Hollandse Indische rijsttafel werd genuttigd, besprenkeld met veel bier. Met het zingen van een canon werd de algemene verbroedering tot slot stemmig gestalte gegeven. Overigens moet opgemerkt worden dat door alle deelnemers werd verklaard dat juist de vele informele contacten tijdens deze cursus als een groot pluspunt werden ervaren. Een zekere vergelijking valt hier te trekken met grote congres sen waar de gesprekken in de wandelgangen zeker zo waardevol zijn als de of ficiële lezingen. In dit kader werd het ook als zeer prettig ervaren dat alle deel nemers in een en hetzelfde hotel waren ondergebracht. Na een vrije zondag werd de tweede week begonnen met een inleiding van drs. R. M.E. Raaff over de bouw van archiefbewaarplaatsen. Tevens werd hier aandacht besteed aan de positie en de werkwijze van de provinciale ar chiefinspecteur. De Nederlandse pragmatische aanpak waarbij redelijkheid en deskundigheid samen gaan, oogstte de nodige bijval. Voor deze schakelfunc tie tussen archief en registratuur toonde men zeer veel belangstelling. 's Middags werden twee archiefbewaarplaatsen bezocht. In Zoetermeer be zichtigde men de pre-fab bewaarplaats van deze gemeente die gebruikt wordt in afwachting van het gereedkomen van het nieuwe stadskantoor. Deze pre fab kluis - te beschouwen als een garagebox voor een auto - is voorzien van klimaatbeheersing en temperatuurregeling en kan dankzij verrijdbare stellin gen ruim 200 meter archief herbergen. Het gehele gebouw kan op een diepla- der vervoerd worden. In Leidschendam wachtte het gezelschap een gastvrije ontvangst. Daar werd de archiefkluis bezichtigd en tevens kennis gemaakt met de werking van de registratuur in een Nederlandse gemeente. De volgende dag toog het gehele gezelschap, getooid met dassen en shawls met daarop het gemeentewapen van Leidschendam, naar het gemeentearchief in Dordrecht. De spirituele voordracht van dr. Th. E. Jensma over de functie en organisatie van een gemeentearchief leverde naderhand de nodige gesprek stof op. Drs. H. G. van der Hert lichtte vervolgens de acquisitiepolitiek van het gemeentearchief toe. Hierop ontspon zich een interessante discussie over de acquisitiecriteria. Jensma's provocerende opmerking dat hij archieven be waarde voor de latere generaties historici en dat dit een criterium voor hem was bij de beoordeling om wel of niet te vernietigen, stond lijnrecht tegen de eerder in de cursus onder andere door Ketelaar verkondigde opvatting van de Rijksarchiefdienst waar gesteld wordt dat men, als verlengstuk van de admi nistratie, in principe alleen dat bewaart wat voor de administratie later van be lang kan zijn. Na een apéritief in de Staten-zaal, aangeboden door het ge meentebestuur van Dordrecht, en een lunch in het schitterend gelegen restau rant Bellevue alsmede een bezoek aan de in de film Het Archief optredende eigenaresse van de antiekwinkel - voormalig bordeel-sprak 's middags drs. P. Schotel over de educatieve taak van het gemeentearchief. Een rondleiding door het dépot beëindigde dit bezoek. Ook woensdag stond in het kader van een excursie, ditmaal naar Schoonho ven alwaar de heer C. R. Schoute en zijn medewerkers de werking van een streekarchief zouden toelichten. Na een ontvangst in de raadzaal door burge meester Schouwenaar van Schoonhoven en een toelichting op de ontstaansge schiedenis van de Krimpenerwaard, werden de cursisten in de gelegenheid gesteld hun buitenlandse valuta tegen solide Schoonhovens zilver in te ruilen. 318 Een bezoek aan het carillon in de toren van het gemeentehuis, dat voor de gele genheid bespeeld werd door J. van der Ende, besloot het ochtendprogramma. Na de lunch in restaurant Belvédère aan de Lekdijk begaf de groep zich naar het archief alwaar de heer Schoute een exposé gaf over het fenomeen streek- archief/streekarchivariaat. Deze praktische oplossing sprak velen aan. Ook hier werd veel gevraagd over de relatie registratuur en archief en de rol die de archivaris daarin speelt. Uiteraard kwam ook de taak van de streekregistrator aan bod. Een bezoek aan een werkende watermolen gelegen in een typisch groen Hollands polderlandschap, vormde een waardige afsluiting van dit dag je 'streekarchief'. De laatste twee dagen van de cursus werden doorgebracht in Den Haag in de archiefschool. Op donderdagochtend sprak ir. J.Lodewijks, rijksadviseur voor conservering en restauratie van het ministerie van wvc, over conserve ring en restauratie van archiefmateriaal. Na een bezoek aan het restauratie atelier van het Algemeen Rijksarchief volgde nog een korte voortzetting van dit onderwerp na de lunch. Omdat aan het begin van de cursus gebleken was dat er veel interesse bestond voor de problematiek rond privacy en openbaarheid was op deze mid dag ruimte vrijgemaakt voor een discussie over dit onderwerp. De heer Plantinga gaf een kort overzicht van de situatie in Nederland waarna aan de hand van actuele voorbeelden verder werd gediscussieerd. Interessant was te vernemen dat in Maleisië de overheidsarchieven pas geraadpleegd kunnen worden nadat door de onderzoeker toestemming is verkregen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Deze ook door onze Maleisische collega betreur de situatie houdt verband met de situatie van het land: een jonge staat in op bouw die nog zoekende is naar een eigen identiteit. Het politieke belang van de archieven in Maleisië werd extra duidelijk toen verteld werd dat het Staatsar chief van Maleisië dagelijks, 's avonds in aansluiting op de uitzending van de nieuwsberichten - dus prime-time- 10 tot 15 minuten zendtijd heeft. Hierin wordt een programma getoond met gebeurtenissen die op dezelfde datum, vijftien, twintig of meer jaren geleden in de nationale geschiedenis plaats heb ben gehad. Dit alles om het nationaliteitsbesef te vergroten. 's Avonds werd in het Badhotel voor het laatst gezamenlijk gedineerd. Hierbij waren ook aanwezig de heer Van Raalte en mevrouw Zoetjes van de afdeling Internationale Betrekkingen van het ministerie, dankzij wier inspan ningen de organisatie een vlekkeloos en soepel verloop had gekend. De maal tijd werd opgeluisterd met vele toespraken en toasts. Tot in de late uurtjes werd daarna nog gekeken naar door de deelnemers zelf meegebrachte dia's. Ook de slotdag werd gekenschetst door een geïmproviseerd programma, aangepast aan de wensen van de deelnemers. Reeds op donderdagnamiddag was door de groep onder leiding van dr. Paula en buiten aanwezigheid van de cursusleider (i.e. de directeur van de archiefschool) een evaluatie gehouden naar aanleiding van een tevoren rondgedeelde vragenlijst, 's Ochtends nu wer den de resultaten in aanwezigheid van de cursusleider doorgesproken. Vervol gens werd door drs. W.E.Goelema en de heer P.M.H. Waters uiteengezet hoe de registratuur in Nederland werkt, welke criteria bij selectie en vernieti ging een rol spelen, hoe de vernietigingslijsten worden samengesteld en gehan teerd en welke rol de inspectie hierbij speelt. Ter afsluiting van de cursus zette 319

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 20