op de bouw- of constructietekening voorkomende voorstelling te bemeten heeft de heer den Teuling zulks gedaan van kopieën die resulteerden na een aantal verkleiningsfasen van tekeningen op een schaal van 1:50. Aangezien vervorming voorzien was zijn de kopieën in de verhandeling dan ook als principeschetsen aangeduid en de schaalindica- ties verwijderd. De suggestie van de heer den Teuling om een eventueel 'zwiepen' van ver rijdbare stellingen te voorkomen door aanpassing van de constructie is spon taan. Constructief en productietechnisch is het nauwelijks een probleem. Aan passing van een constructie brengt echter omvangrijke kosten met zich voor ontwerp, de aanmaak van complexe hulpwerktuigen, aanpassing van een productie-routing etcetera, die alle in een eindprijs doorberekend moeten wor den. Een in omvang beperkte order zal daardoor zeer kostbaar zijn en bij fa brikanten zal nauwelijks interesse aanwezig zijn om te investeren in een concept ontwerp en een onderzoek naar de aanverwante kosten. Laatstgenoemde pro blemen daargelaten moet ik opmerken dat de heer den Teuling met zijn sug gestie één belangrijk punt over het hoofd ziet, namelijk, dat een aanpassing zoals door hem voorgesteld gepaard gaat met een toename van het eigen ge wicht van een stelling, waardoor een vloerlast zal toenemen en een deel der verwachte bergingswinst verloren zal gaan. Ten aanzien van verrijdbare stellingen ben ik alleszins bevooroordeeld. Uiter aard bieden deze voordelen mits uitgevoerd volgens de heersende normen, want alleen dan is een zekere bergingswinst mogelijk en een acceptabele toeganke lijkheid gegarandeerd. Of de belangrijk hogere kosten ten aanzien van de ge realiseerde ruimtewinst verantwoord zijn waag ik niet te beantwoorden. De opmerkingen van de heer den Teuling getuigen van interesse. Mijner zijds bestaat er dan ook nauwelijks enige twijfel dat hij zal beseffen dat in mijn verhandeling een 'grootste gemene deler' belicht is. Doel was archiefbeheer ders te doen beseffen dat de oplossing van een ruimteprobleem een complexe zaak is die toevertrouwd moet worden aan hen, van wie opleiding en ervaring op dat vakgebied optimale resultaten garanderen. F. J. J. Mulder 316 i Een studiereis, door R. D. van der Vlis In het kader van de uitwisseling tussen de Britse Society of Archivists en de van hebben mijn echtgenote en ik een bezoek gebracht aan het East-Sussex Coun ty Record Office te Lewes. De aldaar ondervonden gastvrijheid werd als aller hartelijkst ervaren. Behalve aan de archiefdienst te Lewes hebben wij voorts bezoeken gebracht aan andere archiefbeherende instellingen in de omgeving. De aldus opgedane ervaringen zijn te beperkt om een algemene indruk te kun nen krijgen van het Britse archiefwezen in zijn algemeenheid. Desondanks is het voldoende de moeite waard er iets van mede te delen, niet in het minst aan gespoord door de gedachte dat de eenmaal begonnen uitwisseling voortgezet zal worden en andere collega's die daaraan willen deelnemen op een spoor ge zet kunnen worden. Het Britse archiefwezen kent records en archives. Onder records worden alle archieven verstaan, onverschillig hun ouderdom of status. Archives zijn spe cifiek die archieven die in geschoonde staat in bewaarplaatsen berusten. Alle archives zijn records, maar niet alle records zijn archives. Records management is de verzamelnaam voor alle beheershandelingen betreffende niet-overgebrachte archieven. 1-1 Wetgeving en organisatie van het archiefwezen Algemeen Engeland kent niet één nationale archiefwet. Er is een Public Records Act, da terend uit 1958 en gewijzigd in 1967. Deze wet heeft betrekking op archieven van rijksorganen, maar een algemene strekking is zeker aanwezig. In verschei dene andere wetten en besluiten zijn ook enige artikelen gewijd aan archief- zorg en -beheer.1 Schotland en Noord-Ierland kennen een eigen wetgeving ter zake. Rijksorganen Onderscheid wordt gemaakt tussen public records en local authorities records. De Public Records Act bepaalt dat de administratieve bescheiden van de orga nen van de Kroon als public records worden beschouwd. Alle public records moeten in principe worden overgebracht naar het in 1838 317

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 30