Kroniek Rapport van de commissie regeling openbaarheid archieven De Morrenstichting in 1984 De Morrenstichting heeft in dit verslagjaar het volgende verricht. Aan 85 ar chivarissen werden de kosten voor logies en ontbijt vergoed voor in totaal 172 overnachtingen. Een drietal onderzoekers werd het mogelijk gemaakt in het gastvrije Culturele Centrum 'De Pauwhof' te Wassenaar te logeren. Een Noorse archivaris werd in de verblijfskosten gesubsidieerd. Medewerking werd verleend aan de Rijks archiefschool voor de ontvangst van leerlingen van de Archivschule te Marburg. De besturen van sod en van kwamen voor gezamenlijk beraad bijeen met steun van de Morrenstichting. De Werkgroep semi-statisch archiefbeheer van de ministeries bracht met subsidie een vruchtbaar bezoek aan het bedrijfsar chief van Philips. De Morrenstichting heeft ook de in oktober 1984 door de van georganiseerde studiedagen belangrijk gesubsidieerd. Tenslotte mag niet onvermeld blijven de steun van onze stichting in het ka der van '100 jaar Gemeentearchief van 's-Gravenhage'. De medewerkers van het jubilerende archief, die krachtens testamentaire bepaling niet in aanmer king komen voor verblijfsvergoeding, omdat zij in Den Haag of omgeving woonachtig zijn, werden in staat gesteld gedurende een weekend bijeen te ko men in het ontspanningsoord 'De Lommerbergen' te Reuver (L.). Regenten hebben bij het verlenen van dit subsidie tevens overwogen, dat er een bijzon dere relatie heeft bestaan tussen Morren en het Haagse archief bij de totstand koming van zijn vele geschriften over 's-Gravenhage. H. J. van Meerendonk directeur 214 'A popular government without popular information or the means of acqui ring it, is but a Prologue to a Farce or a Tragedy, or, perhaps bothJames Madison aan W. T. Darry, 4 augustus 1822, aangehaald in nab 1982, p. 352. 1 Opdracht en samenstelling Vragen rond de beperking van de openbaarheid van in de (openbare) archief bewaarplaatsen berustende archieven en de voorwaarden waaronder deze ar chieven eventueel geraadpleegd kunnen worden brachten de Vereniging van Archivarissen in Nederland ertoe een commissie in het leven te roepen, die de regeling van de beperking van de openbaarheid, zoals die thans geldt, zou moe ten bestuderen en adviseren over mogelijke verbeteringen. Deze Commissie Regeling Openbaarheid Archieven werd op 5 maart 1982 door de vice-voor- zitter van de Vereniging van Archivarissen in Nederland, dr. F. C. J. Ketelaar, geïnstalleerd. Zij vergaderde op 5 maart 27 april 21 september 23 novem ber 1982-22 maart - 19 mei 1983. Als voorzitter trad op mr. J. D. Chr. de Vries, adjunct-directeur van de Rijks Archiefschool; secretaris was J. H. Kom- pagnie, verbonden aan de tweede afdeling van het Algemeen Rijksarchief. De commissie bestond voorts uit prof. dr. J. Th. M. Bank, buitengewoon hoogle raar aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam in Geschiedenis en Communi catie -mr. J. H. van den Hoek Ostende, adjunct-gemeentearchivaris van Amsterdam - mw. drs. E. M. Koen, archivaris bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis - drs. E. van Laar, rijksarchivaris van de tweede af deling van het Algemeen Rijksarchief- prof. dr. A. F. Manning, hoogleraar in de Nieuwste Geschiedenis aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Het rapport is besproken in de ledenvergadering van 29 juni 1984 (nab 88 (1984), 394-398). 2 Werkwijze Door het richten van een aantal vragen aan beheerders en gebruikers van ar chieven verwierf de commissie zich een inzicht in de huidige gang van zaken rond de openbaarheid, de daarover bestaande klachten en de denkbeelden omtrent wenselijk geachte verbeteringen. Van de 34 aangeschreven archiefbeheerders antwoordden er 28 (82%). Bij 215

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 1