als we op deze manier gezeur krijgen... verder laat ik iedereen afwijzen, nie mand krijgt die dossiers meer te zien. Als je weet wat je er allemaal mee opra kelt, het is oud zeer en wat bereik je ermee? Ze weten nu niet eens dat die stuk ken er zijn, waarom zou je het dan oprakelen, als je het niet weet kun je er ook geen hartzeer over hebben... Maar goed, de man ging gelukkig naar huis, hij was blij met het gesprek, allebei waren ze dat. Eigenlijk heb ik namens het mi nisterie een stukje maatschappelijk werk gedaan. Daarom heb ik er ook een middag aan besteed, wat ik normaal niet doe, want daar heb ik geen tijd voor...'" Nu verwacht u misschien van mij dat ik de vrijmoedige hantering van de re gels voor selectie en vernietiging van archiefbescheiden door het hoofd alge mene secretarie van wvc ga bespreken. Ik zal dat niet doen - straks komen in onze vergadering selectie en vernietiging nog in ander verband aan de orde. Waarom u dan deze citaten uit Vrij Nederland voorgedragen? In de eerste plaats drukt het verhaal van de Roodbols ons nog eens met de neus op het feit dat de archieven die wij beheren steeds over mensen gaan. Een oudere genera tie archivarissen had voornamelijk met dóde mensen te maken, maar wij be heren hoe langer hoe meer ook archieven die nog levende personen raken. En zoals in het als voorbeeld genomen geval - mensen ook werkelijk beroe ren. De archivaris zal in toenemende mate ervaren dat zijn collecties niet al leen door onderzoekers sine ira et studio geraadpleegd worden, maar ook door de recht- en bewijszoekende burger die emotioneel zeer bij de hemzelf betreffende archivalia betrokken is. We hebben geen middelen om, zoals het hoofd algemene secretarie van wvc ten onrechte meent, mensen af te wijzen, noch om inzage van het eigen dossier te weigeren. Bescherming van de privacy werkt tegenover derden en kan geen argument zijn iemand zijn of haar eigen verleden te onthouden. Maar wat zijn de consequenties? Welke doos van Pan dora wordt door de openbaarheid geopend? Hoe zou u reageren als het echt paar Roodbol in uw studiezaal door het verbreken van de zeven zegels de ver schrikkingen uit de afgrond van zijn verleden oproept en daar 'een beetje gefrustreerd van raakt' (aldus Van der Lugt). Haalt u de schouders op - 'want daar heb ik geen tijd voor' of omdat het doel en de uitwerking van het archief onderzoek, de emoties van de lerende onderzoeker, u ambtshalve niet interes seren? Of denkt u dat het niet zo'n vaart zal lopen? Ik hoef slechts in herinne ring te brengen de emoties teweeg gebracht door de Excessennota, de affaire-Aantjes, de Mentenzaak, de Slavenburgzaak, de RSV-enquête - geval len waarin onderzoek en openbaarmaking van dossiers zeer diep ingrepen in de persoonlijke levenssfeer van mensen die ofwel direct bij de zaak betrokken waren - schuldigen en onschuldigen ofwel emotioneel zich bij de zaak be trokken voelden. Dit jaar, veertig jaar na de Bevrijding, zullen we een hausse zien van publikaties over de Tweede Wereldoorlog. Wat weet u van de won den die sommige van die op uw archieven en collecties gebaseerde publikaties openrijten? Dezelfde overheid die als Big Brother dossiers over individuen heeft aange legd, heeft er ook voor te zorgen dat met die dossiers zorgvuldig wordt gehan deld en dat geen schade wordt aangericht. Ook de beschadiging van de mens wiens leven in dat dossier in woorden is gevangen moet worden voorkomen. Archivarissen hebben een preoccupatie met de doden. 'En ik zag de dooden, 120 grooten en kleinen, staan voor den troon en de boeken werden geopend. Ook werd een ander boek geopend, dat des levens, en de dooden werden uit het geen in de boeken geschreven stond, naar hun werken geoordeeld'. Maar wij moeten ons evenzeer bekommeren om de nu levenden, om het effect wat onze boeken en registers, eenmaal geopend, op de levenden kunnen hebben. Verslag 1984 Het verslag van het wel en wee in het Nederlandse archiefwezen in 1984 kan beknopt zijn. Veel kunt u naslaan in Nieuws van archieven en het Neder lands ArchievenbladVoor het eerst was een redactiecommissie verantwoor delijk voor beide media; zij heeft een voortreffelijke prestatie geleverd, slechts sporadisch gehinderd door de aanloopmoeilijkheden. Het jaarverslag kan ook beknopt zijn, omdat u van de in Nieuws van archieven gepubliceer de verslagen van de commissies en vertegenwoordigingen van onze vereniging heeft kunnen kennisnemen. Van de in 1984 ontbonden commissies is geen verslag gepubliceerd: zij wor den geoordeeld naar hun werken, die een stempel op het afgelopen vereni gingsjaar hebben gedrukt. De commissie 'regeling openbaarheid archieven' zag haar eindrapport behandeld in de ledenvergadering op 29 juni 1984. De coördinatiecommissie internationale archiefweken, de commissie 'audiovisu al internationale archiefweken' en de commissie voor de studiedagen 1984 zorgden voor geslaagde studiedagen met allerlei randactiviteiten en voor een indrukwekkende presentatie van het Nederlandse archiefwezen tijdens het Bonner archiefcongres. Over de activiteiten van uw bestuur vond ik slechts weinig in Nieuws en Ar chievenblad. Verscheidene gremia publiceren de conclusies van hun bespre kingen in Nieuws van archieven, terwijl de verslagen van de acht bestuurs vergaderingen en de talloze malen informeel overleg intern bleven. Ik kan u toezeggen dat u voortaan via Nieuws van archieven ook van het in de bestuursvergaderingen besprokene op de hoogte zult worden gehouden. Reorganisatie bestuurswerkzaamheden In en buiten de bestuursvergaderingen heeft het bestuur veel energie gestoken in de reorganisatie van de leden- en abonnementenadministratie en van de verzending van Nieuws en Archievenblad. Het is ons duidelijk geworden dat de met deze taken gepaard gaande administratieve beslommeringen een te groot beslag op individuele bestuursleden leggen, waardoor zij onvoldoende inzetbaar zijn voor de leiding van de vereniging. Daarom is besloten de contributie-inning, de ledenadministratie, de verzendadministratie en de sa menstelling van de Staat van het Nederlandse archiefwezen op te dragen aan een gehonoreerde kracht buiten het bestuur. Er ontstaat daardoor de moge lijkheid een der bestuursleden als coördinator en stimulator van de VAN-com- missies aan te wijzen. Die commissiewerkzaamheden hebben ook het afgelo pen jaar veel tijd van het bestuur gevergd, maar voor echte follow-up en voor de in aantal gevallen noodzakelijke begeleiding ontbrak de capaciteit. 121

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 2