Het trefwoordenregister is een belangrijk hulpmiddel, waarmee de eigen om schrijvingen in het bestand moeten worden vertaald naar de UDC-rubrieken. Het is tevens het moeilijkste gedeelte van de werkzaamheden: welke termen moeten als trefwoord worden gekozen, welke worden opgenomen - welke niet, op welke trefwoorden zal worden gezocht, welke schrijfwijze houdt men aan, etc.9 Ons uitgangspunt is dat het trefwoordenregister in de loop van de tijd zal uitgroeien tot een steeds vollediger hulpmiddel. De eerste tijd zullen de bezoekers wat meer begeleiding nodig hebben; dit zal echter zijn nut hebben bij het opbouwen van een volwaardige, op de praktijk gerichte, en voor de automatisering onmisbare ingang op het bestand. Tot nu toe is bijna de gehele systematische index volgens de udc ingedeeld. Aan de rubrieken 2 Godsdienst. Godgeleerdheid, 32 Staatswetenschappen. Staatskunde. Politiek en 355/359 Krijgskunst. Oorlogswetenschappen. Landsverdediging. Strijdkrachten, moet nog de laatste hand worden gelegd. 5 Samenvatting en conclusies Onafhankelijk van elkaar werd in 1982 en 1983 bij de bibliotheek van het rijksarchief in Utrecht en het Centraal Register van Particuliere Archieven besloten de udc als classificatie te gaan gebruiken voor de ontsluiting van de bibliotheek en de herindeling van de CRPA-gegevens. De redenen waren voor beide instellingen verschillend: het rijksarchief beschikte over een rijk, maar praktisch ontoegankelijk boekenbestand, het crpa liep langzamerhand met de gebruikte indeling vast. Daarbij zou een omwerking en bijwerking van het systematische gedeelte van het bestand mede nodig zijn voor de komende automatisering. In de loop van 1983 zijn de werkzaamheden vergeleken en zijn op enkele punten gezamenlijk oplossingen gevonden, daar waar de udc als hedendaag se classificatie niet toereikend was voor de specifieke eigen gegevens en om schrijvingen. De invoering van de udc is bij beide instellingen een succes gebleken. Het rijke boekenbestand van het rijksarchief in Utrecht, welke voor de Neder landse kerkgeschiedenis van grote betekenis is, zal over enige tijd optimaal zijn ontsloten. Voor het crpa geldt dat sneller en gerichter kan worden inge gaan op de steeds frequentere onderwerpsgerichte vragen van onderzoekers. De beheerscontrole wordt aanzienlijk vergroot, waardoor de op handen zijn de automatisering zal worden vergemakkelijkt. Bij een geautomatiseerd CRPA-bestand zullen onder andere trefwoor den/descriptoren terugzoekmiddelen zijn. Een nationaal geïntegreerd alfabe tisch en systematisch trefwoordenregister op archiefbestanden, dat onont beerlijk zal zijn bij een landelijk geautomatiseerd archievenbestand, bestaat tot op heden niet. Een verantwoorde uitbouw van het CRPA-trefwoorden- apparaat is daarom van essentieel belang om in de toekomst in het eigen com puterbestand de gezochte gegevens te kunnen vinden. 148 Noten 1 Zie Literatuur: Rapport van de Conventscom missie bibliotheken rijksarchiefdienst. 2 Zie bijlage 1verouderde indeling op onder werp van het crpa. 3 Een voorbeeld: het archief van de muziek- en volkszangschool te Groningen 1858- 1949, dat te vinden was onder Kunst - Muziek en onder Onderwijs - Algemeen, is in de nieuwe indeling alleen te vinden onder 78:37 Muziek. On derwijs. 4 De udc is in verkorte vorm in het Nederlands vertaald. Naast deze vertaling wordt in ons land de complete udc per deelgebied in het En gels of in het Duits gebruikt. Bij de bibliotheek van het ra Utrecht en het crpa wordt de Ne derlandse verkorte uitgave gebruikt. 5 Vgl. bijlage 2: udc 27 en 28 uit de Nederlandse verkorte uitgave, met bijlage 3: uittreksel uit de udc 27 en 28, zoals gebruikt bij de biblio theek van het ra Utrecht en het crpa. 6 Zie hiervoor, 143. 7 Zie hiervoor, 144 en noot 5. 8 Vgl. het alfabetische register van de bibliotheek van het ra Utrecht, hiervoor 146. 9 Zie Literatuur: Trefwoorden: handboek voor opleiding en praktijk. Literatuur Bibliotheek en documentatie. Handboek ten dienste van de opleidingen. Deventer 1979. Jaarverslag van de rijksarchiefdienst. 's-Gra- venhage 1977- 1984. M. b. lohmann-de roever, 'De functie van de archiefbibliotheek', in nab 81 (1977) 220-224. Rapport van de conventscommissie bibliothe ken rijksarchiefdienst, 1979. w.f. de regt en j.h. de wijn, Handleiding udc. Zoekgebieden, constructie, gebruik. Purmerend 1981. p. Schneiders, De bibliotheek- en documenta- tiebeweging 1880-1914. Bibliografische ondernemingen rond 1900. Amsterdam 1982. Trefwoorden. Handboek voor opleiding en praktijk. (2e herz. dr.; 2e verbeterde opl.) 's-Gravenhage 1981. Universele decimale classificatie. Tabellen. Purmerend 1982 (Nederlandse verkorte uitgave, Inleiding). Bijlage 1 Verouderde indeling op onderwerp van het crpa (fragment) - Binnenlandse zaken (biza) algemeen partijwezen politie - Buitenlandse zaken (buza) algemeen internationale instellingen/bewegingen - Defensie (def) algemeen leger vestingbouw vloot - Financiën (fin) algemeen belasting muntwezen - Gezondheidszorg (gez) algemeen besmettelijke ziekten opleiding pharmacie verenigingen/cie's verloskunde verpleging - Godsdienst en levensovertuiging (gole) algemeen kerken (materieel) kloosters en kapittels joden protestanten: ned. hervormd en gereformeerd ev. broedergemeente doopsgezinden lutheranen remonstranten oud-katholieken roomskatholieken diverse stromingen: algemeen occultisme theosofie vrijmetselarij geloofsvervolging zending en missie - Huishouding (huis) algemeen huisraad, inboedel kasboeken kleding en linnengoed kookkunst personeel 149

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 16