naar vakantie ontstaan en is de Weense productie een must voor alle studie zaalmedewerkers: er stapt een man binnen die van zijn oudoom vrijwel alleen naam en bij benadering het jaar van overlijden weet en enkele dagen later weet de dienst hem allerlei gegevens over dat familielid te leveren. De Amerikaanse bijdrage over genealogie is een schoolvoorbeeld van een goed instructief programma: een duidelijk afgebakend onderwerp (genealo gisch onderzoek), een beperkt aantal bronnen (belastingkohieren, militaire re gisters, immigratiegegevens en kadastrale optekeningen), duidelijke uitleg (wat er bekend moet zijn voordat het onderzoek begonnen kan worden, waar de bron zich bevindt, wat men wel en niet te weten kan komen) op didactisch verantwoorde wijze (herhalingen van de stof) gebracht. Een voor Nederland navolgenswaardig voorbeeld. De Indonesische weergave van de gebeurtenissen in de jaren 1945-1946 zou goed gebruikt kunnen worden bij colleges bronnenkritiek voor contemporain- historici: de beelden zijn afkomstig uit Japanse propagandafilms en het Poly goon bioscoopjournaal, de tekst is nieuw. En zo is er in elke band wel iets in teressants of opmerkelijks te ontdekken. Voor diegenen die na dit alles nieuwsgierig geworden zijn: de van heeft het voornemen om samen met de Rijksarchiefschool enkele speciale vertoningen van de videobanden te organiseren. Aanbevolen! Informeel Zoals bij ieder congres waren ook in Bonn de wandelgangen een belangrijk onderdeel van het gebeuren. Bij de koffiecounter voor en na de vergaderingen of, op rustiger momenten, op het terras van de Beethovenhalle met fraai uit zicht op de Rijn of binnen in één van de vele gelegenheden van de Bonner bin nenstad werden eerder gelegde contacten met buitenlandse collega's onder houden en nieuwe aangegaan. De congresorganisatie bood hiertoe ruim de gelegenheid, niet zozeer tijdens het concert dat voor maandagavond was georganiseerd - luisteren naar mu ziek is immers een solitaire bezigheid maar tijdens de ontvangsten. Het hoogtepunt daarvan was voor de meesten ongetwijfeld de receptie die door de Bundesminister van Binnenlandse Zaken en de minister van Cultuur van Nordrhein-Westfalen dinsdagsavond werd aangeboden in het slot Augustus- burg te Brühl. De foto's bij dit verslag mogen wat dit betreft voor zichzelf spreken. In kleinere groepen werden de congresdeelnemers de volgende avond ont vangen in de verschillende Landesvertretungen in Bonn. Bij veel Nederlan ders, vooral bij die met een Zeeuwse achtergrond, was waardering merkbaar voor de ontvangst van het Land Nedersaksen, waar de gasten, naast een voor- Impressies van de boottocht naar de Loreley. Boven V.l.n.r. mr. Caspar van Heet, mevrouw Veen, J. H. S. M. Veen. Midden mevrouw van Albada, drs. R. L. Koops, R. H. J. Egeter van Kuyk. Onder dr. F. C. J. Ketelaar, mevrouw AW. M. Kooien, drs. J. N. T. van Albada. (foto's: J.A.M. Y. Bos-Rops) 294

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 8