Hierbij valt aan te tekenen dat de laatste twee opmerkingen blijkbaar wel voort komen uit het werken met een computer, maar daar in wezen geen enkel ver band mee houden! Zij betreffen een andere heel principiële vraag, die nauw verband houdt met de doelstelling van een archiefdienst. 3 Beoordeling per funktie Invoer Het invoerscherm voor de beschrijvingen werd als matig en niet altijd even praktisch ingedeeld beoordeeld. Het grootste bezwaar vond men het slechts gedeeltelijk zichtbaar zijn van de tekst (inhoud) van de beschrijving en het daar mee gepaard gaande horizontaal scrollen (bij een volle regel op het scherm ver dwijnt het begin) van de tekst. In de nieuwe versie van MAIS (2.0.) die in april 1986 gereed is gekomen, is in de meeste wensen voorzien. De mogelijkheid om beschrijvingen samen te voegen blijkt in de praktijk nogal omslachtig. Het is de vraag of dit niet sneller handmatig kan. Over de overige invoerschermen waren weinig opmerkingen. Raadpleging en wachttijden De waardering is over het algemeen redelijk tot voldoende. Een belangrijk gebrek van de huidige versie van oracle (versie 4.1.1.) bleek de zeer beperk te mogelijkheid om beschrijvingen achter elkaar te raadplegen op het scherm. In de nieuwere versie (4.1.4.) is dit euvel verholpen. De wachttijden zijn kort en worden niet als probleem ervaren. Uitvoer De problemen lagen hier, zoals gezegd, vooral op het vlak van de lay-out. De zogenaamde report-format-faciliteit van oracle, die nodig is voor het ver vaardigen van lijsten, vertoont een aantal eigenaardigheden, die met het tekst verwerkingspakket Wordstar slechts moeizaam zijn op te lossen. De verschil lende uitvoer-mogelijkheden bleken hier en daar wat te star vastgelegd (bijvoorbeeld bij het maken van concordanties en van lijsten van beschrijvin gen). In de nieuwe versie is hierin voorzien. Gebruikershandleiding In de algemene beoordeling is reeds aangeduid dat deze in het geheel niet geschikt was om een voor archiefambtenaren steeds begrijpelijke uitleg van de werking van het programma te geven. Hoewel een beknopte aanvullende toelichting was gemaakt voor het invoeren van beschrijvingen, was dit slechts een lapmiddel. De nu bijgeleverde handleiding was te technisch in die zin dat de projektdeelnemers die in de meeste gevallen voor het eerst met een compu ter aan de slag gingen, nauwelijks begrepen wat er allemaal gebeurde, zodra zij de aanwijzingen in de handleiding opvolgden (in het bijzonder het gebruik van de funktietoetsen). Ter verbetering van de huidige handleiding wordt aanbevolen deze eventueel te splitsen in een beknopt deel (met verklaring van het gebruik van de toetsen en schermen) en een uitgebreid deel (bedoeld als naslagwerk) en te voorzien van een trefwoordenindex. 4 maïs versie 2.0. Op basis van de vele wensen en de gebleken tekortkomingen is in overleg met de afdeling cdi van het ministerie van Binnenlandse Zaken door het ccl een nieuwe versie van maïs vervaardigd, waarin tevens de mogelijkheid tot het ma ken van verzamelbeschrijvingen is ingebouwd. Bovendien is het programma op belangrijke punten gestroomlijnd, waardoor de verwerking en raadpleging sneller plaatsvinden (deperformance is verbeterd). Met het gereedkomen van deze versie is de ontwikkelfase afgesloten en de fase van systeemonderhoud begonnen. Dit onderhoud berust bij de afdeling Dis-beheer van de cas te Win schoten. Eventuele gewenste wijzigingen in de programmatuur kunnen in het vervolg via het gebruikersoverleg aan de orde worden gesteld. Inmiddels is de nieuwe versie al enige maanden in gebruik bij de Rijksarchiefdienst. De evalu atie daarvan is binnenkort te verwachten. 5 Aanbevelingen a Voor de acceptatie van een programma is een goede en begrijpelijke gebrui kershandleiding vereist; bij volgende projekten (zoals gaos) respectievelijk bij nieuwe versies van maïs zal deze aanwezig moeten zijn op het moment dat een programma wordt ingevoerd. b De gezamenlijke aanpak bij het testen van het programma maïs heeft zeker zijn vruchten afgeworpen en verdient te worden voortgezet. Wel dienen hier voor in overleg met de deelnemende rijksarchieven de nodige waarborgen te worden vastgelegd (in verband met de benodigde tijd). c Conform de afspraken met de afdeling cdi van het ministerie van Binnenland se Zaken zal, nu de ontwikkelfase is afgesloten, een gebruikersoverleg in het leven worden geroepen, waarvoor de Rijksarchiefdienst de voorzitter en de afdeling Dis-beheer de secretaris levert. d Zo snel mogelijk dient de nieuwe versie van oracle (4.1.4) te worden aange schaft, zodat een goede werking van maïs gewaarborgd is. Dat geldt ook in dien in de toekomst nieuwere versies van oracle verschijnen. e In verband met de betere lay-out-mogelijkheden van het tekstverwerkingspakket Wordperfect (versie 4.1verdient het aanbeveling dit aan te schaffen. In maïs versie 2.0. is reeds een koppeling daarmee ingebouwd. Hoewel geen uitgesproken wensen zijn geuit voor bepaalde varianten op maïs, is het aan te bevelen dit nader in het te starten gebruikersoverleg aan de orde te stellen. g In de nieuwe testfase zal vooral nader onderzocht moeten worden op welke wijze maïs het meest efficiënt gebruikt kan worden, in het bijzonder: is maïs een verbetering ten opzichte van de handmatige manier van toeganke lijk maken? 301 300

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 22