de revue hebt laten passeren, met z'n regeltjes en principes, indien daarna blijkt, dat de gebruiker met uw inventaris niet uit de voeten kan, dan is uw inventa ris geen goede. Horsmans inventaris munt uit in gebruiksvriendelijkheid. Hij heeft er alles aan gedaan de gebruiker van de inventaris van dienst te kunnen zijn. Daartoe heeft hij in het conglomeraat van archieven van de Gereformeerde Kerk van Dordrecht het onderscheid tussen (samengevat) 'algemeen' en 'bijzonder' la ten vervallen. In zijn inleiding constateert hij, dat het totale archief bestaat uit veertien archieven en archiefjes. Hij vraagt zich af hoe algemeen de afde ling 'algemeen' van een bijzonder archief, als dat van de Evangelisatiecom missie nog is, wanneer deze commissie een bijzondere taak van de kerkeraad uitoefent. Het antwoord hierop ligt in de vraag zelf besloten. Dat heeft na tuurlijk niets meer met algemeen te maken. Hij plaatst daarom notulen en correspondentie van de in de inventaris opgenomen archieven in een rubriek 'Besluitvorming', een rubriek met een algemene strekking, waarna de volgende rubrieken zeg maar de taken van de organen volgen. Voor zover dat mogelijk bleek is uniformiteit toegepast in de rubrieksbenamingen. Dat systeem heeft de overzichtelijkheid en de gebruiksvriendelijkheid ten zeerste bevorderd. Men zou over de rubrieksbenaming 'Besluitvorming' van mening kunnen verschil len, aan muggenziften heb ik vooralsnog geen behoefte. Een gedachtenwisse- 'ing over het verlaten van een oud doch beproefd en nog steeds toegepast systeem lijkt mij meer zin hebben. Ik vind de oplossing van Horsman, die zoals hij aangeeft al eerder ten gemeentearchieve van Dordrecht is toegepast, heel mooi. Ze lijkt mij voor kerkelijke en verenigingsarchieven zeer goed toe pasbaar. Een tweede zaak, waarbij Horsman het gezond verstand laat prevaleren, betreft de correspondentie van de kerkeraad. Het is binnen plaatselijke gere formeerde kerken, zeker die van enige omvang, gebruikelijk, dat bij de ker keraad ingekomen correspondentie ter behandeling in handen wordt gesteld van de door de kerkeraad voor bijzondere taken ingestelde commissie, zoals commissie van beheer, zendingscommissie etc. Horsman noemt in zijn inlei ding de bewaarfunktie van de commissie van beheer. Hij heeft bij de kerke raad ingekomen brieven, doch daar niet ter tafel gebracht, dan wel in handen van de commissies ter afdoening gesteld, in de archieven laten zitten van de commissies die met de onderscheidene brieven aan het werk zijn geweest. Dit respecteren van de informele organisatie binnen de kerk heeft ook geleid tot vergroting van de gebruiksvriendelijkheid van de inventaris. Dat hij daarme de voorbij gegaan is aan de principes die we zo netjes voor ons examen moesten kennen acht ik volkomen juist. Archiefjes van commissies ad hoe, zoals bouwcommissies, orgelcommis sies en dergelijke heeft hij als dossiers ondergebracht in de archieven van de daarvoor in aanmerking komende organen, aldus een oerwoud van archief vormende instanties vermijdend. Ook hiermede is de gebruiksvriendelijkheid weer gediend. Samengevat heeft Horsman in mijn ogen een interessante inventaris het licht doen zien waarbij hij heel bewust van de brede weg is afgeweken en de smalle is opgegaan. In religieuze zin zou er een gejuich van engelen geklonken heb ben. Met beide benen op de aardse grond zou ik willen stellen, dat de door 250 Horsman in zijn inventaris vastgelegde gedachten nadere bestudering ten vol le waard zijn. Voor mij zijn ze een aanzet tot vernieuwingen in de kunst van het inventariseren. A. J. Barth 251

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 37