■I gesteld kan worden minimaal is. Impliciet betekent dit ook dat in principe alle denkbare indices op het bestand moeten kunnen worden vervaardigd. 13 Een beperkt aantal nader te definiëren zoekprocedures moet in de eerste fase van het systeem standaard aanwezig zijn. 14 Door toekenning van een kenmerk aan elke persoon die deel uitmaakt van het ingevoerde bestand (te denken valt aan een identificatienummer) kunnen de gebruiksmogelijkheden van het bestand vergroot worden; daarvoor zullen velden vrijgehouden moeten worden. 15 Een faciliteit die bepaalde gegevens afschermt ten behoeve van privacy-bewa- king is een nuttig instrument bij het beheer van bestand van relatief recente da tum, uitgaand van een verkorting van de termijn van overbrenging. 3-2-6 De wijze van gegevensuitvoer Uitvoer van de gegevens in de gewenste vorm en volgorde kan geschieden op: a papier off-lineook on-line in combinatie met c) b comfiches off-line c terminal met beeldbuis (on-line), meestal samen met een printer. Beslissend voor een keuze zijn de beschikbare financiën en de eisen die een ar chiefdienst stelt. Het goedkoopst zijn de comfiches. De huidige leesapparaten kunnen ook dienen voor de raadpleging van comfiches; de enige eis die gesteld moet worden is een vergrotingsfactor van 48, waarop ook fiches met een ver kleiningsfactor van 42 kunnen worden geraadpleegd. De projectgroep meent in verband met de landelijke uniformiteit dat uitvoer volgens de wijze van a en b in ieder geval moet geschieden op alfabetisch-lexicografische volgorde van de namen van de gezinshoofden, hoewel daarnaast andere uitvoervolgordes denkbaar zijn. Via indices kan dit bestand op andere wijze toegankelijk wor den gemaakt; de indices kunnen ook op comfiches worden afgedrukt. Ook een uitvoer van het volledige gegevensbestand in meer volgordes dan de boven verplicht gestelde is denkbaar. In de uitvoer van de records moet af te lezen zijn welke gegevens ontleend zijn aan de BS, de overige gegevens zijn dan BR-gegevens. Dit kan geschieden door bijvoorbeeld een afwijkend lettertype. Vooraf moet het de raadpleger duidelijk gemaakt worden welke gegevens aan beide bronnen ontleend kun nen zijn. De eenmaal ingevoerde gegevens moeten te allen tijde machineleesbaar be waard blijven. Dit bestand vormt niet alleen een tweede schaduwarchief, van minstens zoveel belang is dat vanuit het machine-leesbare bestand uitbreidin gen en veranderingen kunnen worden doorgevoerd en extra manipulaties mo gelijk worden gemaakt. Tevens kunnen kopieën van het bestand ter beschik king van derden worden gesteld ten behoeve van eigen data-verwerking. De projectgroep onthoudt zich van een oordeel over de vraag of de door de com puter bewerkte gegevens tegen betaling van een vergoeding ter beschikking van de bezoekers moeten worden gesteld. Het probleem is analoog aan de ak- tuele kwestie omtrent raadpleging tegen betaling van microfiches, bij sluiting van de originelen. 386 Te stellen eisen 16 Alle eenmaal ingevoerde gegevens moeten altijd in één of andere vorm machi neleesbaar bewaard worden. Deze vorm dient zo te worden gekozen dat uit wisselbaarheid optimaal is. 17 Machineleesbare kopieën van het ingevoerde gegevensbestand moeten om drie redenen bewaard worden: a als veiligheidskopie ten opzichte van de originelen én het uitgevoerde bestand op papier of comfiches, b om veranderingen te kunnen doorvoeren en extra manipulaties mogelijk te maken, c om diensten voor derden te kunnen verrichten. 18 Uitvoer van het gehele bestand om te dienen ter raadpleging op de studiezaal moet in ieder geval gebeuren in de vorm van 'gezinskaarten': records, die alfabetisch-lexicografisch zijn gerangschikt op de naam van het gezinshoofd. 19 De gebruiker van het systeem (zowel on-line als off-line) moet er op een een voudige wijze achter kunnen komen aan welke bron (bs of br) een bepaald ge geven ontleend is. Bovendien moet hij er op gewezen worden welke gegevens afwijken van wat er in de originelen staat; samenhangend daarmee moet een gebruiker zich op de hoogte kunnen stellen van de manier waarop de fouten- controle heeft plaatsgehad (zie ook 3-2-3). 3-2-7 Fasering De projectgroep acht het van groot belang dat het te ontwerpen systeem zo flexibel is dat vrijwel elke archiefdienst in zijn eigen tempo en tegen aanvaard bare kosten zijn eigen knelpunten kan aanpakken. Dit zal de bereidheid tot sa menwerken aanmerkelijk groter maken dan het geval zal zijn wanneer geïnte resseerde diensten gedwongen zouden zijn het complete systeem in een keer aan te schaffen. Financieel lijkt dit laatste in vele gevallen al totaal onhaal baar, maar ook zal een flink deel van het personeel gedurende langere tijd voor andere taken uitgeschakeld zijn. De kosten wegen dan niet op tegen de baten; fasering is een absolute voorwaarde om de drempel tot automatisering zo laag mogelijk te maken. Fasering voor wat betreft de invoer van gegevens kan geschieden naar perio den en bestanden. Bij fasering naar perioden valt er veel voor te zeggen met het jongste en daardoor meest betrouwbare bestand te beginnen. In dit ver band is het te overwegen om met automatisering van het totale persoonskaar tenbestand bij het cbg te beginnen. Gemeenten die tot automatisering willen overgaan kunnen de BR-gegevens dan in machine-leesbare vorm van het cbg betrekken. Voor fasering per bestanden is al eerder de voorkeur voor een aan vang bij de bs uitgesproken in verband met de grotere betrouwbaarheid. Een absolute voorwaarde kan dit echter niet zijn. Als afzonderlijke bestanden kunnen in dit verband ook indices op originele, al dan niet via substitutie fotografie beschikbare bestanden beschouwd worden. Overigens is de fasering geheel afhankelijk van de lokale noden en wensen; daarom is er ook geen optimale faseringsopzet te geven. Idealiter zal in laatste instantie de situatie ontstaan zijn dat alle gegevens uit br- en BS-bestanden machine-leesbaar zijn gemaakt. De realiteit gebiedt evenwel te onderkennen dat veel archiefdiensten (voorlopig?) niet aan deze situatie zullen toekomen. 387

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 54