gevolg treft men nu in het archief van de Staten-Generaal twee identieke ver balen aan over eenzelfde zending! Deze handelwijze werd aan het licht gebracht door Theo Thomassen bij zijn inventarisatiearbeid aan de archieven van de Staten-Generaal bij de Eerste Afdeling van het Algemeen Rijksarchief. Het zal inmiddels duidelijk geworden zijn dat de ordening van de archieven van de Staten van Holland naar de huidige archivistische normen en inzichten een ware Sisyphus-arbeid mag heten, te meer wanneer men de lotgevallen van de archieven van de landsadvocaten en raadpensionarissen daarbij in beschou wing neemt. Zoals gezegd werden deze beschouwd als particulier archief en moesten de Staten in vele gevallen overgaan tot terugvordering of koop uit handen van erfgenamen dan wel inbeslagname zoals na de dood van Olden- barnevelt en De Witt. Derhalve doet zich een grote variatie voor. Soms resteert er van de in totaal 22 landsadvocaten en raadpensionarissen die tussen 1480 en 1795 in dienst zijn geweest, geen of een heel gering archief, zoals van An- thonie Duyck, Adriaan Pauw en Jacob Gilles, dan weer is dit archief ten zeerste vermengd met het familiearchief, zoals bij Oldenbarnevelt, Fagel en Van Slin- gelandt. De lotgevallen van al deze archieven zal ik de lezer besparen. Belang rijker lijkt mij iets te zeggen over de indeling, tevens in weerwoord op de re cente kritiek van mevrouw J. Roelevink in het Nederlands Archievenblad op dit Staten-project naar aanleiding van Kaajans inventaris van het archief van Oldenbarnevelt.55 Dit is trouwens de eerste, serieuze en derhalve ons zeer wel kome kritiek in druk op dit project. Naar haar mening kan men bij dergelijke ambtenaren of functionarissen tijdens het ancien régime de diverse hoedanig heden die het ambt of de functie behelsde, niet ontkoppelen en op taakonder delen uit elkaar halen. 'In het ancien régime', aldus mevrouw Roelevink, 'is het niet goed mogelijk deelfuncties binnen één ambt van elkaar af te zonde ren' (bladzijde 88). Zij pleit ervoor binnen het functiemodel geen onderscheid te maken tussen de Staten van Holland en de Staten-Generaal en grote rubrie ken te vormen als financiën, militaire zaken en buitenlandse zaken, 'steeds aan gepast aan de kenmerken van de archieven van de afzonderlijke raadpensio narissen' (bladzijde 91). Zij wil, kortom, binnen het functiemodel een indeling naar object van bemoeienis. Vooropgesteld zij dat het hier, hoe dan ook binnengekomen en ingevoegd in het Statenarchief, ambtsarchieven betreft. Wij zijn gewoon bij collecties per soonlijke papieren van staatslieden of politici een onderscheid aan te brengen tussen ambtelijk of publiek leven en privé- of familieleven. Deze ambtsarchie ven worden echter ontdaan van de familiepapieren, die apart worden uitgege ven; ze worden beschouwd de papieren neerslag te zijn van de uitoefening van het pluriforme ambt van raadpensionaris. In de tweede plaats is de indeling simpelweg naar de hoofdmoten van de functie: als advocaat/pensionaris van Holland, als leider van de Hollandse afvaardiging ter Staten-Generaal en als pensionaris van de Ridderschap, soms gelardeerd met bijkomende taken als grootzegelbewaarder en stadhouder van de lenen. In de eerste afdeling, onder Holland, treft men dus het binnenlands bestuur en buitenlandse zaken aan en derhalve ook financiën, belastingen en militaire zaken, die men eveneens in de tweede afdeling, maar nu met betrekking tot de Generaliteit of Republiek kan aantreffen. Vanzelfsprekend viel het soms moeilijk uit te maken in welke 188 Organisatieschema van de Staten van Holland Ad-hocr cie j Ad-hoc^ t cie Ontvanger generaal Ad-hocr cie y cie cie 'Ad-hoc cie j cie Staten van Holland en West-Friesland cie Gecommiteerde Raden van het Zuiderkwartier cie cie cie cie cie cie cie Financie cie Raadpensionaris Secretaris Secretariekantoor e.g. contarolleur-generaal in te|d door finantie kantoor van de finantie van Holland cie commissie =advies|ijn O -colleges ambtelijke ondersteuning ambtenaren en kantoren contro|e ov0r Schema W. E. Meiboom Staten van Holland en West-Friesland bestaan uit gedeputeerden uit de Ridderschap - Dordrecht - Haarlem - Delft - Leiden - A msterdam - Gouda - Rotterdam - Gorinchem - Schiedam - Schoonhoven - Den Briel - A Ikmaar - Enkhuizen - Hoorn - Medemblik - Edam - Monnikendam - Purmerend - ieder met één stem. De Staten hebben vaste com missies met een vaste bezetting en ad-hoc commissies. Gecommitteerde Raden van het Zuiderkwartier bestaan uit negen leden uit de Rid derschap en de steden en worden volgens een vast roulatieschema samengesteld. Con troleren lagere organen, adviseren de Staten, voeren besluiten uit en zijn dagelijks bestuur. De Gecommitteerde Raden hebben vaste commissies met een vaste bezetting en ad-hoc commissies De raadpensionaris is in dienst van de Staten en Gecommitteerde Raden, voorzitter van de vergaderingen en onder hem vallen de secretaris en het secretariekantoor. Bo vendien heeft hij eigen personeel op zijn raadpensionariskantoor. Dit laatste geldt ook voor de secretaris. 189

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 6