een gatenkaas en dat kan ook niet anders gezien de enorme hoeveelheid mate riaal. Dat geldt in toenemende mate naar mate men verder in de twintigste eeuw komt. Hoeveel archiefjes zijn niet 'herontdekt' bij het verzamelen van gege vens voor de archievenoverzichten? Laat staan dat te overzien valt wat voor soort onderzoek met de inhoud van bepaalde archieven of archiefstukken ge daan kan worden. Het is dan ook onmenselijk van archivaris en onderzoeker te verwachten dat hij een volledig overzicht heeft. Om aan die situatie iets te doen, eventueel met behulp van de computer, is het nodig meer inzicht te krijgen in de samenstellende delen van het zoekproces. archivaris vraag antwoord Wat gebeurt er in de vierhoek? Wat is de toegevoegde waarde van de archiva ris? Hoe kunnen we die toegevoegde waarde expliciet maken, ondersteunen en voor iedereen toegankelijk? Hetgeen volgt is niet meer dan een voorzichti ge poging anderen aan het denken te zetten. Het verwijstraject kan als volgt verlopen: 1 Bezoeker heeft een vraag over een bepaald onderwerp 2 Archivaris zal onderwerp relateren aan een (redaktionele) vorm van archiefstuk ken die informatie over het onderwerp kunnen bevatten 3 Archivaris legt relatie met functie of taak en gaat vervolgens na 4 welk type organisatie die taak uitoefent/oefende 5 Daaruit volgt dan de naam van een specifieke organisatie Bovenstaande traject zal, afhankelijk van de vraag, anders verlopen, bij voor beeld via 'functie' of 'taak' naar '(type) organisatie' en 'redaktionele vorm'. Soms zullen 2 en 3 of zelfs 4 overgeslagen worden, maar dat doet niet af aan het feit dat het toch alle elementen zijn met behulp waarvan een archief(stuk) gelokaliseerd wordt.Vervolgens pakt hij een inventaris en kan het proces op nieuw uitgevoerd worden, nu door de onderzoeker. De onderzoeker vraagt zich af welke afdeling de specifieke taak of functie vervulde, die resulteerde in de redaktionele vorm van het stuk dat hij wil raadplegen. Hij combineert dat met chronologische en andere gegevens en vindt het betreffende stuk waarin het antwoord op zijn vraag wellicht te vinden is. Wellicht, want de inventarisbe schrijving licht hem meestal niet voldoende in over de inhoud van het stuk. Geven we het proces schematisch weer dan ziet het er als volgt uit. 290 vraag onderwerp nalatenschap heer OBB te R. testament functie taak type organisatie specifieke organisatie registreren notarissen notaris te R. vorm functie archiefscheppende afdelingen antwoord? testament reeistreren bureau x inhoud testament heer OBB Nu weet ik dat in dit voorbeeld het vinden van het betreffende stuk eenvoudi ger is dan meestal het geval zal zijn omdat bekend is in welke plaats heer OBB zijn testament heeft laten opmaken en dat R. zoals bekend verondersteld mag worden een klein plaatsje is met slechts één notariskantoor. Interessant is na tuurlijk in dit voorbeeld weer dat kennis van het bestaan van het centrale testa- mentenregister het proces sterk zou kunnen beïnvloeden. Zoals gezegd, zijn ongetwijfeld nog talloze voorbeelden te noemen waar het zoekstaatje anders verloopt of niet tot een oplossing leidt, maar genoemde elementen in welke volgorde dan ook deel uitmaken van het zoekproces. Het gedeelte van het zoekproces boven de lijn speelt zich af onafhankelijk van fysieke stukken. Het is het vertaalproces van de archivaris. Bij het proces onder de lijn blijven de stukken fysiek eveneens nog buiten beschouwing, maar hier wordt als hulpmiddel gebruikt de inventaris. Het lijkt erop dat de elemen ten vorm, functie/taak en organisatie (algemeen en specifiek) een belangrijke rol spelen in het zoekproces. Het expliciet maken van die onderdelen, zodanig dat de informatie gestructureerd en vrij toegankelijk beschikbaar is, zou het zoekproces aanzienlijk kunnen vergemakkelijken. Wat wordt precies bedoeld met vorm en functie/taak? De Amerikaan D. Bearman, tot voor kort verbonden aan de Smithsonian Institution in Was hington DC en voormalig directeur van nistf, de nationale stuurgroep voor automatisering van de Society of American Archivists, heeft in meerdere arti kelen, gepubliceerd en ongepubliceerd, aandacht besteed aan form of material 291

Nederlandsch Archievenblad | 1987 | | pagina 17