6 Instelling van een coördinerend orgaan voor onderzoek en te zijner tijd oprichting van uitvoerende instituten. Hierin dienen zitting te hebben verte genwoordigers uit het archief- en bibliotheekwezen (beheerders en restaurato ren), participerende wetenschappelijke instellingen, waaronder het Centraal Laboratorium, en eventueel de subsidiërende organen. Dit orgaan kan tevens als begeleidingscommissie voor de onder 1 aangediende functionaris dienen. 7 Voor de creatie van uitvoerende instituten op plaatsen waar aanwezige diensten niet tot regionale of wellicht landelijke (dit hangt af van de omvang van de investeringen en de aard van de ontwikkelde apparaten) instellingen kunnen worden uitgebouwd is het nog te vroeg. Daar de normen en de procé dés onbekend zijn is nog geen prognose van de hoeveelheid werk, de omvang en de personeelsbezetting te maken. 8 Blijvende samenwerking met de wetenschappelijke bibliotheken. Hoewel de ze onder een ander ministerie valt, zou het een verspilling van ervaringen en onderzoekscapaciteit zijn de bibliotheken niet bij de gehele papierproblema- tiek te betrekken. 4 Preventie: bewaarcondities Het is noodzakelijk een herhaling of vergroting van de behoefte aan conserve rende behandelingen te voorkomen. De werkgroep dringt er dan ook op aan meer aandacht te besteden aan de bewaarcondities; dit kan met name door de vaststelling van een algemene maatregel van bestuur ex artikel 6 van de Ar chiefwet 1962. Het eindrapport van een VAN-commissie is in 1982 gepubli ceerd, maar nog niet in een wettelijke maatregel vastgelegd. Apparatuur om relatieve vochtigheid te beheersen wordt tegenwoordig in nieuwbouw algemeen toegepast. Met de werking van deze machines doen zich veel problemen voor. Onderzoek naar verbeteringsmogelijkheden is zeer ge wenst. Ook isolatie is een belangrijk punt. Nog niet toegepast wordt een filtering van verontreinigde lucht. Op te mer ken is dat zowel de Koninklijke Bibliotheek als het Algemeen Rijksarchief vrijwel op de sterkst vervuilde plaatsen van heel Nederland staan Handelin gen Tweede Kamer, zitting 1979- 1980, nr. 15834, p. 58-59). De filtering van stofdeeltjes is betrekkelijk goedkoop. Zwavel- en stikstofoxyden en andere gassen zijn vrijwel alleen met zeer veel energie kostende watergordijnen op te vangen; onderzoek naar een betere en goedkopere methode is noodzakelijk.1 Aandacht verdient ook de wijze van opstelling in de bewaarplaatsen en de regelmatige controle van het bestand. Verder is het noodzakelijk door middel van regels voor gebruikers, zowel ambtenaren als bezoekers, de schade door gebruik van de stukken zoveel mogelijk te beperken. 5 Preventie: kwaliteit papier Voorts is het noodzakelijk, dat de minister gebruik maakt van de mogelijk heid geboden in de artikelen 30 en 31 van het Besluit algemene secretarie-aan gelegenheden rijksadministratie (Stb. 1980, 182) om eisen voor de kwaliteit van de informatiedragers van voor permanente bewaring bestemde archiefbe scheiden vast te stellen. Op het ogenblik kunnen zelfs organisaties van enige 212 omvang (grotere gemeenten, provincies) niet aan behoorlijk materiaal ko men, omdat de industrie en de tussenhandel niet aan de nu nog te incidentele en verspreide vraag naar papier van goede kwaliteit kunnen voldoen. De rijks overheid als grootverbruiker zou ter voorkoming van hoge conserverings- kosten voor zichzelf en mede ten voordele van de lagere overheden een verbe tering van de papierkwaliteit bewerkstelligen. Daar afschriften van uitgaande stukken tegenwoordig algemeen via droogkopieersystemen worden vervaar digd, moet ook het kopieerpapier in de voorschriften worden begrepen, af hankelijk van het doel waarvoor de kopieën worden gemaakt. Sommige soor ten kringlooppapier, die terecht niet meer voor permanent te bewaren archiefbescheiden gebruikt worden, zijn nog beter dan veel soorten kopieer papier. In het buitenland blijkt het mogelijk te zijn normen te stellen (onder andere in de vs en West-Duitsland). In Nederland bestaan NEN-normen voor halo- geen-zilver mikrofilms. Voor papier moet iets dergelijks ook mogelijk zijn. De overheid accepteert ook van wegenbouwers of leveranciers van kantoor machines geen ondeugdelijk materiaal. Er is geen reden, waarom dit voor an der werkmateriaal, in casu papier, anders zou moeten zijn. 6 Slotopmerking De bovengenoemde aanbevelingen ondersteunen of preciseren de aanbevelin gen onder hoofdstuk 7.3 van het iVA-rapport (met name de nummers 6- 10) en die van de begeleidingscommissie onderzoek behoud culturele voorwerpen van 31 maart 1981, met name 1.1, 1.2.1-3, 1.3 en 3. De werkgroep is er zich van bewust dat de uitvoering van sommige aanbeve lingen (veel) geld zal kosten, dat nu niet beschikbaar is. Met name het voorbe reidende onderzoek zal toch op de een of andere wijze verricht kunnen wor den zodat men voorbereid van start kan gaan, wanneer er wat verbetering in de economische toestand komt. Noot 1 Intussen is gebleken, dat hierbij een kantteke ning te plaatsen is. Sinds kort bestaat een be trekkelijk goedkoop actief koolstoffilter, geïm pregneerd met kaliumcarbonaat. Dit vangt ook de stikstofoxyde redelijk weg. Een meer metho disch onderzoek blijft echter ondanks dat noodzakelijk. 213

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 48