■mtm voor Geslacht- en Wapenkunde: jhr. dr. W.A. Beelaerts van Blokland. Deze had als genealoog en heraldicus een uitgesproken voorkeur voor de Middel eeuwen en zich van dit tijdperk ook een diepgaande kennis eigen gemaakt. Veel viel er voor de jeugdige archivaris van deze voorzitter te leren.7 Bij haar aftreden in 1963 heeft mejuffrouw Prins van rijkswege geen op- volg(st)er gekregen, met andere woorden haar merkwaardige tweevoudige functie is niet gecontinueerd. Een desbetreffend besluit is bij mijn weten nim mer openbaar gemaakt of toegelicht. Enerzijds zou men zich voor kunnen stellen, dat bij nadere bezinning van een voortzetting is afgezien, omdat een handhaving op het door haar bereikte niveau meer kwaliteiten in één persoon vergde dan er op dat moment bij mogelijke kandidaten voorhanden waren. Anderzijds is ook wel in te zien, dat een gedeelde dagtaak, zoals die aan mejuf frouw Prins was toebedacht, niet vrij was van nadelige effecten, al heeft zij zich hier zelf nooit over beklaagd of uitgelaten.8 Mocht haar huwelijk met mr. W.F. Leemans, vader van twee opgroeiende zonen, een nieuwe levensfase inluiden, het heeft geen eind gemaakt aan haar wetenschappelijke activiteiten: zij heeft die door haar echtgenoot gestimu leerd en veelal met hem samenwerkend - kunnen voortzetten. Aanvankelijk te Arnhem gevestigd, waar mr. Leemans vice-president van het Gerechtshof was, bewoonden zij later de buitenplaats Oostergeest te Warmond. Menige reis heeft het echtpaar tezamen naar het buitenland gemaakt, hetzij om er een wetenschappelijk congres bij te wonen, hetzij om er - met name te Avignon en omgeving-archiefonderzoek te doen naar de geschiedenis van het prinsdom Orange in relatie tot de Nederlanden. In november 1983 stond wederom zo'n reis naar Avignon op het program. Deze kon door de minder goede gezond heidstoestand van mevrouw Leemans geen doorgang vinden. Daarop trad een geleidelijk proces van achteruitgang in alvorens een hersenbloeding 3 juni 1984 in het Academisch Ziekenhuis te Leiden een einde aan haar aardse leven maakte. Onvermeld is nog gebleven, dat mevrouw Leemans lid was van het Historisch Genootschap te Utrecht, van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, bovendien erelid van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde en conseiller d'honneur van de Académie In ternationale d'Héraldique. Mr. O. Schutte heeft deze laatste onderscheiding als een uitzonderlijke eer getypeerd.9 Me dunkt terecht. De reputatie, die mevrouw Leemans internationaal, vooral in Franstalige en andere Romaanse landen genoot, laat zich moeilijk overschatten. Afgezien van de specialistische kennis op haar vertrouwd terrein verworven had me vrouw Leemans dit te danken aan haar heel eigen persoonlijkheid, die niet naliet een blijvende indruk te maken op velen, die met haar in aanraking kwa men. Een Portugese deskundige verzuchtte eens in een waarderende brief aan haar gericht met onverholen spijt: 'lei, au Portugal, il n'y a pas de dame héral- diste' en toen aan Leopoldo Sandri, de gewezen directeur-generaal van de Ita liaanse archieven, een bundel in drie delen werd aangeboden ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag, was mevrouw Leemans hierin als enige Nederlandse vakgenoot vertegenwoordigd met een bijdrage, die voor Italiaan se lezers minstens even belangwekkend mocht heten als voor haar eigen land genoten, over Middeleeuwse zegels in de Nederlanden afgedrukt van Romein se intaglio's10 Ruim tien jaren voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog uit een voor aanstaande familie geboren heeft mevrouw Leemans de tradities en de waar den, die zij van huis uit had meegekregen, in een sterk veranderende maat schappij altijd in ere gehouden. Als ik wel zie, is dit voor haar leven bepalend geweest. Van deze instelling getuigt ook een beschikking in haar testament: al haar boeken en geschriften op zegelkundig gebied - voor zover niet reeds aan wezig-zijn aan het Algemeen Rijksarchief overgegaan. Fox 402 403

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 62