Op bezoek in de nationale archieven van Nepal en Thailand Dit pleidooi voor een heldere afbakening van museum- en archieftaak lijkt ge lukkig naadloos aan te sluiten bij de Rotterdamse initiatiefnemers, die de mu seale presentatie primair stellen. 124 Jelle Hagen Op vakantie in Azië leek het me leuk en leerzaam ook enkele archieven te be zoeken. Mede dankzij een introductiebrief van de rijksarchivaris van Drenthe werd ik gastvrij onthaald in de nationale archieven van Nepal en Thailand. Men had veel tijd voor mijn bezoek uitgetrokken, zodat ik ondanks enige taalpro blemen wel een goede indruk heb gekregen van de aard en de beperkingen van het archiefwerk in deze beide landen. Nepal, het land van de Mount Everest en Boeddha Gautama, is een autocra tisch geregeerde monarchie met ongeveer 16 miljoen inwoners. Bovendien is het één van de armste en minst ontwikkelde landen in de wereld. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het slechts één archiefbewaarplaats kent, in de hoofd stad Kathmandu. Dit archief is in 1967 opgericht, toen de koning zijn manu scriptenverzameling afstond en voor onderzoek toegankelijk verklaarde. De ongeveer 400 meter archief, welke het herbergt, ligt opgeslagen in een ge bouw, dat de dienst deelt met de afdeling archeologie (beide vallen onder het ministerie van Archeologie). In totaal werken zo'n veertig mensen in het ar chief, waarvan slechts twee (beiden vrouwen) archivistisch opgeleid zijn. In eigen land is geen archiefopleiding, dus hebben zij hun opleiding gevolgd in India. Het aanwezige archiefmateriaal valt grofweg uiteen in drie groepen: a De koninklijke manuscriptenverzameling, veelal geschreven in het Sanskriet en betrekking hebbend op religieuze onderwerpen. Het oudste materiaal is on geveer 900 jaar oud en behalve teksten op papier bevat deze verzameling ook teksten op steen, koperplaten en palmbladeren. b Overheidsarchieven, bestaande uit materiaal van de verschillende ministeries en andere instanties. c Een klein aantal niet-overheidsarchieven. Ada De meeste bezoekers (gemiddeld komen er zo'n vijf a zes bezoekers per dag, die vanwege het ontbreken van een studiezaal aan hele kleine tafeltjes in de archiefopslagplaats moeten zitten) komen voor dit materiaal. Het grote pro bleem van dit archief is de conservatie en de restauratie ervan. Een eigen afde ling daarvoor heeft het nationaal archief niet. Er kan alleen af en toe gebruik gemaakt worden van de conservatie-afdeling van de archeologen. Bovendien bezit men niet de mogelijkheden om aan klimaatbeheersing te doen, zodat een deel van het oudere materiaal duidelijk aan het vergaan is. 125

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 15