S s~ 'Meer doen met minder middelen' De inhoud van de Gazette bestaat steeds uit een aantal artikelen, een rubriek berichten, verenigings- en archiefnieuws en een bespreking van boeken en tijd schriften. Zoals men mag verwachten van een archieftijdschrift dus.Het centrale depot voor microfilms in Espeyran vierde in februari 1983 zijn tienja rig bestaan. Alain Venturini geeft een balans van deze eerste tien jaren (no. 120, blz. 5-25). Het centrale depot voor microfilm is een onderdeel van de Ar chives Nationales en kreeg als taak de bewaring en duplicering van microfilms van zowel de nationale als de departementale archieven. Aanvankelijk werd de aandacht gericht op het verzamelen van de masters (originele negatieven) en films in één exemplaar en de vervaardiging van een internégatif, dat als wer kexemplaar gebruikt kon worden voor verdere duplicering. Deze werkzaam heden kwamen de eerste jaren vooral de Archives Nationales ten goede. Maar sinds 1981 werkt men voor meer dan de helft van de tijd voor de departemen tale archieven. Vooral de duplicering van de Mormonenfilms neemt daarbij een belangrijke plaats in. De bedoeling van het microfilmdepot op langere ter mijn is van alle films in Frankrijk een exemplaar (zo mogelijk het originele ne gatief én een werkkopie) te bewaren en de grote dupliceringsopdrachten uit te voeren. Bergruimte is er voorlopig genoeg in Espeyran: na tien jaar is de ruim te voor 20.000 km films gevuld met 1700 km. Het dubbelnummer (nos. 121-122) staat in het teken van het thema: archie ven en decentralisatie in het buitenland. Archivarissen uit de Bondsrepubliek Duitsland, Canada-Quebec, Italië, Spanje, Engeland en Zwitserland laten zien hoe in hun landen sprake is van decentralisatie in het archiefwezen. In de Bondsrepubliek treedt dat in beperkte mate op bij de Landkreise, die eigen ar chiefdiensten ontwikkelen; de centralisering houdt echter meer mensen bezig. In Quebec is sprake van een regionalisering zonder decentralisatie, doordat er acht regionale archiefcentra gevestigd zijn die echter onderdeel van de natio nale archiefdienst zijn gebleven. De situatie in Italië kan gekarakteriseerd wor den als een scheiding van machten tussen de gedecentraliseerde rijksarchieven en de archiefdiensten op regionaal en lokaal niveau (zoals ook in Nederland dus). In Spanje hebben de zeventien Comunidades Autónomas (zoals Basken land, Catalonië, Andalusië, Madrid), die geheel Spanje bestrijken, een zekere autonomie, ook op archiefgebied: volledige zeggenschap over de niet- staatsarchieven, gedeelde zeggenschap over de staatsarchieven. De Staat houdt dus een vinger in de pap van archieven met een nationaal karakter. Maar de samenwerking tussen nationale en regionale archiefdiensten werpt vruchten af. Engeland en Wales kennen de Public Records Office op landelijk niveau en de archiefdiensten op lokaal niveau. Omdat er echter geen wettelijke bepaling is die verplicht tot instelling van plaatselijke archiefdiensten, ver schilt de dienstverlening per plaats zeer. Daarnaast zijn er gespecialiseerde ar chiefdepots, die de archieven van (partikuliere) instellingen huisvesten. In Zwitserland tenslotte zijn de drie lagen gemeente, kanton en bond vrij auto noom. Coördinatie tussen de niveaus wordt voorzien door kantonale regelin gen, inspektie door de archivaris op het hoger niveau en de organisatie van cursussen. Aldus geeft deze aflevering van de Gazette een lezenswaardige blik op de organisatie van de archiefdiensten in de Frankrijk omringende landen. Paul Brood 280 Verslag van het tiende internationale archiefcongres te Bonn 17-21 september 1984 Onder redactie van J. A.M. Y. Bos-Rops De uitdaging Caspar van Heel en AW. M. Kooien 283 Management en technische hulpmiddelen R. L. Koops 284 Betere inzet van menskracht A.J.M. den Teuling en W. W. van Driel 289 Internationale uitwisseling van reproducties van archiefstukken J.E.A. L. Struick en H. Bordewijk 291 Audiovisueel Redactie 292 Informeel Redactie 294 Het Bundesarchiv te Koblenz A.J.M. den Teuling 296 Overige bijeenkomsten Redactie 298 Het seminar on 'Planning and management of archival institutions' F. C. J. Ketelaar 298 De Algemene Vergadering van de Internationale Archiefraad (ica) H. Ronner en B. Woelderink 299 De Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (citra) F. C. J. Ketelaar 301 De sectie voor de beroepsverenigingen (ica/SPa) J. N. T. van Albada 301 De commissie voor automatisering (ica/cdp) E. van Laar 302 De commissie voor reprografie (ica/cra) B. J. Slot 303 De zegelcommissie (ica/csg) Caspar van Heel 304 Committee on arts and litterature (ica/CLa) L. Pirenne 304 De werkgroep audiovisuele archieven (ica/pav) R.H.J. Egeter van Kuyk 306 Het internationaal verband voor genealogie en heraldiek O. Schutte 307 Fachgruppe 2 (gemeentearchivarissen) J. H. S. M. Veen 307 Fachgruppe 6 (archieven van het parlement en van politieke partijen en verenigingen E.M.Koen 308 Slot Redactie 311 Bijlagen 311

Nederlandsch Archievenblad | 1985 | | pagina 1