schikt is. De onderzoeker moet de hem verleende toestemming en de door hem getekende verklaring gedurende zijn onderzoek in het archief ter legitimatie bij zich hebben. De toestemming is persoonlijk en strekt zich niet uit tot even tuele medewerkers van de onderzoeker. Raadpleging 1 De onderzoeker verklaart de verkregen gegevens uitsluitend te zullen gebrui ken voor het onderzoek waarvoor hem toestemming is verleend en deze overi gens geheim te zullen houden. 2 Aanvragen om kopieën van niet-openbare archiefbescheiden dienen met te rughoudendheid te worden behandeld. Maakt het onderzoek naar het oordeel van de beheerder het maken van kopieën dringend gewenst, dan vallen deze kopieën onder dezelfde bepalingen als de stukken. De onderzoeker verplicht zich de (eventueel gewaarmerkte) kopieën niet aan derden ter inzage te geven en ze niet opnieuw te (laten) kopiëren en ze na gebruik, binnen een nader te bepalen termijn, terug te geven aan de archivaris. 3 De onderzoeker moet degene, die de toestemming verleend heeft, vrijwaren tegen aanspraken van derden, die mochten voortvloeien uit het verlenen van toegang tot de archiefbescheiden. Publikatie 4 De onderzoeker verklaart uit de verkregen gegevens niets te zullen publiceren waardoor de belangen van de instelling waarvan het niet-openbare archief af komstig is of van nog in leven zijnde personen onevenredig worden geschaad. 5 De onderzoeker moet het concept van de te publiceren tekst voorleggen aan de beheerder van de archiefbewaarplaats waarin het geraadpleegde niet-open bare archief berust en beloven niet tot publikatie over te gaan alvorens diens schriftelijke toestemming is verkregen. De beheerder dient uiterlijk binnen twee maanden zijn beslissing mee te delen. 6 De onderzoeker erkent de bevoegdheid van de beheerder om publikatie van bepaalde uit de geraadpleegde niet-openbare bescheiden afkomstige gegevens te verbieden. De beheerder moet zijn verbod wel motiveren. Bij het formuleren van deze voorwaarden is het gebruik van termen als 'we tenschappelijk onderzoek', van 'wetenschappelijke aard', 'zo objectief moge lijke voorlichting' en dergelijke vermeden, omdat die onduidelijk zijn en ge mist kunnen worden als de te stellen eisen stringent geformuleerd worden en tezamen een sluitend geheel vormen. De commissie is van mening dat op archieven die nog niet overgebracht zijn en derhalve onder de Wet openbaarheid van bestuur vallen de bepalingen van de Archiefwet ten aanzien van de openbaarheid naar analogie zouden moeten worden toegepast, zoals vóór de invoering van de Wet openbaarheid van bestuur het geval was. 220 Formulier voor raadpleging van niet-openbare archieven Naam aanvrager Adres Bezig met een onderzoek naar Vraagt hierbij toestemming tot het raadplegen van bescheiden uit het ar chief/heeft toestemming Doel van het onderzoek Referenties Ondergetekende verklaart hierbij dat 1 de uit bovengenoemde bescheiden verkre gen gegevens slechts voor bovengenoemd doel zal aanwenden en niets zal publiceren of op andere wijze openbaar maken waar door de belangen van de Staat of nog in leven zijnde personen onevenredig kunnen worden geschaad. 2 met het oog op deze bescherming van de belangen van de Staat en nog in leven zijnde personen niet tot publikatie van ge gevens uit dit archief zal overgaan dan na Handtekening aanvrager, hij/zij schriftelijke toestemming van de archief beheerder of diens gemachtigde, aan wie daartoe de te publiceren passages vóóraf dienen te worden voorgelegd. 3 de overige gegevens uit dit archief die hem/haar ter kennis zullen komen en waarvoor geen toestemming tot publikatie is verkregen slechts voor eigen studie zal gebruiken en deze niet aan derden zal me dedelen. Gezien en akkoord, de archiefbeheerder, Datum Indien de archiefbeheerder of diens ge machtigde afwijzend beschikt op een ver zoek tot raadpleging of een verzoek tot publikatie van gegevens uit dit archief, zullen de motieven die tot deze afwijzing hebben geleid, medegedeeld worden. Des gewenst kan aangegeven worden op welke wijze tegen deze afwijzing in beroep kan worden gegaan. De geldigheidsduur van de toestemming bedraagt twaalf maanden. Indien het be oogde doel na afloop van deze periode niet is verwezenlijkt, kan een verzoek tot verlenging worden ingediend. Bij elke aanvraag van bescheiden uit het hierboven genoemde archief in de studie zaal dient de aanvrager het hem/haar ver strekte exemplaar van dit formulier te to nen aan de in de studiezaal aanwezige ambtenaar, die alleen dan het aanvraag briefje voor akkoord kan paraferen. 221

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 4