Bewaartermij nen voor medische gegevens en dossiers aan welke randvoorwaarden moet worden voldaan bij gebruik van maïs? voor welke soorten archieven is maïs het meest geschikt? in welke gevallen is rechtstreekse invoer bij het beschrijven zinvol en wanneer door een data-typiste aan de hand van fiches? Kortom wat is de (te verwach ten) rentabiliteit? J. H. S. van Herten Medische gegevens en dossiers Medische dossiers1 kunnen drie hoofdsoorten gegevens bevatten, namelijk per soonlijke werkaantekeningen van de behandelend arts, gegevens over vroege re of huidige ziekten of gebreken, en afvalstukken. Onder persoonlijke werk aantekeningen versta ik binnen de hulpverleningsrelatie door de arts op schrift gestelde gedachten die niet of nog niet voldoende zijn onderbouwd en daar door voor inzage door de patiënt niet geschikt zijn. Het verdient aanbeveling deze aantekeningen op een afwijkend gekleurd vel met opdruk 'persoonlijke werkaantekeningen, niet voor inzage door derden' vast te leggen dan wel bui ten de hoofdstatus te bewaren. Gegevens over vroegere of huidige ziekten of gebreken kan men omschrijven als de binnen de hulpverleningsrelatie verza melde informatie, die ten tijde van de vastlegging voor diagnostiek en thera pie relevant werd geacht. Tot slot zijn afvalstukken onbegrijpelijke, onleesba re, onbetrouwbare en onjuiste gegevens alsmede doublures. Hieronder wordt dus niet verstaan de inmiddels verouderde informatie. Nadrukkelijk vallen er ook niet onder de gegevens die betrekking hebben op onzekerheden binnen dia gnostiek en behandeling; onzekerheid op zichzelf leidt niet tot onbetrouwbaar heid. Vorenbedoeld onderscheid is van belang in verband met de bewaartermijn van medische gegevens. Die termijn slaat namelijk uitsluitend op de gegevens over vroegere en huidige ziekten en gebreken. Persoonlijke werkaantekenin gen zijn nooit voor inzage beschikbaar tenzij de verslagleggend arts deze daar toe vrijwillig ter beschikking stelt. Tussen arts en patiënt bestaan ten aanzien van deze aantekeningen geen rechten en plichten. Afvalstukken kunnen onmid dellijk vernietigd worden; zij dragen nergens toe bij. Een belangrijk doel van het verzamelen van medische gegevens is het bewa ren teneinde in de toekomst over historische informatie te kunnen beschikken. Die informatie kan nodig zijn in verband met een medische indicatie doch ook in verband met niet-medische indicaties. In de laatste gevallen gaat het om het bewaren ter zake van geschillen, beleidsvorming, onderwijs en wetenschaps beoefening. Gegevens betreffende geschillen kunnen niet geanonimiseerd wor den. In de andere gevallen is anonimisering vrijwel steeds mogelijk zonder dat de informatie aan waarde verliest.2 In het medisch contract ligt besloten dat de arts medische gegevens verzamelt en registreert ten behoeve van de actuele Archief beschrijvingen invoeren/wijzigen voorlopig nummer: 0 deelbeschrijving bij: definitief nummer: redact vorm: --> inhoud datering uiterl vorm: nota bene: ind code: oude orde overige oude titel: annotatie 000.000.000 oud regnr: naamindexwoorden trefwoorden Char Mode: Replace Page 1 Count*0 Verzamelbeschrijvingen invoer/wijzingen verzamelnummer0 redact vorm: inhoud datering uiterl vorm: ind code: 000.000.000 nota bene: MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMKMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM naamindexwoorden trefwoorden Char Mode: Replace Page 1 Count: *0 Invoerschermen voor gewone en verzamelbeschrijvingen 302 303

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 23