Delft en overdracht aan het Rijksarchief in etappes tussen 1824 en 1866.46 Jammer genoeg zijn toen de stukken naar inhoud verspreid en ondergebracht bij de archieven van de Hollandse grafelijkheid, de Admiraliteit en de Raad van State, er zijn collecties gevormd als 'Charters over de beden' en 'Rekenin gen van Holland' (inventaris Hingman) en het in 1824 uit de Koninklijke Bi bliotheek overgebrachte Bruine Kastje, dat daar in 1799 was gedeponeerd met de belangrijkste staatsstukken van Holland.47 Dit is de ene lijn; de andere is die via de secretarie, het kantoor van de raad pensionaris en de secretaris. In 1621dus na de dood van Oldenbarnevelt, werd de secretarie op het kantoor van de Staten gereorganiseerd.48 Deze reorgani satie behelsde een scheiding van de resoluties van de Staten en de Gecommit teerde Raden die tot op dat moment in dezelfde registers waren ingeschreven, en tevens een scheiding van hun correspondentie. Formaliter bleef de verant woordelijkheid voor het archief bij de raadpensionaris berusten en is er enige concurrentie tussen hem en de secretaris geweest. Deze contestatie werd opge heven door de benoeming van Herbert van Beaumont als charterbewaarder in 1660. Omstreeks deze tijd moet er begonnen zijn met de inrichting van de Loketkast die met naar respecten werd ingedeeld zoals bij de Staten-Generaal wellicht in samenhang met het feit dat De Witt en Fagel de stukken in liassen borgen, onderverdeeld naar Staten en raadpensionaris. Een systeem dat in 1722 weer werd verlaten. Hoe nu die oude orde in de Loketkast is geweest zal wel voor altijd aan onze waarneming onttrokken blijven, daar Leupe en Muller het in de zeventiger ja ren van de vorige eeuw nodig oordeelden de oude orde te verstoren en de lias sen van De Witt en Fagel te verbreken.» Deze tijd laat andere staaltjes van onachtzaamheid met de archieven van de Staten zien. In 1862 besloot men, om ruimte te maken, tot vernietiging en verkoop van papier, volgens Fruin voornamelijk stukken van de Hollandse comptabiliteit.51 Mevrouw Meiboom heeft uitgerekend dat er toen, uitgaande van een papierprijs van tien cent per kilo, 25 ton papier moet zijn verkocht! Een tweede ronde van schoning volgde in 1868 toen door middel van publikatie in de Staatscourant archiefdiensten en bibliotheken in den lande gratis geschreven en gedrukte resoluties werden aangeboden. - Documentatie en collectievorming vierden hoogtij. Na de brand van het ministerie van Marine in 1844 werd er, overigens tot 1888, een collec tie zeezaken gevormd uit alle aanwezige en binnenkomende archieven Terecht wordt ons in paragraaf 19 van de Handleiding de toenmalige samenstelling van de collectie Stukken over Noordsche tochten in het Algemeen Rijksarchief als afschrikwekkend voorbeeld voorgehouden. Voorts werden in 1862 de se ries net-resoluties en net-octrooien naar het Rijksarchief in Noord-Holland over gebracht, aangezien men deze naast de minuten en gedrukte resoluties als dub belen beschouwde en dus als overbodig.53 Deze 130 strekkende meter lange serie dubbelen keerde in 1921 - 1922 naar Den Haag terug.54 Ander geklun- ge van deze ambtsvoorgangers zal ik de lezer besparen, op één belangrijke uit zondering na. De binnen- en buitenlandse verbalen, de registers met betrek- mg tot de voc en wie, de verdragen met het buitenland en de registers inzake de sluiting van de Vrede van Münster zijn toen uit de archieven van de Staten van Holland gelicht en ondergebracht bij de archieven van de Staten-Generaal omdat men meende dat deze aangelegenheden de Generaliteit betroffen. Bij- 186 Vergaderzaal van de Staten van Holland en West-Friesland. Gravure van J.C. Philips van 1766 naar een tekening van M. Terwesten en G. van Giessen. De voormalige vergaderzaal van de Staten van Holland en West-Friesland, met op de achtergrond een portret van koning Willem n. Voor de gelegenheid is de zaal bezet door Hollandse archivarissen. Foto: P.G. Kempff, Gemeentearchief 's-Gravenhage. £j

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 5