De gewestelijke bestuursorganisatie van Holland in 1796-1798 means that after 50 years should be transferred to public archives, whereas the starting-point of the medical world is the physician's professional secret which implies perpetual storage in the hospital itself. Some demand destructi on of all files after 5 years following the completion of treatment, others take a more liberal stand: destruction should be possible after 10 years with the ex ception of files concerning hereditary diseases etc. Some people at last opted for permanent preservation of all files. Fortunately some respondents also proposed solutions for the problems arising from this complexity, such as mi crofilming, preservation of anonymized samples taken at random, or preser vation of the fundamental data of the file. More important in the search for a solution of this problem is, however, that the answer should not just be of a technical nature but that the various parties should be motivated to arrive at a consensus, and search for creative solutions and approaches between the Scylla of mass destruction and Charibdis of uncoordinated action. 180 De onderbelichte component van een bondsstaat* P. M. Toebak l De bondsstaat De Bataafse Omwenteling maakte een einde aan de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden, tal van wijzigingen brengend in de staatkundige verhou dingen. Op 4 maart 1795 gelastten bijvoorbeeld de omgezette Staten-Generaal het kort tevoren ingestelde Comité te Lande, de opgeheven Raad van State vervangend, een conceptreglement op te stellen voor een Nationale Conventie of Vergadering. Dit geschiedde op voorstel van de Provisionele Representan ten van het Volk van Holland en in het kader der vorming van een Bataafse eenheidsstaat. Het Hollandse gewest was te zamen met de radicale burgerso ciëteiten uit alle provincies de drijvende kracht hiertoe. Al op 31 januari 1795, vijf dagen na hun aantreden ter vervanging van de voormalige Staten van Holland en West-Friesland, hadden de genoemde Provisionele Representan ten gesproken over een nationale bijeenroeping van afgevaardigden van het Bataafse volk, die alle regelingen sedert de val van de oude Republiek diende goed te keuren; gelijktijdig met deze samenkomst moesten de Staten-Gene raal en de provinciale soevereine organen als overbodig verdwijnen, aldus de Hollandse voorlopige vertegenwoordigers op 28 juli daaraanvolgend. Andere gewesten wilden echter minder ver gaan in deze kwestie van 'een- en ondeel baarheid', waardoor inzake het reglement de sluiting van een moeizaam com promis noodzakelijk bleek. Dit kwam uiteindelijk op 30 december 1795 tot stand.1 Het reglement bleef tot 22 januari 1798 van kracht en verleende zowel het centrum als de sa menstellende delen eigen bevoegdheden. Als zodanig schiep het een unieke fa se in de Nederlandse constitutionele geschiedenis: de oude confederatie of sta tenbond, waarbij de soevereine delen aan een centraal lichaam macht hadden afgestaan, verdween erdoor; de op handen zijnde gedecentraliseerde een heidsstaat, waarbij het oppermachtige centrum aan de ondergeschikte delen rechten delegeren zou, werd er als het ware door ingeleid.2 Ten tijde van het reglement gold de federatieve staatsvorm. Een landelijke instantie, de Natio nale Vergadering, kwam op basis ervan op 1 maart 1796 bijeen, getrapt en dis- 181

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 32