Nederlandse en Latijnse paleografie (h 38) drs. E.T. Suir, chartermeester bij het rijksarchief in Utrecht. Paleografie, beperkt tot teksten in het Nederlands (m 40) drs. J.E. A. Boomgaard, archivaris van het Hoogheemraadschap van Rijn land, drs. W.F.M. Brieffies, gemeentearchivaris van Hoorn, Th. J. Poelstra, gemeentearchivaris van Vlaardingen. (Hoofdzaken van de) historische chronologie (h 6, M 7) mr. W. Downer, gemeentearchivaris van Leiden. Middeleeuws Latijn (h 26) drs. Yvonne Scherf. Oorkondenleer (h 24, m 14) drs. M. Dillo, bewerker van het oorkondenboek van Noord-Brabant, drs. E. J. Harenberg, bewerker van het nieuwe oorkondenboek van Gelre en Zutphen. Ambtelijk Nederlands vóór 1700 (m 12) drs. J.M. van der Horst, wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam/docent M.o.-vrije leergangen, drs. J. Sparreboom, streekconservator Waterland. Hoofdzaken van de geschiedenis van Nederland, waaronder begrepen die van de staatsinstellingen van vóór 1813 (m 48) drs. F.C. Berkenvelder, gemeentearchivaris van Zwolle, drs. S. Groenveld, wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit te Leiden, drs. J. Scheurkogel, docent M.o.-leergangen. (Hoofdzaken van de) geschiedenis van de Nederlandse rechtsinstellingen (h 10, m 8) mr. A. M. Elias, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Rijksuniversiteit te Leiden, mr. B. Chr. M. Jacobs, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Katholie ke Hogeschool te Tilburg. Inleiding tot de rechtswetenschap (h 2) mr. B. Chr. M. Jacobs. Hoofdzaken van de staatsinrichting van Nederland (m 8) mr. J.F.M. Spijkers-Smit. Geschiedenis van de kerkelijke instellingen in Nederland (h 18, m 6) drs. H. ten Boom, chartermeester bij het gemeentearchief van Rotterdam, drs. H.L.P. Leeuwenberg, chartermeester eerste klas bij het rijksarchief in Utrecht. 428 Materiële zorg (h 6, M 6) ir. J. A. Muyselaar, leraar scheikunde. Hoofdzaken van beheer van prenten en kaarten (h 6, m 6) P. Ratsma, hoofd van de topografisch-historische atlas van het gemeente archief van Rotterdam. Gastdocentschap Inleiding tot de genealogie (h 4, m 4) P.P.G.Kolk. Financiële boekhouding (h 4, m 4) H. B. N. B. Adam, medewerker bij de provinciale archiefinspectie in Gelder land. Nieuwe boeken van de ooslerburen Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Düsseldorfse archiefdienst schreef Dieter Scriverius Geschichte des Nordrhein-Westfalischen Haupt- staatsarchivs (Düsseldorf 1983, 129 blz.). Het is van een wetenschappelijk hoog niveau en toch op lucide wijze geschreven. Archivarissen in aan Nord- rhein-Westfalen grenzende Nederlandse provincies zullen baat hebben bij le zing van het boek, omdat er nogal wat archivalische raakvlakken en overlap pingen zijn. Uiteraard wordt aan een zaak als de uitwisseling van archivalia tussen de Gelderse archivaris Graswinckel en de Düsseldorfse archivaris Vollmer ruime aandacht geschonken. Een archiefgids in de Nederlandse terminologie is Die Bestünde des Nord rhein-Westfalischen Staatsarchivs Münster. Kurzübersicht (Münster 1984, 452 blz.). Vergeleken met de Nederlandse archiefgids mag het overzicht uitge breid heten: naast de items opgenomen in de Nederlandse archiefgids vinden wij er beschrijvingen van de belangrijkste archiefonderdelen, zowel naar on derwerp als naar series. Een namenindex en een systematische trefwoorden index besluiten het boek. R. H. Krans 429

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 75