in ons geval de o.l.m. het acquisitiewerk voor een archiefdienst kan of wil op knappen. Voor zo'n organisatie zijn oude archieven bijzaak waar men weinig tijd voor heeft. Voor ons was het zaak om bij de acquisitie constant gebruik te maken van de welwillende houding die de o.l.m. tegenover de campagne innam en om het contact met deze en andere standsorganisatie aan te houden en uit te breiden. Het inschakelen van de pers Een goede methode om snel bekendheid te geven aan een acquisitiecampagne, waarbij vooral de vakpers van groot belang is. Een centrale persoon die de campagne coördineert Het was van groot belang dat er iemand op het rijksarchief was bij wie alle correspondentie en telefoontjes rechtstreeks terecht kwamen, die zicht bleef houden op de campagne in al haar facetten en wiens naam enige bekendheid kreeg in de agrarische wereld. Het alert zijn op en gebruik maken van 'toevallige' omstandigheden Het kon zeer nuttig zijn om goed te letten op bijvoorbeeld verhuizingen van organisaties, fusies van coöperaties of de bekendheid van een personeelslid van een coöperatie met het archiefwezen omdat hij of zij genealogisch onderzoek had gedaan. Dergelijke omstandigheden die vaak het juiste moment zijn om te vragen om inbewaringgeving van het archief, moeten voortdurend in de ga ten worden gehouden en ook daarvoor is coördinatie door één persoon weer van groot belang. Ordening en inventarisatie Het verdient aanbeveling om reeds tijdens een acquisitiecampagne een be gin te maken met de ordening en inventarisatie van geacquireerde archieven. Noten 1 'Lijst van officieele personen, instellingen en vereenigingen op land- en tuinbouwgebied'. Deze lijst werd uitgegeven in de reeks Versla gen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw en verscheen bijna jaarlijks vanaf het begin van deze eeuw tot kort na de Tweede Wereldoorlog. 2 De Landbode, 2 juli 1982. 3 Ons Platteland, 4 juni 1983. 4 Mededelingenblad voor de Provinciale Directie voor de Bedrijfsontwikkeling, de consulent schappen in Overijssel en de IJsselmeerpolders en de Stichting uitvoering Landbouwmaatrege- len, 18 maart 1983. 5 Twentse dagbladen, 23 oktober 1982. 6 De Landbode, 29 april 1983. 7 b. hijma, Inventaris van de archieven van de Twentse Landbouw Maatschappij (1871) 1879-1897, de Overijsselsche Landbouw Maatschappij 1897-1941 (1971) en de daarin gedeponeerde archieven 1891 -1985 (Zwolle 1984). 212 Summary The acquisition of agrarian archives In the provincie of Overijssel a project was set up in 1982 and 1983 to locate the archives of farmers organisations and to acquire them, if possible. The article describes the approach of this project, the problems which arose and the results. 213

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 18