'Openbaarheid versus privacy?' de directeur van de archiefschool uiteen hoe de scholing van de archivarissen in Nederland georganiseerd is. Aan alle deelnemers werd tot slot een Certifica te of Attendance uitgereikt. Evaluatie Terugblikkend op de cursus en enige ervaringen rijker vallen een aantal pun ten op die wellicht tot verdere lering en vermaak van anderen kunnen dienen. De aankondiging van een dergelijke cursus dient ruim van te voren en bij her haling te geschieden. Een marge van een jaar is een minimum ook al omdat het verkrijgen van financiële middelen voor veel deelnemers veel tijd vergt. Het geven van een cursus in het Engels levert geen grote taalproblemen op. Het verdient wel aanbeveling de teksten tegelijkertijd of naderhand ter beschik king te stellen of een overzicht van bepaalde technische termen op het bord te zetten. Voor groepen van een gehalte als bij deze cursus aanwezig, behoeven sprekers slechts over een summiere tekst te beschikken waarna in een vrije dis cussie op het onderwerp verder kan worden ingegaan. Een lezing van twintig minuten is voldoende om een uur vol te maken. Van groot belang is het dat al op de eerste dag een goede indruk verkregen wordt van de verschillende interesses van de deelnemers opdat het programma alsnog aangepast kan worden. Voor alle landen met uitzondering van die van de Oude Wereld geldt dat de aandacht sterk op modern archief is gericht en op de problematiek van nu. Breedvoerige historische inleidingen kunnen achter wege blijven. Het is goed alle deelnemers in een en hetzelfde hotel onder te brengen zodat er veel tijd is voor informele gedachtenwisseling buiten het officiële program ma om. De afwisseling van theorie (lezingen) en praktijk (excursies) draagt sterk bij tot het ontwikkelen van een goed begrip. Ook het mee laten draaien van een Nederlandse collega in de groep bleek zeer goed te functioneren. Overigens dient een dergelijke groep uit niet meer dan 20 a 22 personen te bestaan. Vooral voor deelnemers uit ontwikkelingslanden moet men over vol doende fondsen beschikken om hun gehele verblijf in Nederland inclusief zak geld te bekostigen. Tot slot mag-niet zonder enige voldoening-vermeld worden dat de deelne mers algemeen van mening waren dat herhaling van de cursus wenselijk is. Te vens drong men er op aan te overwegen meer gespecialiseerde Engelstalige cur sussen te organiseren vanwege het ontbreken of slechts gebrekkig aanwezig zijn van opleidingen in eigen land. Op de vraag: 'Will this course be useful to you in your working situation', werd door de deelnemers (ondermeer) geant woord: 'increased the self-confidence and self-identity as archivists'! Nu een spoedcursus voor Nederlandstalige archivarissen? Verslag van een symposium Onder redactie van S. F. M. Plantinga en J. N. Hanemaaijer Programma 322 Opening H. Bordewijk 323 Regelgeving Th. J. Meijer 323 De komende wetgeving inzake persoonregistraties en de betekenis daarvan voor het archiefwezen P. J. Hustinx 328 Lezing G. P. I. M. Wuisman 333 Praktijkervaringen Ft. H. M. Dekkers 339 Verboden vruchten binnen handbereik W. J. Meeuwissen 344 Lezing F. C. J. Ketelaar 350 Lezing H.Arlman 355 De historicus en de archieven J. Th. M. Bank 363 Een alternatief perspectief? Access to Information and Privacy Acts (Canada 1983) Jake V. Th. Knoppers 366 Verslag van de discussie Redactie 371 321 320

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 21