Limburg? Er van uitgaande dat zelfontdekking slechts mogelijk is in contrast met de buitenwereld, is het oordeel van buren belangrijk. Enzovoorts... Het zal duidelijk zijn dat het vat krijgen op deze veelheid van vragen, halve vragen en kwart antwoorden niet gemakkelijk is en dat getracht moet worden het on derzoeksveld nader te definiëren. Ad 2 Een goede tactiek om een dergelijke complexe materie te ordenen is een visueel-schematische benadering. Hieronder volgt een voorbeeld. Heel dui delijk zij erop gewezen dat dit niet dé concrete inhoudelijke benadering is van het thema, maar het is een mogelijkheid, die laat zien hoe men een onder zoeksprobleem kan segmenteren en onderzoeksrijp maken. De onderverdeling van 'bevolking' onder 2 kan op verschillende wijzen ge schieden, naar sociale laag, elite-midden-basis, maar ook geografisch of cultu reel, creatief-gestandaardiseerd-nietschrijvende groepen. Een volgende opmer king: naar rechtsbeneden wordt het schema vager. Ten eerste is het onderzoeks- object diffuser, ten tweede nemen de bruikbare uitingen, naar gelang men lager komt op de maatschappelijke ladder, af. De bovenlaag van de bevolking is in staat tot individuele schriftelijke uitingen over een eigen beeldwereld. Een trapje daaronder, in de ambtenarij, worden de uitingen al veel meer bepaald door formulieren of formulierachtig taalgebruik. Grote groepen tenslotte schrij ven in het geheel niet. Er bestaan slechts schriftelijke uitingen over hen. Dat betekent dat de afstand tussen bron en interpretatie steeds groter wordt. Ad 3 Men kan in deze fase twee ingangen of benaderingen kiezen, de thematisch-heuristische of de archiefsystematische. Bij de eerste benadering zal men trachten stereotype elementen te definiëren, te achterhalen in beschik bare teksten, bronnen, volgens onderstaand schema. Onder vorm, structuur wordt gekeken naar de verschijningsvorm van het for mulier, de presentatie. Is er een Limburgs model van briefhoofd dat afwijkt van het in de rest van Nederland gangbare? Een ander exempel: wanneer en waar wordt de in kranten gebruikte taal Nederlands in plaats van Frans of Duits? En deze vraag niet alleen te beantwoorden in de formele titel en/of ondertitel, maar eveneens, wanneer verschijnen en met welke frequentie Nederlandstali ge advertenties in Le Journal du Limbourgl Een andere categorie vraagstellingen heeft betrekking op de instellingen en de bemanning ervan. Het betreft zowel wereldlijke als kerkelijke instellingen: de overgang van Roermond van apostolisch vicariaat naar bisdom; op het we reldlijke vlak het ontstaan van sociëteiten, Momus in Maastricht bijvoorbeeld, maar ook in andere plaatsen. Dan de 'pasfoto's'. Wie waren lid van de sociëtei ten, wie waren rijksambtenaren in Limburg? Bleven zij na voltooiing van een taak in Limburg of keerden ze terug naar waar ze vandaan kwamen? Wie wa ren de priesters, de pastoors, waar kwamen ze vandaan en waar bleven ze? In dit domein van vragen zal gedegen sociaal historisch onderzoek, prosopo- grafie, de noodzakelijk basis moeten vormen voor diepergaande vragen. Is de eerste trap van de speurtocht naar Limburgs-Nederlandse mentaliteit nog zeer concreet te betreden met rechtstreeks aanwijsbaar bronnenmateriaal, moeilijker wordt het bij het onderzoek naar gedragingen. De differentiatie naar subgroep, de subtiliteiten, de dubbele bodems, de misinterpretaties zijn reeds veel tastbaarder en het bronnenmateriaal waaiert uit. Is het waar dat deuren in Limburgse huizen breder zijn dan in de rest van Nederland omdat Limbur gers nu eenmaal uitbundiger zijn? Kan men een Limburgse gedragswereld op het spoor komen, die nolens volens Nederlands wordt? Toch kan men ook in dit chapiter nog veel concreet onderzoek doen. Hoe was 241 Analyse van het onderzoeksveld Sociaal veld Cultureel veld Leefwereld (levensstijl/ Beeldwereld (Voorstellin- gedrag) door welke ge- gen/normen/waarden) dragsvormen identificeert wanneer acht men zichzelf men zich als Limburger/ of een ander een Nederlander? goede/echte Limburger/ Nederlander Relatie tot Relatie tot Limburg Nederland Limburg Nederland 1 Bestuurslaag (burgerlijk, kerkelijk enz.) 2 Bevolking (normgroepen) te onderscheiden (eventueel met verdere verfijning) in lagen: a hoog b midden c laag 3 de 'anderen' (die door als afwijkend gezien gedrag de grenzen van de norm aan geven) Elk van de vakken vormt een deelthema waar meer concrete, op zowel het sociaal als het cultureel veld toegesneden bronnen bij kunnen worden gezocht. Verdere verfijning zal vaak noodzakelijk zijn maar men dient er dan wel voor te zorgen dat de opdeling van het veld een interne samenhang blijft vertonen. 240 1 2 3 vormen structuren gedragingen voorstellingen normen waarden

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 32