Op 24 oktober 1984 werd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het gemeentearchief van 's-Gravenhage in samenwerking met de Rijksarchief- school in de voormalige raadzaal van de gemeente 's-Gravenhage een sympo sium gehouden over het thema 'Openbaarheid versus privacy?'. Het sympo sium had tot doel vakgenoten archivarissen te informeren over de problematiek van de afweging door de archivaris van de belangen van de historische onder zoeker tegenover die van de eigenaar van een archief en van de privé-personen waarover gegevens in archieven aanwezig zijn. Programma Opening Drs. H. Bordewijk, gemeentearchivaris van 's-Gravenhage Regelgeving Dr. Th. J. Meijer, hoofd van de directie Musea, Monumenten en Archieven van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur Mr. P. J. Hustinx, raadsadviseur bij het ministerie van Justitie Mr. G. P. I. M. Wuisman, raadsadviseur bij het ministerie van Algemene Za ken Praktijkervaringen H. H. M. Dekkers, plaatsvervangend hoofd van de onderafdeling Post- en Ar chiefzaken van het ministerie van Economische Zaken Mr. W. J. Meeuwissen, gemeentearchivaris van Nijmegen Dr. F. C. J. Ketelaar, rijksarchivaris in Groningen Drs. H. Arlman, voormalig redacteur van het weekblad Vrij Nederland Prof. dr. J. Th. M. Bank, buitengewoon hoogleraar in de overdracht van historische kennis via de massamedia aan de Rijksuniversiteit van Rotterdam Een alternatief perspectief? Access to Information and Privacy Acts Dr. Jake V. Th. Knoppers, senior vice-president of Infoman Inc. en senior ad visor of de Dominion Archivist of Canada Discussie Leiding in handen van drs. B. Woelderink, directeur van het Koninklijk Huis archief Rond 17.00 uur sloot drs. H. Bordewijk het symposium af met het uitspreken van dankwoorden aan de inleiders en de discussieleider. Aan het symposium namen ongeveer 130 personen, werkzaam bij archiefdiensten en ministeries, deel. De inleidingen en het verslag van de discussie zijn hierna in chronologische volgorde opgenomen, hetzij in de vorm, waarin de spreker deze op papier heeft gezet, hetzij overgenomen van het bandopname-apparaat. Opening H. Bordewijk Dames en heren Allen hartelijk welkom, in het bijzonder ook de sprekers van vandaag, in deze voormalige raadzaal van 's-Gravenhage, die in het verleden al vaker het toneel is geweest van discussies over openbaarheid en privacy. Namelijk op die mo menten waarop de Haagse raad moest beslissen of de debatten al of niet achter gesloten deuren moesten worden voortgezet. Eén geval is te aardig om niet te vermelden, daar het veel later ook voor het onderwerp van vandaag stof heeft opgeleverd. In 1928 voerde de raad hier een debat met gesloten deuren over het beleid van de hoofdcommissaris van politie, de heer Van 't Sant. Een aantal ja ren geleden leidde het verzoek van een journalist van Vrij Nederland tot raad pleging van de notulen van die besloten vergadering, die ondertussen overeen komstig de Archiefwet overgebracht waren naar het Haagse gemeentearchief en waarop beperkende bepalingen rustten, tot een AROB-beroep wegens de aanvankelijke weigering van het College van Burgemeester en Wethouders tot raadpleging van deze archivalia. Ik zal dit geval niet verder uit de doeken doen om bij de opening niet al in mediasres te geraken. Wel wil ik nog vermelden dat deze kwestie de Haagse gemeentearchivaris duidelijk maakte dat er een belan gentegenstelling tussen openbaarheid en privacybescherming kan ontstaan. Dames en heren, dit jaar bestaat het gemeentearchief van 's-Gravenhage 100 jaar. En zoals dat verwacht mag worden bij zo'n jubileum werd een aantal activiteiten en manifestaties georganiseerd bestemd voor verschillende doel groepen: voor de burgerij, voor het onderwijs, voor het personeel en ook voor u: de vakgenoten. Wij wilden voor de vakgenoten een symposium organiseren over een in de belangstelling staand onderwerp binnen ons vakgebied. Het vinden van zo'n onderwerp dat al niet eens eerder het onderwerp van studiedagen, seminairs of symposia was geweest viel ons niet mee. Het was tenslotte mijn Nijmeegse col lega die het onderwerp van vandaag suggereerde. Uit erkentelijkheid hiervoor treft u hem vandaag op de lijst van inleiders aan. Dames en heren, het symposium 'Openbaarheid versus privacy?' (met een vraagteken achter het woord privacy) is qua organisatie een coproductie van het Haagse gemeentearchief en de rijksarchiefschool, daarbij geassisteerd door de heer S. Plantinga van de rijksarchiefdienst. Wij zijn ons er van bewust kijkend naar het uiteindelijke programma dat wij u vandaag geen licht menu bieden: een negental sprekers plus een uur discussie. Het feit echter dat u in zo grote getale aan onze uitnodiging gehoor hebt gegeven geeft aan dat u daar niet tegen op ziet en dat u wat verwacht van het onderwerp en de sprekers. In de hoop dat aan die verwachting beantwoord zal worden verklaar ik dit symposium voor geopend. Regelgeving Th. J. Meijer Dames en heren Toen de organisatoren van dit symposium mij verzochten te spreken over openbaarheid en privacy in het kader van de regelgeving van de Archiefwet 322 323

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 22