rijker worden van de nummers naarmate de tijd vordert, van de hand onder verwijzing naar de oude orde die zoveel mogelijk is gehandhaafd. Een derde hoofdpunt betreft de indeling binnen de rubrieken, waar soms van de chrono logische volgorde zou zijn afgeweken, met het doel stukken van gelijke aard ten behoeve van de gebruiker bij elkaar te plaatsen. Bervoets had daar liever verzamelbeschrijvingen of verzamelkopjes gezien. Over de inhoudelijke meningsverschillen kan ieder zelf oordelen. Maar het is vooral de vorm van de recensie, het feit dat de inventaris van Sandberg naar de hel werd verwezen, terwijl de beide andere inparadiso enpurgatorio moch ten vertoeven, dat veel kwaad bloed heeft gezet in Zeeland. Is het dat de hel in Zeeland een levender begrip is dan elders, dat de redactie de Danteske vergelijking niet zo zwaar heeft opgenomen? Past deze pet Jan Bervoets eigenlijk? Wij hebben de vergelijking gelaten voor wat zij is: een grapje. En de kwaliteit van Bervoets' humor is geen onderwerp voor het nab. Eerste oogst uit Winschoten CENTALE archief selectiedienst, Inventaris van het archief van de Kanse larij der Nederlandse Orden, 1815 1969, Winschoten, 1985. centrale archief selectiedienst, Inventaris van het archief van het Corps van de Waterstaat in Friesland, 1803 1849, Winschoten, 1984. centrale archief selectiedienst, Inventaris van het archief van de afde ling Nationale Militie en Schutterijen van het Ministerie van Binnenlandse Za ken, (1828) 1865-1911, Winschoten, 1985. centrale archief selectiedienst, Inventaris van het archief van de afde ling Volksgezondheid en Armwezen van het Ministerie van Binnenlandse Za ken, (1892) 1910-1918, Winschoten, 1985. centrale archief selectiedienst, Inventaris van het archief van de afde ling Maatschappelijke Zorg van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, (1946) 1948-1952, Winschoten, 1985. centrale archief selectiedienst, Inventaris van het archief van de hoofd afdeling Dienstplichtzaken van het Ministerie van Oorlog, 1913-1940, 1945-1957, Winschoten, 1985. centrale archief selectiedienst, Inventaris van het archief van de Direc tie Dienstplichtzaken van het Ministerie van Defensie, (1922) 1957—1982, Win schoten, 1985. centrale archief selectiedienst, Inventaris van de archieven van de Staats commissie voor de Pensioen wetgeving, (1936) 1949-1958 (1960) en de Werk groep Voorbereiding Nieuwe Pensioenwet, (1945) 1958 1966, Winschoten, 1985. In de loop van dit jaar zijn enkele inventarissen uitgekomen, welke zijn ver vaardigd door de Centrale Archief Selectiedienst in Winschoten. Wat deze in ventarissen bijzonder maakt is dat een aantal van hen met behulp van een com puter tot stand is gekomen én dat ze in collectief door zogenaamde archiefbewerkingsgroepen zijn gemaakt. Aangezien het hier een nieuw feno meen in het archiefwezen betreft en de computer-inventaris ook voor de Rijks- archiefdienst en enige gemeentelijke archiefdiensten in het verschiet ligt, is het nuttig deze inventarissen eens wat nader te bekijken. Bij het openslaan van een willekeurige inventaris valt al spoedig op dat ge bruik is gemaakt van een printer, in plaats van een conventionele typemachi ne. Dit blijkt geen enkel bezwaar te zijn voor de duidelijkheid van de typogra fie en de lay-out, het enige is dat men niet de mogelijkheid heeft om in een inventaris verschillende lettertypen te gebruiken. Als men vervolgens enkele beschrijvingen vluchtig doorleest stuit men op het, vooral onmiddellijk achter het veel voorkomende 'stukken betreffende ontbreken van lidwoorden. Dus: Stukken betreffende afwijzing i.p.v. de af wijzing; stukken betreffende verbouwing i.p.v. de verbouwing, enzovoorts. Dit geeft een nogal 'computer-achtige' en 'telegramstijl-achtige' indruk, die gemakkelijk vermeden kan worden. De beschrijvingen winnen daardoor aan leesbaarheid. Overigens is in enige gevallen wél een lidwoord tussengevoegd zodat de weglatingen niet consequent zijn toegepast. Een enkele maal wordt gezondigd tegen de beschrijvingsregels, zoals bijvoor beeld in 'stukken betreffende armenraden'Afgezien van het opnieuw ontbreken van een lidwoord is het gebruik een handeling en geen zelfstandige naamwoor den te beschrijven. Hier zal ik het wat betreft het zoeken van met zout bestrooibare slakken bij laten, omdat anders ten onrechte de indruk gewekt zou worden dat het om slechte inventarissen gaat. Dit is zeker niet het geval. De CAS-inventarissen kun nen zich goed meten met de toegangen zoals deze bij de diverse archiefdiensten gemaakt worden. Ze zijn voorzien van tamelijk uitvoerige inleidingen waarin de geschiedenis van de archiefvormende instantie, van het archief zelf, alsme de de verantwoording van de bewerking helder uiteen worden gezet. Soms gaat dit gepaard met organisatie-schema's of andere voor het begrip van de inven taris nuttige schema's, lijsten van personen die op de afdelingen werkzaam zijn geweest en af en toe een kaartje of een illustratie. Opvallend is wel dat slechts één van de acht inventarissen een persoons- en plaatsnamenindex rijk is. Bij erg kleine archiefjes hoeft dit niet altijd nuttig te zijn, maar het is misschien toch verstandig ook hierin consequent te zijn en iedere inventaris van een in dex te voorzien. Wat de indeling betreft kan men zeggen dat er geen wezenlijke verschillen bestaan met de tot nu toe door andere archiefdiensten toegepaste indelingen. Bij onderlinge vergelijking van de inventarissen merkt men wél enige verschil len op. Globaal is soms een indeling in 'stukken van algemene aard' en 'stuk ken betreffende bijzondere onderwerpen' gevolgd, soms ook in Organisatie- Personeel-Taak of in een mengvorm van deze twee. Deze indelingen blijken afgestemd te zijn op het wel of niet voorkomen van stukken van algemene aard. Ontbreken deze, dan is de Organisatie-Taak-indeling gevolgd. Toch is dit niet steeds consequent gedaan, want in de inventaris van de Kanselarij der Neder landse Orden staan de in dat archief voorkomende indices onder 'Organisatie' (en dus in dit geval impliciet onder stukken betreffende bijzondere onderwer pen). In de inventaris van de afdeling Volksgezondheid en Armwezen echter zijn deze bij de stukken van algemene aard ondergebracht. Inzake de indeling Organisatie-Personeel-Taak komt mij overigens het gebruik van 'Personeel' als hoofdafdeling enigszins vreemd voor, daar deze mijns inziens meestal een onderafdeling van 'Organisatie' hoort te zijn. 379 378

Nederlandsch Archievenblad | 1986 | | pagina 39