stukken archief.18 Denkelijk was deze gefaseerde verkoop ook nu weer voor deliger dan een eenmalige transactie, althans voor de verkoper. Ongeveer het zelfde procédé speelde zich af tussen Hanssen en Maastricht als eertijds tussen de weduwe Slanghen en Habets: geregeld informeerde Hanssen hoe het er voor stond met de financiële zijde van de zaak en meldde hij dat zo en zoveel kisten gereed stonden ter verzending etc. etc.19 Al in december 1904, na de verwerving van het eerste gedeelte van Hanssen, ging de rijksarchivaris te Maastricht op zijn beurt het goede heertje spelen.20 Het rijksarchief te Gro ningen ontving toen van hem een viertal charters uit de periode 1493 - 1521 Charters die betrekking hadden op een voorvader van de Van Keverbergs: Caspar van Merwijck, militair gouverneur van Groningen, diens echtgenote en haar familie. Feith, de toenmalige archivaris aldaar, informeerde op 11 ja nuari 1905 naar de herkomst van de opgestuurde stukken. Maastricht ant woordde dat ze waarschijnlijk afkomstig waren van de in 1883 overgenomen archivalia van de arrondissementsrechtbank aldaar óf van leden van de fami lie van Merwijck. Zeker wisten ze het toen al niet meer, hetgeen moge getuigen van een wel zéér kort geheugen én van een slechte administratie. Vervolgens kreeg het rijksarchief te Arnhem een drietal brieven uit 1566 toegestuurd. Hiervan zond Arnhem op haar beurt er één naar het gemeentear chief van Nijmegen, omdat dat exemplaar daar beter op z'n plaats zou zijn.21 De erfgenamen Hanssen en hun verkopen Maastricht kreeg zijn tweede grote partij Keverbergiana enkele jaren na het overlijden van Hanssen in 1923. Op het laatst van zijn leven was hij kapelaan op het kasteel Rimburg, gelegen bij het gelijknamige Nederlandse dorp maar dan wel juist op Duits grondgebied. De afhandeling van deze erfenis kwam pas goed op gang in de jaren 1926 '27. Allereerst werd via Maastricht een kist archivalia uit deze nalatenschap doorgestuurd naar de gemeente Venlo. Hanssen had immers in het verleden het oud-archief van Venlo geïnventari seerd en zeer waarschijnlijk waren om die reden Venlose stukken in zijn bezit gekomen.22 Vervolgens kocht Maastricht in september 1926 zelf voor 170 gulden een partij archieven van de erfgenamen Hanssen.23 Hierin bleek nog een aanzienlijk deel van het familiearchief van Keverberg te berusten. Later, bij de opsplitsing van deze Collectie Hanssen in 1974, werden ze ook gedeelte lijk als zodanig herkend en achter de aanwinsten uit de jaren 1905-'10 ge plaatst. Deze laatsten waren toegankelijk gemaakt door middel van een maga zijnlijst gebaseerd op de vermeldingen in de vroa van die jaren. Thans is er dus sprake van een 'geordend' en van een ongeordend familiearchief van Ke verberg. Niet alle stukken echter uit de nalatenschap Hanssen behorende tot het archief van Keverberg werden toen als zodanig herkend en bleven dus be rusten in de zogenaamde Aanwinst of Collectie Hanssen 1926. Stukken hier uit belandden in de ongeordende afdeling Kleine Familiearchieven en in de collectie Ongeordende Charters. Enkele verdwenen per abuis in het Huisar chief Scheres,24 of werden gevoegd bij de Aanwinsten (van het land van) Horn.25 Met behulp van de inventaris Slanghen/Olne konden deze stukken weer worden opgespoord. 130 Kasteel Aldenghoor te Haelen in 1905. (foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) Karei Lodewijk W. J. baron van Keverberg (1768-1841). Jos Habets, rijksarchivaris in Limburg 1881 -1893. (foto: Rijksarchief in Limburg, Maastricht)

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 7