de vergadering voor, dat als zij met prof. Bank het accent wil leggen op het moment van openbaarmaking en niet zozeer op dat van toegankelijkstelling en de rol van de archivaris bij het beoordelen van teksten teruggedrongen wordt, een aantal uitgangspunten van het commissierapport op losse schroe ven komt te staan. Ten aanzien van de rol van de archivaris in dit opzicht heerst in de vergadering geen unanimiteit. De voorzitter acht het niet zinvol thans te discussiëren over de bij het rapport gevoegde formulier van raadpleging van niet-openbare archieven, tezamen met de formulieren van schenking en van opneming en bewaring. Teneinde te bereiken dat zoveel mogelijk collegae bereid zijn zich achter de definitieve teksten van de formulieren te stellen en deze in praktijk toe te passen, nodigt hij de leden uit voorstellen tot amendering en punten van overweging in te die nen bij de secretaris. Op grond hiervan zullen in overleg met de leden van de ontbonden commissie definitieve teksten ontworpen worden. Alvorens het woord te verlenen aan de gastheer drs. J. T. J. Jarnar over het on derwerp archivaris en bodemarchief sluit de voorzitter het officiële gedeelte van de vergadering. 398 In memoriam Mevrouw mr. E. C. M. Leemans-Prins 1903-1984 Elisabeth Catharina Maria Prins aanschouwde het levenslicht te Utrecht 11 mei 1903. Haar vader, de artillerie-officier Coenraad Alexander Prins, bracht het tot luitenant-generaal. Haar moeder was Marie Isabelle Frangoise Waller. Kenmerkend voor de ouders, later voor de dochter was het behoren tot de Waalse gemeente. De Franse taal werd van de aanvang af gecultiveerd. Overigens was de opvoeding, die zij genoot, in overeenstemming met haar in tellectuele gaven: aan het gymnasium Haganum werd het einddiploma be haald, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de studie in de rechten in 1926 met succes bekroond. Aan de Universiteit werden opmerkelijk genoeg niet alleen colleges gevolgd in de juridische faculteit zoals van prof. mr. J.C. Naber over Romeins, van prof. jhr. mr. D. G. Rengers Hora Siccama over oud vaderlands recht-maar daarnevens ook colleges van prof. dr.O. A. Opper- mann over oorkondenleer. Dit is een teken, dat de jeugdige studente al vroeg een archiefloopbaan ambieerde en het terecht belangrijk vond zich hierop zo goed mogelijk voor te bereiden. Nevenaspecten van de Universiteitsstudie wa ren het lidmaatschap van de ncsv en de vriendschap voor het leven, die te Utrecht met J. Ph. de Monté ver Loren ontstond (in een later stadium zou deze prof. Rengers Hora Siccama als hoogleraar opvolgen). Afgestudeerd en met de meestertitel voor haar naam treffen we mejuffrouw Prins in het najaar van 1926 te Parijs aan, als auditrice libre college lopend aan de befaamde Ecole des Chartes, vervolgens te 's-Gravenhage om daar aan het Algemeen Rijksarchief de voor een aspirant-archiefambtenaar vereiste stage door te brengen. Het examen voor wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse werd in twee gedeelten 4 en 11 juni 1928 met goed gevolg afge legd. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de aan het Algemeen Rijksarchief verbonden volontairs de gelegenheid hebben gehad een cursus heraldiek te volgen van de gewezen zeeofficier R.Th. Muschart, hoewel dit geen examenvak was. 399

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 60